סגור

עצת נפש: אל תוותרו על החלום | בעקבות הצעת החוק לאיסור טיפולי המרה

"החלטתי שלא משנה מה, אני את חיי לא אחיה כהומו מוצהר ואעשה הכל כדי לממש את החלום של משפחה עם אישה, בית וילדים". האם כל "טיפולי ההמרה" הם מסוכנים? בארגון 'עצת נפש' טוענים אחרת | דעה

חיים לוי
ב באב התשפ
,
23 ביולי, 2020 8:52
אילוסטרציה

אילוסטרציהצילום: shutterstock

הצעת החוק של ח"כ ניצן הורביץ לאסור על קיום טיפולים פסיכולוגיים שמטרתם לשנות נטייה מינית, אשר אושרה אתמול (ד') בקריאה טרומית בכנסת, טומנת בחובה פגיעה קשה בזכות לחירות של צעירים בעלי נטיות הומוסקסואליות, שאינם מעוניינים להשלים עם נטייתם ובוחרים לחיות אחרת. 

הכנסת הצביעה בעד חוק איסור טיפולי המרה

הרב שרלו על טיפולי ההמרה: "צריך לאסור, אך לא במסגרת חקיקה"

את שמואל, נשוי ואב לתינוק בן שנה, ליוויתי באופן אישי במשך תקופה ממושכת בקו הסיוע שמפעיל מרכז הסיוע "עצת נפש", שבו אני מתנדב. אמש, בזמן שהתנדבתי בקו הסיוע, התקשר שמואל ושיתף בתחושותיו, מתוך סערת רגשות: "אם ההצעה הזו אכן תעבור, היא תמנע מעוד אנשים כמוני לבחור כיצד הם מעוניינים לחיות את חייהם ותכפה עליהם לחיות חיים המנוגדים לרצונם ולבחירתם האישית. כואב לי הלב על מתמודדים שיצטרכו להשלים עם המצב במקרה הטוב או לחיות חיים אומללים של הסתרה, בלי יכולת לקבל סיוע ראוי בהתאם לרצונם האמיתי". 

שמואל הפציר בי שאשמיע את סיפורו, כמו גם את סיפורם של מתמודדים רבים אחרים, אשר חשים כי קולם מושתק וכי אין להם מקום בתוך השיח השולט באמצעי התקשורת. למרות שאת סיפורו של שמואל אני מכיר היטב משיחותינו הרבות, ביקשתי ממנו שיספר אותו שוב, כפי שהיה רוצה שיישמע. 

"אני יכול לומר שהבנתי בגיל מאוד צעיר שאני נמשך לגברים ואת ההשלכות שיש לכך על מהלך חיי", משתף שמואל בסיפורו האישי. "גדלתי בבית מסורתי מודרני, עם חשיפה גדולה למדיה. היו לי ניסיונות מיניים רבים בשלב מוקדם יחסית עם גברים, והיה לי ברור שזה משהו שלא הולך להיעלם. עם זאת, החלטתי שלא משנה מה, אני את חיי לא אחיה כהומו מוצהר ואעשה הכל כדי לממש את החלום של משפחה עם אישה, בית וילדים. למרות הקשרים שהיו לי עם גברים והניסיונות המיניים הרבים שחוויתי, בשום שלב לא הייתי מסוגל להשלים לחלוטין עם הנטייה המינית. משהו מבפנים בער בי שאלו לא החיים שאני רוצה לעצמי". 

"בגיל מסוים החלטתי שללא עזרה מקצועית לא אוכל להתקדם". את הניסיון של שמואל עם טיפולים פסיכולוגיים הוא מחלק לשנים. "בהתחלה, לפני שהגעתי ל"עצת נפש", נפגשתי עם מטפל בשיטה התנהגותית, אבל די מהר הבנתי שזה לא בשבילי. הוא ביקש שאתנזר ממגע עם גברים ובמקביל אצפה בתכנים פורנוגרפיים שמופיעים בהם נשים ואנסה לגרות את עצמי באמצעותם. לאחר תקופה ממושכת של פגישות, הרגשתי תסכול, ייאוש והרבה שנאה עצמית. ממש איבדתי תקווה. חשתי שמשהו לא בסדר אצלי, אני עושה את כל מה שהוא אומר לי, אבל אני בכל זאת לא מצליח.
תחושת הכישלון הכתה בי. בדרך לא דרך החלטתי לעשות מאמץ אחרון ודרך אתר האינטרנט של "עצת נפש" יצרתי קשר עם קו הסיוע. אחרי שיחות ממושכות שהחזירו לי את האמון בעצמי ואת התקווה שאני יכול להתקדם, הם הפנו אותי למטפל בשיטה נפשית-דינאמית. הטיפול היה אינטנסיבי, והוא נמשך מספר שנים במהלכן עברתי חתיכת מסע של בירור הזהות העצמית שלי, ולאט לאט דברים התחילו להתבהר. למרות שהגעתי לטיפול במטרה מוצהרת של שינוי הנטייה המינית, הופתעתי לגלות שבמשך רוב הזמן בטיפול זה בכלל לא היה על השולחן. דיברנו על הכל – הביטחון העצמי שלי, הדימוי העצמי, הרצונות, השאיפות, ולא מעט גם על המשפחה שלי ומערכות יחסים מוקדמות שהיו לי בחיים, וכיצד זה עיצב אצלי תפיסות ואמונות ביחס לעצמי, למשפחה ולחיים בכלל.
אחרי תהליך ממושך הכרתי את אשתי, ושיתפתי אותה בכל הדרך שעשיתי וביחד המשכנו את המסע שהפך להיות משותף. אני מסתכל אחורה ולא מאמין שמי שאני היום הוא אותו נער מתבגר שהיה כבול בנטייה ההומוסקסואלית. אני לא מסוגל בכלל לעלות על דעתי מציאות שבה היו מכריחים אותי לוותר על המסע העצמי שעברתי. אני מסתכל על אשתי ועל הבן שלי ומודה לבורא עולם שזכיתי לכך, ומתפלל שלא ימנעו מאחרים את הבחירה לחוות גם את החוויה המדהימה הזו". 

שמואל אינו לבד. במהלך התנדבותי בקו הסיוע של "עצת נפש", פגשתי במאות מתמודדים כמו שמואל, המעוניינים להקים משפחה במסגרת הטרוסקסואלית ופונים לשם כך לקו הסיוע. הבעיה העיקרית עם הצעת החוק, כפי שהיא מנוסחת כעת, היא שאינה מבחינה בין סוגי הטיפולים השונים הקיימים ביחס לסוגיית הנטייה המינית. אין חולק שטיפולי המרה, במתכונת הקלאסית שלהם, הינם מסוכנים ופוגעניים. המדובר בטיפולים הממקדים את חיציהם בנטייה המינית עצמה, ומתעלמים כמעט לחלוטין מאישיותי של המתמודד.
טיפולים מסוג אחד הינם טיפולים התנהגותיים קוגנטיביים, אשר עיקר העיסוק בהם הוא בניסיון לשנות את המשיכה המינית מתוך השפעה על ההתנהגות, הגברת העיסוק במין השני, צפייה בתכנים מיניים שבמרכזם עומד המין השני וכדומה. סוג נוסף של טיפולים הנכללים במונח הנ"ל, הינם טיפולים מובְנים - תבניתיים, העוסקים באימוץ דפוסים חיצוניים גבריים ואשר מבוססים על הנחות יסוד מובנות מראש ביחס לסיבת המשיכה המינית ולגורמי הרקע, כל זאת מבלי לפגוש קודם לכן את עולמו הפנימי האישי של המתמודד. 

אין ספק שההתנגדות הקיימת לטיפולי ההמרה הינה מובנת, וזאת בשל העובדה שברוב המקרים, בדומה לניסיונותיו הראשונים של שמואל, הם מובילים לתסכול, אכזבה ומפח נפש גדול. אי אפשר להתעלם מהאדם עצמו ומסיפורו האישי, תוך ניסיון לאלף אותו באמצעים חיצוניים או בגירויים כאלה ואחרים.
עם זאת, הצעת החוק אינה מבקשת למנוע רק טיפולים מסוג זה, אלא מנוסחת באופן גורף, כך שכל טיפול, מכל סוג שהוא, שעשוי להשפיע על נטייתו המינית של אדם, ייאסר. המדובר בפגיעה קשה בחירות של המתמודדים וברצונם הבסיסי והעמוק לחיות את חייהם כפי שהם רוצים לחיות אותם. אף אם הצעת החוק אכן תעבור לבסוף,  אנו קוראים למתמודדים שלא לוותר על החלום. יש לכם כתובת ואוזן קשבת. אתם אף פעם לא לבד.  

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
23.07.2020

1. תודה לך, חבל שאנשים טובים שותקים, זה מאפשר לרעים להעביר חוקים (מרים)

איסור טיפול זו עבירה. אם כך, אז היו צריכים לאסור על ניתוחים לשינוי מין. זה היה בצדק. אי-אפשר לפי רצון קבוצה מסוימת ודעות שלה לקבוע עבור כלל המדינה

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2020

2. יישר כח לבחור שהעיז להראות דרך אחרת! (יהודי וישראלי)

יישר כח לבחור, תודה שנתת לנו להבין שהלהטב עובדים על כולם בעינים. (הכוונה למנהיגות ולא לאנשים חס ושלום!)
זה שהומואים הלכו לכאלה שלא מבינים מה עושים למה זו סיבה לאסור על אחרים שכן מבינים מה עושים לא לטפל. זה כמו אחד שהולך לרופא אליל או רופא טבעוני ואז מחוקקים חוק נגד טיפולים רפואיים. זה גודל האבסורד
2. המקהלה הצבועה שאומרת אמן על כל מה שהלהטב אומרים מפחד העליהום התקשורתי כל כך ברורה, לאף אחד מהמחוקקים אין עמוד שדרה
3. הלהטב זו אנומליה אבולוציונית שהטבע לא רצה אז למה לאסור מחקר איך לבצע תיקון למחלה??
המלך עירום ומנהיגות הלהטב מתוחכמת ומסוכנת... מזכיר את המקארתיזם בימיו החשוכים!!!

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2020

3. "שמואל" הוא פייק ניוז, כמו כמו הדמיות המונפצות של עצת נפש (יאיר)

בעצת נפש תמיד מצטטים "שמואלים" שלא קיימים אלא בדימיונם הקודח. ממשיכים לספר לעצמם (ולציבור) סיפורים שלא היו ולא נבראו - העיקר כדי למצוא תשובה מגוחכת במקום להתמודד ישירות עם המציאות, כי ברגע שמניחים שאפשר לשנות את הנטייה המינית אז אפשר לברוח מן הבעיה. רק שבמציאות זה לא עובד. לפחות כלפי הרוב - אין דרך לשנות את הנטייה המינית, וכל הסיפורים הכוזבים והאנונימיים האלה הם רק ניסיון התמודדות עלוב עם בעיה תיאולוגית, במקום להכיר בבעיה ולמצוא לה פתרונות קצת יותר רציניים.

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2020

4. "עצת נפש" הורגים ילדים וילדות (דנה)

למה שלא תספרו לכולם על כמות הילדים שהתאבדו אחרי טיפולי המרה? ושיש כאלה שהגיעו לעצת נפש והורו להם לראות תכנים פורנוגרפיים כדי להמשך למין האחר? ועוד דברים מזעזעים כאלה.. ואיך בטיפולי המרה אומרים לילדים שעדיף למות מאשר להיות הומו או לסבית?
המאמר כולו שקר אחד גדול, שקר שמסכן חיים. עוד מעט בעזרת הצעת החוק יפסיקו את הפעילות הפושעת שלכם.

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2020

5. צריך להפסיק את טיפולי ההמרה שמבצעת קהילת הלהט"ב לכל העולם. (ראובן)

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2020

6. מה האובססיה שלכם? (חרדי)

למה אמור לעניין את כולם אם טיפולי ההמרה יעילים ומועילים?
לדעתי הדתיים לאומיים חייבים להגיד שהומואיות הליא מחלה הניתנת לטיפול כיוון שלא מסוגלים להבין שגם אם זו נטיה מולדת אפשר להמנע ממנה כיוון 'נאסרה ועוד משהו שהם חושבים שהתורה היא תורת ערכים ונורמליות ומנסים לחנך בזה את החילונים במקום לקבל את ציוויי התורה כגזירת הכתוב

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2020

7. אתם רציניים? יותר פייק מזה אין. כמו שאדם לא יכול להפוך להיות גיי - גיי לא יכול להיות סטרייט (manager)

אלוהים לא נתן לכם מספיק שכל?

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2020

8. מקסים (מרי)

איזה יופי ברוך ה שיש גם קצת שפיות במדינה הזו ששולטים בה כוחות סמולניים מופקרים לחלוטין שמשגעים את הנוער שלעיתים מבולבל בגיל ההתבגרות..ומלמדים שהכל נורמלי ולגיטימי מאחלת הצלחה רבה לכל אחד עם נטיות הפוכות להחלים ולחיות חיים טובים ומאושרים

דווח על תגובה לא ראויה
23.07.2020

9. סוף סוף קול שפוי (גלבוע)

אני לא מצליח להבין את סטימת הפיות שיש כאן במדיה. אומרים מדינה דמוקרטית אבל לא נותנים לכל אחד לבחור מה שמתאים לו. לדעתי, צריכים לפרסם דברים כאלה כמה שיותר

דווח על תגובה לא ראויה
25.07.2020

10. אוסף של שקרים מסוכנים! תתביישו לכם! (לילי)

דווח על תגובה לא ראויה
25.07.2020

11. ניכרים דברי אמת (טוריאל)

תודה רבה על התעוזה לומר את האמת שרבים כל כך מפחדים לאומרה. כולל ראש הממשלה בעצמו שמפחד מלאבד קולות על חשבון המתמודדים ולא נותן להם אופק ויכולת לבחור מה מתאים להם

דווח על תגובה לא ראויה
25.07.2020

12. חבל שבעצת נפש הקווים תפוסים (אביעד)

לדעתי, צריך מהר להוסיף עוד קווים. בטוח שאני לא היחיד שמתקשר ומתקשה להשיג אתכם. חבל.

דווח על תגובה לא ראויה
30.07.2020

13. וואו כל הכבוד לך (דן)

ואפילו השם ראה שאתה גבר כי אתה מתגבר על היצרים (גבר מתגבר, גבורה) ופינק אותך בבן בבן ראשון וזכית בכך המצווה שלא כולם זוכים לה שזה מצוות פידיון הבן. ובכלל הן בכור זו ברכה גדולה שהרעיף עלייך השם יתברך ולא סתם.

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2020

14. חה חה חה! (יהודי)

איזה שטויות אין באמת אדם כזה עצת נפש עלאק חושבים שעשו אותנו באצבע? פייק מחוז ימנוני אלוהים שונא שקרנים

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

פרופ' רוני גמזו צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרופ' גמזו: "אם יעקפו אותי - איאבק"

קרא עוד