סגור

עלבון חדש לנשים - על הדרישה לקיים מבחני הסמכה

הודעת היועמ"ש כי על הרבנות לקיים מבחנים בהלכה גם לנשים עוררה סערה בימים האחרונים. הרב שלמה אבינר מסביר בטור בלעדי לכיפה כי מדובר בעלבון עבור הנשים, וכי בכל הדורות היו נשים בעלות השפעה - בלי סמיכה, וכן רבנים חשובים שלא קיבלו סמיכה

הרב שלמה אבינר
ט בתמוז התשפ
,
01 ביולי, 2020 9:31
הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינרצילום: יונתן זינדל/פלאש 90

בעם ישראל, תמיד כיבדנו את הנשים, וכן הוא גם היום אצל יהודים יראי שמים אמיתיים. אצל הגויים לא כיבדו הנשים, וגם היום כן הוא, לצערנו, ואין כאן המקום לפרט.

העלבון הכי גדול שאפשר להעליב נשים, הוא אכן לטעון שאין להן ערך לעומת הגברים, ולכן כדי לקבל ערך, עליהן להידמות לגברים, לעבוד בכל המקצועות של הגברים, ללבוש את כל הבגדים של גברים, ללמוד את כל הלימודים של הגברים, שקר וכזב, יש לה ערך בתור אשה, בדיוק כמו האיש, וד' ברא את האדם בצלם אלהים, איש ואשה.

עתה, יש עלבון חדש. אשה צריכה סמיכה לרבנות, תעודת רב, הכרה של הרבנות הראשית בידיעותיה, מבחני הלכה על ידי הרבנות הראשית, וכן הלאה. שאם לא כן, היא לא שווה, היא לא מוערכת, היא אינה יכולה להשפיע בקהילה.

אך כיצד אפשר להתעלם מההיסטוריה המופלאה שלנו, במשך אלפי שנים ועד עצם היום הזה, היסטוריה של נשים עם השפעה מכרעת, גם בלי הסכמה רשמית. שרה ורבקה, רחל ולאה, מרים ודבורה, חולדה ואסתר, אביגיל וחנה. וכן בדורות שלנו. הן השפיעו השפעה עצומה, לא בגלל איזו תעודה רשמית, אלא בגלל עצם אישיותן הנעלה והעשירה והמסורה.

אגב, ייאמר שגם אצל גברים כן הוא. יש גברים עם סמיכה לרבנות, ובכל זאת אינם מוערכים, אין שואלים את פיהם, אין מבקשים את הדרכתם, כי אין להם כל כך מה לומר. ויש תלמידי חכמים עצומים, בלי שום סמיכה ותעודה, אך כולם משחרים לפתחיהם, בגלל חכמתם העצומה ומידותיהן התרומיות. כמדומני שלחזון איש לא הייתה סמיכה. אז מה? אז כולם! ואני הדל הכרתי תלמידי חכמים ענקיים שלא הייתה להם סמיכה, ואני עדיין מכיר.

לשם גילוי נאות, אני הדל הייתי רב שנים רבות בקיבוץ לביא - שהייתי קורא לו פנינת הגליל התחתון - בלי שום הסמכה מהרבנות הראשית. רק יותר מאוחר קיבלתי. והייתי שם כי הציבור היקר והחכם נתן בי אמון. ועוד גילוי נאות, הרב הנוכחי של בית אל לא קיבל לתפקיד זה מינוי מהרבנות הראשית, ובכל זאת, הציבור כל כך מעריך אותו ואוהב אותו, כי הוא גאון, כי הוא צדיק, כי הוא מסור, כי הוא דואג.

אגב, סבתא שלי הייתה אשה גדולה בלי תעודה. וכן אמא שלי.

לפי חז"ל, היו בעם ישראל שישים ריבוא נביאות, ולא זכו לדרגה זו על ידי מבחנים ותעודות, אלא מפני עבודה פנימית עצומה של קדושה ושל חכמה.

ודאי נשים צריכות ללמוד, ללמוד הרבה, וכל הדורות, נשים ידעו הרבה. אך לא הרגישו צורך לחקות גברים ולהידמות לגברים. 

ואיני רוצה לדבר כאן על כך שאין שום ערך לכפיית הבג"ץ על הרבנות הראשית. ד' ירחם על אותן נשים שכדי לקבל תעודה מהרבנות הראשית, דורשות כפיה של בג"ץ עליה. הרבנות הראשית יודעת טוב מאוד מה לעשות, ואינה צריכה עצה וכפיה של הבג"ץ.

אולי הקורא היקר אינו יודע שבשנת תשכ"א, היה ניסיון הממשלה לכפות דברים על הרבנות הראשית. התקיים כנס גדול של רבנים, החוצפה הזאת ירדה לטמיון. באותה הזדמנות אמר רבנו הרב צבי יהודה בשם מרן הרב קוק, שנגד כפיה כזאת, יש חיוב של מסירות נפש, בבחינת ייהרג ואל יעבור (לנתיבות ישראל א פרק אחרון).

אז, מהר נעשה תשובה, ונסיר חרפה כפולה זו במדינתנו. ואשרי השומע. 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
01.07.2020

1. הרב צודק - גם לא היו צריכים לתת לנשים להצביע (א. י. קוק)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

2. טיעונים עם מבנה לוגי זה לא הצד החזק של כבוד הרב. ( )

הטיעון הוא שהסמכה לרבנות לא חשובה הן לגברים והן לנשים ולכן אין להסמיך נשים.

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

3. 3: חפש בחפץ חיים, הלכות הוצאת שם רע (הטענות האלה התבררו ונדחו לחלוטין)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

4. 3: חפש בחפץ חיים, הלכות הוצאת שם רע (הטענות האלה התבררו ונדחו לחלוטין)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

5. ל-2: לא הבנת כלל את הטענה. (אבל השנאה מעוורת עיניים ושכל)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

6. למגיב 1: מעבר לחוצפה להזדהות כביכול בשם הגראי"ה קוק, טענתך לא שייכת. א. לא מדובר בפסק ב. זו היתה עמדה שהיתהמקובלת ברחבי העולם באותה תקופה (וגם הניסוח היה פחות חלטתי ממה שאתה מציג)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

7. ובנוגע לטיעונים.. (יחיאל)

1. נכון, לשרה רבקה רחל ולאה לא היה סמיכה לרבנות. גם לאברהם יצחק יעקב משה אהרן יוסף ודוד לא היה סמיכה לרבנות. לא חושב שאפשר להביא משם סימוך לשום דבר.
2. כיום הסמיכה לרבנות הפכה ל'תואר', ולא לתיאור תפקיד, בדומה לתארים באוניברסיטה - זה מה שעשתה הרבנות היקרה, כשהיא החליטה שבשביל סמיכה לרבנות מספיק להבחן ב-6 מבחני ידע, ולא לבדוק האם האדם בכלל ראוי להיות רב (ע"ע רבנים שהטרידו מינית, שלא לקחו מהם את התואר. בדומה לתואר אוניברסיטאי).
3. הנשים שביקשו סמיכה - לא ביקשו להורות, כפי שנכתב במפורש בעתירה. נשים אלו ביקשו לקבל תואר דומה ומבחנים דומים.

אין סיבה לא לאפשר לאשה ללמוד - וגם זו דרך ללמוד. אין סיבה לחסום אישה מלקבל תואר - בדיוק כמו תואר אוניברסיטאי. זו זכותן המלאה. והן יכולות ללמוד ולהיות תלמידות חכמות.

אכן, חבל שצריך לפנות לבג"ץ. אגב - הם פנו קודם לרבנות, אבל שם אפילו לא הסתכלו עליהן, כי הרבנות היא הכי חכמה שיש, ואין אף אחד אחר שיודע מה נכון. בדיוק כמו שהיה בעם ישראל מאז ומעולם - תמיד היתה רבנות אחת שהיתה קובעת לכולם מה נכון ומה לא (ובבקשה, בבקשה, אל תביאו לפה את הסנהדרין, זה לא מיניה ולא מקצתיה).

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

8. התנהלות הרבנות (ש)

כל אדם שמבין משהו בהתנהלות הקלוקלת של הרבנות הראשית בימינו מבין שאין שום דרך להשיג שום דבר של ממש בלי לפנות לבתי המשפט של מדינת ישראל ולבג"ץ.
לגבי עצם הטענות לא לגמרי הבנתי. כנראה דעתי דלה. אם אכן אין משמעות לסמיכה, בואו נוותר קודם כל על הסמיכה של גברים. אחר כך נבוא לעסוק גם בסמיכה של נשים.
הרי ברור לכל בר דעת שאנשים גדולים באמת בקנה מידה יוצא דופן כמו הרמב"ם וגם פחות ממנו לא צריכים סמיכה ומעולם לא הייתה להם סמיכה. אבל מה לעשות שרוב בני האדם אינם בשיעור קומה הזה. ובשביל זה יש תארים ומבחנים וסמיכה. גם גברים ובימינו ברוך השם גם נשים.

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

9. חפשו בגוגל: אבינר קלטת צרפתית. ואני לא מדבר על הילדים שלו שרובם ככולם חזרו בשאלה. (יאיר)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

10. מציעה לבטל גם להם לפי הלוגיקה הזו (הרבנים הגברים לא נעלבים שהם צריכים לעבור מבחנים?)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

11. מציעה לבטל גם להם לפי הלוגיקה הזו (הרבנים הגברים לא נעלבים שהם צריכים לעבור מבחנים?)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

12. בנוגע לטענות (תגובה ליחיאל)

אכן השוואה לאבות וליאמהות היא אנכרוניסטית, הסמיכה לא הייתה קיימת אז.
לגבי האנשים שבאו אחרי משה רבינו עד ביטול מוסד הנשיאות תודות לביזנטים - הם היו מוסמכים.
אמוראי בבל והרבנים אחרי מוסד הנשיאות, הסמכתם היתה סמלית בלבד שמשעותה "היתר להורות".
אין לסמיכה שום משמעות מעבר לכך ולכן מי שרוצה סמיכה לרבנות לא כדי להורות, אין משמעות לבקשתו!
וזה לא משנה אם בפועל המוסמך (באופן סמלי) עוסק בכך בפועל או לא.
מי שמתייחס לסמיכה כאל תואר (שזה מה שנעשה כאן) מזלזל בהלכה, בסמיכה ובאקדמיה.

הטענה שלא בודקים אם המועמד ראוי לכך היא שקרית והטוען כך מעולם לא טרח לבדוק כראוי את הדרישות.
מעבר ללימודים, דרושים המלצות מאנשים שמכירים את המועמד באופן אישי ומאשרים שהוא ראוי לכך.
אם רב סרח אחרי שהוסמך, במה זה שונה מכל אדם אחר? זה היה גם בימים שהיו סמוכים ממש.
לשלול תואר רב, כמו לשלול תואר אקדמי, זה לא שפטו ולא נעשה אפילו אם האדם כבר לכאורה לא ראוי לכך.
אפילו אם מדובר במקצועות מסודרים כמו רופאים. במקרה הזה יש שלילת רישיון, ואף זה במקרי קיצון חריגים.

הפניה לבג"ץ היא בריונית ואיוולת ותהפוך את ה"סמיכה" לפחות משמעותית ממה שהיא היום (וכפי שהרב ציין,
גם המסיכה לגברים היא לא כזו משמעותית). ולרבנות זכות להיות עצמאית בתחומה כמו האקדמיה, אגב (והרשות השופטת, שאין מעליה...)

אף אחד לא מונע מנשים ללמוד אז הטענה הזו מתבטלת מאליה. הן מוזמנות להצטרך לאלפי גברים ונשים שלומדים שלא על מנת לקבל פרס (וההתעקשות לקבל הסמכה לרבנות היא ב-ד-י-ו-ק ההגדרה של "תורה שלא לשמה" - הלומד על מנת שיקראו לו רבי...). והפתירון בלעיית המסיכה היא לא להפוך אותה לתואר אקדמי (כי היא לא, בשום אופן ובשום צורה).

ואם כבר העלית את הסנהדרין - למה לא? ברגע שהעלית טענה שאין ביהדות מושג של "רבנות אחת שקובעת לכולם", הרי הסנהדרין היא בדיוק הדוגמא המוכיחה להיפך. הרב קוק בכוונה הקים את הרבנות הראשית על מנת שתהווה צעד בכיוון סנהדרין. זה שלרבנות הכאשית אין סמכות שכזו, זה עניין אחר, ולכן אין דין זקן ממרא, אבל זה לא משנה מהעיקרון. הרי גם ללא סמוכים ממש, היו בעם ישראל סמכויות על. התלמוד הבבלי מהווה גורם מוסמך על שכולם מחוייבים אליו גם ללא היותו ערוך בידי סמוכים ממש. מוסד הגאונות שהמשיך מצאות שנים אחרי כן ממשיך את המגמה של סמכות על דה פקטו. המציאות ההיסטורית גרמה לכך שהעולם ההלכתי התפצל אבל נא לא להפוך עיוות היסטורי לאידאולוגיה! האידאולוגיה היא אחדות בהלכה של "תורה אחת". זה שאין היום את המוסד שיכול לכפות זאת לא אומר שצריך לנוע בכיוון ההפוך של אנרכיה והפקרות מוחלטת שכל איש הישר בעיניו יעשה... ולא הרבנות "לא מיניה ולא מקצתיה"? בגלל שהיא לא מוצאת חן בעיניך (ואגבף גם אל בעיני... הרבה יש מה לתקן שם)? טענות כאלה הועלו בפני בית דין של כל דור בערך, וכ' עקיבא ענה כבר לר' יהושוע ,"שמואל בדורו כיפתח בדורו כשמשון בדורו" - אין לך אלא בי"ד שבימיך". וזה היה נכון לכל בי"ד בכל קהילה שהיא (אגב, גם בגלות היו "סמכויות על" כגון ועד ארבע הארצות).
מי שההלכה חשובה לו, צריך לשמור על עצמאות הרבנות הראשית גם אם היא לא מוצאת חן בעיניו בדיוק כפי מי שהחוק חשוב לא שומר על עצמאות הרשות השופטת גם היא לא מוצאת חן בעיניו (גם היא פועל בניגוד לחוק, עד גבול מסויים...) ואת השינויים הנדרשים יש לעשות בצורה הנדרשת ובדרך הראויה ולא בבריונות שכורתת את הענף עליה היא יושבת.

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

13. ליאיר: בגוגל נוכל למצוא גם "יהודים אוכלים ילדים" וכן "הוכחות שהעולם שטוח" וכמובן "ארה"ב נשלטת ע"י אנשי לטאה". (ולגבי הילדים: טענה דומה אתה יכול להעלות כלפי אברהם אבינו ויצ)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2020

14. ל-10/11: גברים צריכים לעבור בשביל להיות מורי הוראה בישראל ולעסוק בכך רשמית. מי שלא רוצה להורות לא צריך לעבור. (וכפי שהרב ציין, אפילו את המבחנים לא צריך)

אגב, התגובה הזו היא ברמת "מי שאכל שום יחזור ויאכל שום" או בסגנון "אם הוא קפץ מהגג גם אתה תקפוץ".
זה שיש משהו בעייתי בעולמם של הבנים (וכן, המבחנים האלה זו בעיה בפני עצמה) לא אומר שצריך "לייצא אותו" לנשים.
המבחנים האלו זה בדיוק אחד הגורמים המשמעותיים לזילות התואר "רב" כיום ומסיבות טכניות זה מעין רע מוכרח במיעוטו.
רע במיעוטו צריך להישאר בדיוק כך - במיעוטו...

דווח על תגובה לא ראויה
02.07.2020

15. ללא גבולות (יצחק)

חברים פלורליסטים ללא גבולות! אז אתם רוצים לדרוש מבג"ץ שיכפה על הרבנות הראשית להרחיק אותנו עוד יותר מהמסורת? ומה השלב הבא ? בג"ץ תפנו אל בג"ץ שיחייב חזניות בבית הכנסת? רבני עיר נשים (במכנסונים)?. יש גבול ?

דווח על תגובה לא ראויה
05.07.2020

16. זה לא הבחינה, זה הרפורמה, מה לא ברור ! (יהודי של אמת)

ולכל המגיבים המבולבלים, פשוט שזו כוונת הרב, היו הרבה נשים צדקניות, אך מעולם לא הייתה סמיכה להוראה לנשים, ואם כן, מה נשתנה? ברור שהכל זה נסיון של הנאו רפורמים לנעוץ עוד צפורן בבשר חיי הדת... מה אתם עיוורים ???? חשוב להם סמיכה כמו שחשוב לנשות הכותל מצוות תפילין או ציצית....

דווח על תגובה לא ראויה
09.07.2020

17. תודה רבה למו״ר הרב אבינר שליט״א. (אנונימית)

ולכל האנשים שמעיזים כאן להוציא שם רע ולדבר רכילות על הרב,
יהי רצון שתזכו ונזכה לשוב בתשובה שלמה....

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נפתלי בנט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנהיג 'השולמנים' אביר קארה מצטרף לבנט וימינה

קרא עוד