סגור

תרומת כליה: הצלת חיים והצלת איכות חיים

בשנים האחרונות נפוצה בישראל תרומת כליה, באמצעות ארגון 'מתנת חיים'. הרב אבינר מברך את תורמי הכליה, ומסביר כי זו מצווה גדולה: "מצווה גדולה לתרום כליה בהתנדבות, להציל חיים ולהציל איכות חיים, וכמה גדולה היא מדרגתו של האדם שמציל את הזולת"

הרב שלמה אבינר
יז באדר ב'
,
24 במרץ, 2019 8:58
הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינרצילום: יונתן זינדל/פלאש 90

יותר ויותר אנשים אידאליסטים עושים דבר גדול ותורמים כליה בחייהם, לא למישהו שהם מכירים כמו קרוב משפחה או ידיד בלב ונפש, אלא לכלל, לכל מי שצריך. אנשים אידאליסטים התורמים בכל מיני תחומים, החליטו לתרום גם מגופם. יש אנשים שתורמים רק תמורת כסף. והנה יש בארצנו רבים רבים אידאליסטים. אולי יש חושבים שהם משוגעים. לא! אינם משוגעים, רק יש להם לב טוב.

בארץ ישראל 700 אנשים מחכים לתרומת כליה. אי אפשר לפתור את הבעיה שלהם בעזרת דיאליזה. קשה להוציא את המילים מהפה, אך האמת המרה היא שרובם ימותו. לכן התורם כליה הוא צדיק אמיתי.

נכון שיש רבנים שאסרו לתרום כליה בטיעון שזה מסוכן לתורם, כגון שו"ת מנחת יצחק (ו קג) וציץ אליעזר (ט מה). אמנם כך פסק בזמנו הרדב"ז, רבי דוד בן זמרא, שאין להציל חברו תוך כדי הסתכנות (שו"ת הרדב"ז ג תרכה), אבל בנדון שלנו, אין זה מסוכן. כך כתב הראשון לציון, הגאון הרב עובדיה יוסף, שמצווה גדולה לתרום כליה מחיים כי זה סיכון נמוך מאוד, אדרבה המצוה תגן עליו (שו"ת יחוה דעת ג פד).

בכלל, לא כולם מסכימים עם הרדב"ז שאין להסתכן כדי להציל את חברו. בירושלמי מסופר על רב אחד שנפל בשבי. אמרו חכמים: אפשר לקנות לו תכריכים. אמר ריש לקיש: אני הולך להרוג או להיהרג. כלומר, היה מוכן לסכן את חייו כדי להציל את חברו. הרבה פוסקים פסקו כמו הירושלמי (עיין ב"י ס' תכו. מנ"ח. סמ"ע). גם רבנו הרב צבי יהודה קוק פסק כן (לנתיבות ישראל א קיח). אך בנדון שלנו אין מחלוקת, כי כאמור, הסיכון נמוך מאוד, באשר לעצם הניתוח, והתורם חוזר הביתה אחרי כמה ימים בריא ושלם, ובאשר לסיבוכים עקב הניתוח או הסיכון שכלייתו הנותרת תחדל מלפעול – הם אפסיים.

ותשובתו של הגר"ע יוסף נכתבה לפני שנים רבות כאשר היה בכל זאת איזה סיכון זעיר. אך עד ימינו התפתחה מאוד הרפואה והסיכון הוא קרוב לאפס. אפשר להיכנס לאתר "מתנת חיים", ארגון שליווה עשרות עשרות של השתלת כליה והציל נפשות רבות, בראשותו של הרב הצדיק הגדול הרב ישעיהו הבר, הכולל גם וועדה רפואית, כפיפות להלכה עם הסכמות של הגרש"ז אוירבך, הגרי"ש אלישיב, הגר"ע יוסף, ויבלח"א הגר"ח קניבסקי. אנא להיכנס לאתר ולראות נפלאות.

לכן בוודאי מצווה גדולה לתרום כליה בהתנדבות, להציל חיים ולהציל איכות חיים, וכמה גדולה היא מדרגתו של האדם שמציל את הזולת, עיין פלא יועץ ערך הצלה.

חזקו ואמצו כל המתנדבים בעם.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
25.03.2019

1. תורם לנתרם פתור (שת)

אם אדם חש שתרומתו מזכה אותו במשהו אז לא עשה מצווה משום שמייחל לקבל שכר (אפילו אם זה בעולם הבא).

דווח על תגובה לא ראויה
25.03.2019

2. האמת (שוקי )

תתרום א תמסרי ה, שהרבנים יתרמו, שהצדיקים יתרמו, ככה נדע באמת אם אתם רוצים להציל חיים או סתם שקרים ולקבל כסף שכל ישראל משלם

דווח על תגובה לא ראויה
25.03.2019

3. מצוה גדולה (שרה)

אני עצמי תרמתי כליה לפני כשנתיים וחצי ויכולה לאמר בפה מלא אני בריאה לחלוטין ומרגישה מצוין
אני גאה בעצמי מאוד ומאושרת שהצלתי נפש בישראל אין סיפוק רוחני יותר גדול מזה

דווח על תגובה לא ראויה
25.03.2019

4. מצוה גדולה (שרה)

אני עצמי תרמתי כליה לפני כשנתיים וחצי ויכולה לאמר בפה מלא אני בריאה לחלוטין ומרגישה מצוין
אני גאה בעצמי מאוד ומאושרת שהצלתי נפש בישראל אין סיפוק רוחני יותר גדול מזה

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

סתיו שפיר בוועדת הבחירות, הבוקר צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרץ לסתיו שפיר: "מספיק עם שיח השנאה"

קרא עוד