משה! אתה כן ימני

"אני בז לגוש הימין", אמר השבוע משה פייגלין. אז לטובת הקוראים בני גנץ, יאיר לפיד, אבי גבאי, תמר זנדברג ואחמד טיבי, שיו"ר זהות לא פוסל שותפות קואליציונית עמם, הנה עיקרי תפיסתו המדינית. תחליטו אתם אם בא לכם עליו

משה ויסטוך, חדשות כיפה
ח באדר ב'
,
15 במרץ, 2019 7:04
ימין קצת שונה, אבל עדיין ימין

ימין קצת שונה, אבל עדיין ימיןצילום: פלאש90

1. כולם התחילו לפחד ממשה פייגלין. האיש שבמשך שנים, עוד מימי זו ארצנו דרך החלום לכבוש את ראשות הליכוד ועד הקמת זהות, נחשב לעוף מוזר, הצליח למשוך את תשומת לב ראשי המפלגות ולאיים עליהם. מי שבעיקר נרתעים מהפתעת הבחירות בפוטנציה, הם אנשי הימין, שמעבר לחשש מזליגת קולות, לא יודעים האם ניתן לסמוך עליו שיהיה חלק אינטגרלי מ"גוש הימין".

החשש של נתניהו, סמוטריץ' ובנט, מתבסס בעיקר על הצהרותיו של פייגלין, לפיהן הוא אינו מונח בכיסו של אף גוש, ומבחינתו אין כל הבדל בין שותפות קואליציונית עם הליכוד ואיחוד מפלגות הימין, או עם כחול לבן והעבודה.

"זהות תשב עם מי שיאפשר לה לקדם את המצע שלנו", אמר יו"ר זהות בראיון באולפן כיפה לפני מספר שבועות והוסיף כי מפלגתו "נאמנה לארץ ישראל, לעם ישראל ולתורת ישראל. זהות לא נאמנה לשום גוש. אני לא רואה בכלל שני גושים".

אנשי רשימתו של פייגלין ותומכי המפלגה ברחבי הרשת, לצד הנפת דגל הלגליזציה בראש הקמפיין, בהחלט עשויים לשכנע כי מולנו ניצב אדם שיכול להתחבר לכל מפלגה ולכל ממשלה, אך מבט חטוף על עקרונות המפלגה, יכול ללמד דבר אחד: גם אם פייגלין לא פוסל אף מועמד, במרכז ובשמאל לא יסתכלו לכיוונו, כך שהסיכוי היחידי שלו להיכנס לתפקיד מיניסטריאלי יהיה אך ורק תחת שלטון נתניהו והימין.

מתחילים לשמוע חריקות.  ראשי מפלגת כחול לבן

יקבלו את פייגלין? ראשי מפלגת כחול לבןצילום: ללא

2. "מאז הסכמי אוסלו חלה תמורה במערכת הערכים של צה"ל ושל כלל גורמי הביטחון בישראל", נכתב במצע המפלגה תחת קטגוריית תפיסת הביטחון של ישראל וצוין כי "מתפיסה של 'הכרעה' שתכליתה הייתה יצירת הרתעה אימתנית על האויב שתמנע התקפה עתידית על ישראל, צה"ל עבר לתפיסה של 'הכלה'. תפיסה זו מובילה למציאות של 'סבבי לחימה' כל כמה שנים, איום מתמיד של טילים ומנהרות ואיום גרעיני – מציאות המקובלת כנתון. בתפיסת ההכלה, צה"ל אינו מעוניין לנצח ואינו חותר לניצחון. ניצחון לא קיים עוד בעולם המושגים שלו, משום שהחברה ששלחה אותו לתפקידו כבר לא מאמינה בצדקת קיומה וממילא בזכותה להכריע את אויביה". אתם מכירים איש מרכז או שמאל שיאפשר לשותפו הקואליציוני לקדם כזה נושא? אני לא.

הלאה, לציטוט נוסף: "מדינה ריבונית – מדינה המממשת ומחזקת את ריבונותה בכל חלקי ארץ ישראל שבשליטתה, ובראשם ירושלים והר הבית. מדינה המפתחת את ירושלים כמרכז מדיני ורוחני, לעם ישראל ולאנושות". אתם חושבים שיאיר לפיד, שחרט על מצע כחול לבן את חיזוק גושי ההתיישבות, יזרום על נושא "החלת הריבונות בכל חלקי ארץ ישראל שבשליטתה"? אני לא.

תראו מה פייגלין מתכנן על מערכת המשפט: "בית המשפט לא יוכל להתערב בשאלות מהותיות ובסוגיות בעלות אופי מדיני. במקרה שבו בג"ץ מצא פגם בחוק שחוקקה הכנסת וסבור שהוא אינו קביל מהותית, הכנסת תצטרך לאשר מחדש את החוק. אם עשתה זאת, בג"ץ לא יוכל לבטל את החוק. הוועדה למינוי שופטים, בנוסף לשר המשפטים, תורכב אך ורק מחברי כנסת שבחרה בהם הכנסת בבחירה חשאית. עולה בדעתכם שמשה בוגי יעלון ישתף פעולה עם כוונות כל כך ברורות לרסן (או להחליש, תלוי מאיזו עמדה אתם מדברים) את בג"ץ? לדעתי לא.

הרב אמסלם ופייגלין

הרב אמסלם ופייגליןצילום: דוברות זהות

עכשיו שימו לב טוב לתפיסה המדינית של פייגלין, כמעט לא נגעתי רק קיצרתי: "מפלגת זהות קוראת תיגר על 'תפיסת אוסלו' זו, ומציעה תכנית מדינית חלופית בשם 'מדינה אחת לעם אחד'...ארץ ישראל שייכת לעם ישראל לבדו מתוקף הבחירה האלוהית. החוק הבינלאומי מכיר בכך ששטחי יהודה ושומרון מיועדים למדינה יהודית, כפי שהראה דו"ח השופט לוי. המגמה הדמוגרפית היא לטובת היהודים, וב-2035 צפוי רוב של 80% יהודים מהים ועד הירדן. רוב הערבים תושבי יהודה ושומרון רוצים להגר ורבים כבר מהגרים כיום".

ועכשיו לשלבי התכנית: "יבוטלו הסכמי אוסלו. למחבלים תוצע נסיגה בלא שפיכות דמים. צה"ל ישתלט מחדש על השטח... ומדינת ישראל תחיל את ריבונותה המלאה על כל חלקי הארץ. לתושבי יהודה ושומרון שאינם יהודים תוצענה שלוש אפשרויות: עזרה בהגירה, תושבות, אזרחות מלאה לאחר מסלול בדיקה ארוך ומעמיק". מכירים מישהו מגוש המרכז-שמאל שיאפשר שותפות בממשלה למי שמאמין בתפיסות האלה? אני לא, וספק אם גם במיינסטרים של הימין יהיו מוכנים להצהיר על יעדים כאלה בריש גלי.

"ברור שאזור הנוחות שלי הוא ימין", הודה פייגלין באותו ראיון לחדשות כיפה, "המצע שלנו מתחיל עם בית המקדש, ככה שנשארתי מי שאני. בתורה לא כתוב ימין או שמאל, כתוב ארץ ישראל. אני נאמן לארץ ישראל. אני אשמור על ארץ ישראל, גם עם הקולות שאני אקבל עם הליברלים, גם עם הקולות שאני אקבל מתומכי הקנאביס"

נהיה טרנד לטעון שאתה לא ימין ולא שמאל, אך למרות הרצון של ראש זהות להרחיב את המושגים הללו ולכלול בהם גם תפיסות חברתיות וכלכליות, אי אפשר לברוח מהעובדה שפוזיצית הימין או השמאל בישראל נקבעת בראש ובראשונה באמצעות עמדותיך המדיניות.

מה שאולי נכון עבור גנץ, למרות שלא כל כך מצליח לו מיתוגית, לא נשמע אמין עבור איש ארץ ישראל השלמה והר הבית שחולם לעודד הגירה בקרב הערבים. פעם שר הזמר קוקו (בגילומו של אסי כהן) את השיר: 'משה. אתה לא קיפוד". אולי כדאי שיעבוד על גרסה חדשה ויסלסל: "משה. אתה ימני".

צילום: הדס פרוש פלאש 90

3. קטנה לקראת סיום לטובת מי שמשוכנע שפייגלין השתנה והתאים את עמדתו בנושא לגליזציה בסמים קלים לטובת קמפיין בחירות 2019. הנה תחילת מאמר שלו שפורסם באתר מנהיגות יהודית (זוכרים?) לפני יותר משש שנים וזמן קצר לפני שנכנס לראשונה לכנסת מטעם מפלגת הליכוד:

 "עם תחילת שנת תשע"ג, אני מוצא עצמי – ללא כל תכנון מוקדם – דמות ציבורית מובילה של שני נושאים הנראים רחוקים מאוד זה מזה. האחד – רגולציה של השימוש בקנאביס, השני – תפילת יהודים בהר הבית. הנושא הראשון נקשר בתודעה (שלא בצדק) עם חילוניות ושמאל קיצוניים, השני נקשר בתודעה (שלא בצדק) עם דתיות וימניות קיצוניים. מה קושר בין שני הקצוות הללו? החירות כמובן".

4. וקטנה אחרונה באמת לסיום. 7 מנדטים, 5 מנדטים ואפילו 4 יהוו הישג כביר עבור פייגלין ואנשיו ויהפכו אותו רשמית להפתעת הבחירות ומי שבאמת (טוב לא באמת כמו שראינו, אבל כן תודעתית) יהפוך ללשון המאזניים בין ממשלת נתניהו לשלטון גנץ ולפיד.

אך למי שבחר להעמיד את נושא הסמים הקלים בראש מעייניו ובחזית הקמפיין, כדאי שתהיה גם תוכנית מגירה למקרה של הסלמה ביטחונית והעברת שיח הבחירות לשפת מלחמה. למשל בתסריט "לא הגיוני" של ירי טילים על תל אביב.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
15.03.2019

1. האדם הנכון בזמן הנכון. (יוסי)

גם אם לא מסכימים על כל דעותיו. אין ספג שמדובר על מפלגה הרבה יותר רצינית מכל שאר המפלגות..

דווח על תגובה לא ראויה
15.03.2019

2. עשרים שנים בפוליטיקה בל לעשות כלום. (י.ד.)

איפה הוא ואיפה בנט ושקד!?

ולמי שמתכוון להצביע למפלגת המוסדות הדתיים "הבית היהודי" שיבוסם לו.

דווח על תגובה לא ראויה
15.03.2019

3. אז למה הוא לא מציג את עצמו כימין?? (יעקב)

דווח על תגובה לא ראויה
15.03.2019

4. ליעקב (רונן)

בגלל שמשמעות המילה ימין נהרסה לחלוטין. ביבי קורא לעצמו ימין אבל עושה שמאל. לא רק זה אלא זהות מחפשת להפסיק את החלוקה המפגרת והפשטנית לשמאל וימין.

דווח על תגובה לא ראויה
15.03.2019

5. משה פיגלין נאמן למשנתה של הרבנית איאן רנד (דני)

הרבה יותר מלתורת משה.
איש הרסני עם תפיסה הרסנית, הבחירה היא בין תפיסת הראי"ה שמדינת ישראל צריכה ויכולה להיות יסוד כסא ה' בעולם, לתפיסה המחזירה אותנו לתפיסה הגלותית של קהילות יהודיות האחראיות כל אחת לעצמה, ומכאן שורש תפיסתו לרישום נישואין בקהילות ולא ברבנות, לחוסר תמיכה של המדינה בלימוד תורה ולכל השאר.
אם ה' הוא האלוקים לכו אחריו ואם הבעל (איאן רנד) הוא/היא האלוהים לכו אחריו

דווח על תגובה לא ראויה
15.03.2019

6. מילא פייגלין עוד טיפש אמרקאי לשעבר, אבל מצביעים לו,השתגענו !!!!!!!!!!! (Ashi)

דווח על תגובה לא ראויה
15.03.2019

7. משה פייגלין (אני )

משה פייגלין היה כל ימיו אינדיויגואליסט עם פעולות שיכולות לשמש אינטרסים ימנים,אבל הוא היה פראי מדי,והוא מהחברה הימנית המנוהלת היטב.היום הוא רוצה להתברגן,ועושה את זה בדרך אכזרית ביותר,שהיא לרכב על הגב של אנשים תמימים ושוחרי חופש ותפצי שלום,היינו אלו שרוצים לעשות שמח ולחיות בכף.הוא עצמו יבוא עם הבוס הזה לכנסת,ואז ייתן לבוחריו ההזויי מוהתמימים הוצבה בראש ויקבל תפקיד כשר הפנים והמשטרה

דווח על תגובה לא ראויה
16.03.2019

8. הוא בעצם שמאל (גוש הימין)

כיף לראות איך כולם משתגעים בגלל זהות,כל מה שהימין דתיים ולא דתיים חשבו שלעולם חוסן בא פייגלין וקורא תיגר על השחיתות המוסרית והחומרית כאחד,מבחינת גושים אין כמעט הבדל בין הימין לשמאל,השמאל הלך שמאלה והימין נמשך אחריו כדי לא להיחשב קיצוני,סוף עידן הועדים הפקידונים הבגצ ההסתדרות ומנהל מקרקעי ישראל,כמה שיותר מהר כך ייטב לכולנו.

דווח על תגובה לא ראויה
16.03.2019

9. נו באמת. כל כך הרבה פייק ניוז (אורי)

לגבי גוש הימין וגוש השמאל - הם אותו גוש.
שניהם חותרים לפיתרון 2 המדינות ושניהם סוציאליסטים ומושחתים.
ביבי אומר להשאיר בידינו את גושי ההתיישבות (והשאר לפלסטינים) ובנט אומר לספח את שטחי c (שהם גושי ההתיישבות) ואת השאר לפלסטינים. זו אותה הגברת בשינוי הניסוח.
ובוודאי שגנץ בעד פיתרון 2 המדינות.
שניהם סוציאליסטים - מצד אחד ניסנקורן וההסתדרות, מצד שני ישראל כץ והועדים הגדולים. כלומר שניהם מאפשרים לפרוטקציוניסטים לאכול מהעוגה שאנחנו אזרחי המדינה מממנים, ושניהם נותנים יד לשחיתות.
סיפור קצר לצורך העניין - נניח משרד ממשלתי שיש לו 2 אחראויות:
1) לחלק קצבאות לעניים ולזקנים
2) לבנות לאורך החופים בישראל פסלים של קופי ענק, או במילים אחרות משהו שלא מעניין לאף אחד.
אם המשרד יתבקש לקצץ מהתקציב שלו, ממה לדעתכם הוא יקצץ? ברור שהוא יקצץ בקצבאות לעניים והזקנים, כי יש לו אינטרס להגיד שכאשר מורידים מיסים זה פוגע בשירותים של המדינה.
כל אותם שירותים שלא משנים לאף אזרח במדינה לא יפגעו, כי הם חלק מהכוח של הפוליטיקאי - להשפיע על כל מיני פרוטקציוניסטים. הוא לא יוותר עליהם. ככה המיסים בישראל תמיד יגדלו ללא הצדקה.
אגב זה מיקרו קוסמוס לצבא. כמעט כל מי שבצבא יודע שמבזבזים את כספי המדינה ללא חשבון וללא אחריות על דברים מיותרים.
מן הידועות הם שכאשר ליחידה אין על מה לבזבז את התקציב שהם קיבלו, הם יבזבזו אותו על שטויות כמו ציוד משרדי, כדי שהתקציב לא יקטן בשנה הבאה.

עד כאן הטענה על הגושים.

פייגלין לא עשה כלום -
א) פייגלין השפיע על השיח בישראל, כמו שרק מרץ משפיעים (וגוררים אותנו שמאלה). רק שהוא משפיע מהצד הימני הריאלי שפונה להיגיון של האדם, ולא מסית את הציבור כמו ביבי
ב) אי אפשר למדוד את פייגלין בכמות החוקים שהוא העביר, מכיוון שהוא נגד חקיקת יתר.
היום חבר כנסת נמדד בכמות החוקים הפופוליסטיים המיותרים שהוא מביא (לדוגמא ה שוואת קצבאות הזקנה לשכר המינימום, חוק חברתי שאינו ריאלי) וזו שיטה מקולקלת
במקום לפתור בעיות מהשורש, פועלים בצורה פופוליסטית ומביישת.
ג) כשפייגלין ניסה להילחם בשחיתויות, הוא הבין שהוא לא יכול, כי הפוליטקאים המושחתים מטרפדים את העשייה שלו (כמו שהסברתי עם פסלי הקופים).
דוגמא: כשפייגלין ניסה להילחם בחברת שראל ולאפשר לחולים קנאביס, חולים שבאמת צריכים את זה - ישראל כץ טירפד את המהלך שלו.
הסיבה היא שחברות התרופות הם גוף חזק וישראל כץ חייב להם באיזשהו אופן.
שוק התרופות הוא השני בגודלו בעולם אחרי הנשק, כאשר קנאביס ייתר שליש מארון התרופות שהם מוכרים. תעשו את החשבון לבד כמה כסף ואינטרסים יש פה.

לגבי ההערה על התפיסה הגלותית, מנסים לצבוע את פייגלין בצבע שלילי של גלות, אבל מי שיבין את המודל הקהילתי שהוא מציע, יבין שלמרות שיש דמיון לגלות, זה חתיכת סטרטאפ, והעטיפה השלילית היא רק עטיפה
במקום שהמדינה תכפה על כולם ערכים, כל קהילה תקבע לעצמה את הערכים שלה.
ככה יהיה תחבץ איפה שיש רוב חילוני, אבל לא איפה שיש רוב דתי.
ולכל הטוענים שזהו חילול שבת המוני, כבר היום יש חילול שבת המוני, כי כבר היום חילונים נוסעים באוטו בשבת במרחב הציבורי, ומשום מה זה לגיטימי אבל תחבורה ציבורית לא.
אגב המוסדות של המדינה שממומנים מכספי המיסים יפעלו על פי ההלכה, לפי המצע של זהות. רק מה שבבעלות פרטית (וזהות רוצה להפריט את התחבץ)
אגב המודל הקהלתי גם לא יאפשר כפייה חילונית, כדוגמת מצעד הגאווה במקומות שיש בהם רוב דתי
ברגע שתפסיק הכפייה הדתית או החילונית באמצעות המדינה, וכל אחד יקבל את האחר כפי שהוא, יהיה פה טוב יותר.

דווח על תגובה לא ראויה
16.03.2019

10. נו באמת. כל כך הרבה פייק ניוז (אורי)

לגבי גוש הימין וגוש השמאל - הם אותו גוש.
שניהם חותרים לפיתרון 2 המדינות ושניהם סוציאליסטים ומושחתים.
ביבי אומר להשאיר בידינו את גושי ההתיישבות (והשאר לפלסטינים) ובנט אומר לספח את שטחי c (שהם גושי ההתיישבות) ואת השאר לפלסטינים. זו אותה הגברת בשינוי הניסוח.
ובוודאי שגנץ בעד פיתרון 2 המדינות.
שניהם סוציאליסטים - מצד אחד ניסנקורן וההסתדרות, מצד שני ישראל כץ והועדים הגדולים. כלומר שניהם מאפשרים לפרוטקציוניסטים לאכול מהעוגה שאנחנו אזרחי המדינה מממנים, ושניהם נותנים יד לשחיתות.
סיפור קצר לצורך העניין - נניח משרד ממשלתי שיש לו 2 אחראויות:
1) לחלק קצבאות לעניים ולזקנים
2) לבנות לאורך החופים בישראל פסלים של קופי ענק, או במילים אחרות משהו שלא מעניין לאף אחד.
אם המשרד יתבקש לקצץ מהתקציב שלו, ממה לדעתכם הוא יקצץ? ברור שהוא יקצץ בקצבאות לעניים והזקנים, כי יש לו אינטרס להגיד שכאשר מורידים מיסים זה פוגע בשירותים של המדינה.
כל אותם שירותים שלא משנים לאף אזרח במדינה לא יפגעו, כי הם חלק מהכוח של הפוליטיקאי - להשפיע על כל מיני פרוטקציוניסטים. הוא לא יוותר עליהם. ככה המיסים בישראל תמיד יגדלו ללא הצדקה.
אגב זה מיקרו קוסמוס לצבא. כמעט כל מי שבצבא יודע שמבזבזים את כספי המדינה ללא חשבון וללא אחריות על דברים מיותרים.
מן הידועות הם שכאשר ליחידה אין על מה לבזבז את התקציב שהם קיבלו, הם יבזבזו אותו על שטויות כמו ציוד משרדי, כדי שהתקציב לא יקטן בשנה הבאה.

עד כאן הטענה על הגושים.

פייגלין לא עשה כלום -
א) פייגלין השפיע על השיח בישראל, כמו שרק מרץ משפיעים (וגוררים אותנו שמאלה). רק שהוא משפיע מהצד הימני הריאלי שפונה להיגיון של האדם, ולא מסית את הציבור כמו ביבי
ב) אי אפשר למדוד את פייגלין בכמות החוקים שהוא העביר, מכיוון שהוא נגד חקיקת יתר.
היום חבר כנסת נמדד בכמות החוקים הפופוליסטיים המיותרים שהוא מביא (לדוגמא ה שוואת קצבאות הזקנה לשכר המינימום, חוק חברתי שאינו ריאלי) וזו שיטה מקולקלת
במקום לפתור בעיות מהשורש, פועלים בצורה פופוליסטית ומביישת.
ג) כשפייגלין ניסה להילחם בשחיתויות, הוא הבין שהוא לא יכול, כי הפוליטקאים המושחתים מטרפדים את העשייה שלו (כמו שהסברתי עם פסלי הקופים).
דוגמא: כשפייגלין ניסה להילחם בחברת שראל ולאפשר לחולים קנאביס, חולים שבאמת צריכים את זה - ישראל כץ טירפד את המהלך שלו.
הסיבה היא שחברות התרופות הם גוף חזק וישראל כץ חייב להם באיזשהו אופן.
שוק התרופות הוא השני בגודלו בעולם אחרי הנשק, כאשר קנאביס ייתר שליש מארון התרופות שהם מוכרים. תעשו את החשבון לבד כמה כסף ואינטרסים יש פה.

לגבי ההערה על התפיסה הגלותית, מנסים לצבוע את פייגלין בצבע שלילי של גלות, אבל מי שיבין את המודל הקהילתי שהוא מציע, יבין שלמרות שיש דמיון לגלות, זה חתיכת סטרטאפ, והעטיפה השלילית היא רק עטיפה
במקום שהמדינה תכפה על כולם ערכים, כל קהילה תקבע לעצמה את הערכים שלה.
ככה יהיה תחבץ איפה שיש רוב חילוני, אבל לא איפה שיש רוב דתי.
ולכל הטוענים שזהו חילול שבת המוני, כבר היום יש חילול שבת המוני, כי כבר היום חילונים נוסעים באוטו בשבת במרחב הציבורי, ומשום מה זה לגיטימי אבל תחבורה ציבורית לא.
אגב המוסדות של המדינה שממומנים מכספי המיסים יפעלו על פי ההלכה, לפי המצע של זהות. רק מה שבבעלות פרטית (וזהות רוצה להפריט את התחבץ)
אגב המודל הקהלתי גם לא יאפשר כפייה חילונית, כדוגמת מצעד הגאווה במקומות שיש בהם רוב דתי
ברגע שתפסיק הכפייה הדתית או החילונית באמצעות המדינה, וכל אחד יקבל את האחר כפי שהוא, יהיה פה טוב יותר.

דווח על תגובה לא ראויה
16.03.2019

11. אחלה (דן)

זהות

דווח על תגובה לא ראויה
17.03.2019

12. פייק כתבה (רק זהות)

פייגלין חושף את הבלוף המדיני והחברתי ומציע אלטרנטיבה ולכן כולם בלחץ

דווח על תגובה לא ראויה
17.03.2019

13. חכמים גדולים (בועז)

ומה אומר בורא עולם שאלתם אותו....אתם מרגיזים אתם הסמכות השופטת אבל עם אני לא טועה ....בורא עולם זה אל עליון הוא מסמיך מלכים והסמיך גיבורים גדולים ממכם...אין תיקווה במערב הקפיטליסטי לא יעזור כלום...הכל ביקורת עצמית

דווח על תגובה לא ראויה
18.03.2019

14. אם זה כל כך פשוט אז למה אין הרבה רבנים גדולים שתומכים בזה? (חמי)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרבנים בהר הבית צילום: חיים קרויזר מטה ארגוני המקדש

עשרות רבנים עלו להר הבית, לזכר הרב רבינוביץ'

קרא עוד