סגור

למה דתיים צופים במשחקי הכס?

העונה השמינית של הסדרה הפופולרית (והלא צנועה) תעלה הערב. גם הדתי הלאומי שנמצא "על הרצף" יישב הערב מול הטלוויזיה במקרה הטוב או מול הלפטופ במקרה הרע ויבדוק מאימתי החורף מגיע

גלעד כהן, חדשות כיפה
י בניסן התשעט
,
15 באפריל, 2019 11:53
החורף הגיע, באביב | מתוך משחקי הכס

החורף הגיע, באביב | מתוך משחקי הכסצילום: shutterstock

"איפה אתה על הרצף?" זאת השאלה אותה פוגשים דתיי המגזר בכל ארוחת שבת בקטמון, נחלאות, ואפילו מחוץ ל-"126" בתל אביב. זה לא סוד שהציבור הדתי לאומי נע כיום על רצף מסוים בין החרד"לים של הר המור עם חולצה מכופתרת, וכיפה בגודל של החללית "בראשית", ובין הלייטים, בעלי כיפות שנראות כמו מה שנשאר מאותה גשושית שהתרסקה על הירח.

באותו רצף של המגזר, ישנם דתיים שלא תמצאו אצלם בבית כלל את מכשיר הטלוויזיה (וגם לא את הטריק הידוע של מחשב עם וויי-פיי ונטפליקס), וישנם דתיים שמוצאים עצמם מכורים לבינג'. הערב (ב') תחזור אל חיינו לעונה שמינית ואחרונה, סדרת הטלוויזיה של HBO, בין הסדרות הנצפות ביותר בעולם, משחקי הכס. בסדרה הפופולרית, מלבד סצנות לא צנועות, ישנן סצנות מלאות בדם ובזוועות. אין ספק שאם היו מצנזרים לדוגמה, את כל העונה הראשונה של הסדרה, היינו נשארים עם סצנות של אריה סטארק מתאמנת עם מאמן הסייף שלה מבראבוס ותו לא. על מנת להבין את העלילה, אין אופציה בכלל לדלג על סצנות לא צנועות.

אם כן, מדוע אנשים שמגדירים את עצמם "דתיים על הרצף" צופים בתכנית מלאה בדם, בחוסר צניעות ובתככים ומזימות? אולי זה עניין של תהליך שהחברה הדתית לאומית עוברת, אולי זו הפתיחות שנלוות לתופעות שונות שקורות בחברה הדתית כמו; קבלת החברה הלהט"בית הדתית, מניינים שוויוניים והצבעה לימין החדש (טוב, זה לא קרה). אולי אפשר סופסוף להגיד שהדתי הממוצע יודע יותר טוב, מה אמר צ'נדלר לג'ואי בפרק 14 של העונה השמינית של "חברים", מאשר לענות על השאלה: "מאימתי קורין את שמע בערבית". אולי הגיע הזמן להודות שהציבור הדתי לאומי, קרוב יותר היום לעולם החילוני מאשר לעולם הדתי התורני. 

יחד עם זאת, חלק רחב של המגזר חש עדיין צורך להיות חלק ולא מוכן לעזוב את חללית האם, את המגזר עצמו. חלק רחב מהציבור רוצה להמשיך ולהיות משויך לאחת מקבוצות האליטה החדשות בחברה הישראלית, האליטה הדתית לאומית. אולי הסיבה לאי עזיבת המגזר היא בגלל שהחינוך במוסדות דתיים טוב יותר, או אולי כי הוא פשוט מעדיף להישאר בסביבה המוכרת לו, מתקופת הדרכתו בבני עקיבא. פעם, קראו למי שנשאר בסביבה הזאת של מסורת יהודית – מסורתי (גילוי נאות: כותב שורות אלה מגדיר עצמו כמסורתי). אבל, בואו נודה על האמת, אף דתי לאומי לא רוצה להחזיק בתואר "הנכסף" הנ"ל. המילה מסורתי לא מתאימה למי שהחל דרכו במקור חיים או בסוסיא, עבר למכינת עצמונה או עלי ובסוף הדרך הגיע עד לפאתי אוניברסיטת בר אילן. היא מתאימה יותר לבחור שלמד בתיכון הדתי בקריית גת. בחור שמניח תפילין וכשהוא מקפל אותן, הוא מקפל גם את הכיפה לכיס. עדיף להיות "על הרצף" מאשר להיות "מסורתי". אין בכך ספק.

העניין העיקרי הוא בכך, שישנם נשים וגברים, דתיות ודתיים (על הרצף, כן?) שלא רואים את הבעייתיות ההלכתית בצפייה בסדרות בכלל ובסדרות לא צנועות בפרט. העניין של בזבוז הזמן וביטול תורה לא עומד לנגד עיניהם כלל. אותם דתיים לאומים ימשיכו לעסוק בשילוב. נדמה שהסיסמה של הציונות הדתית, הסיסמה של שילוב בין תורה ועבודה, הפכה לשילובים אחרים כמו: תודה ובירה, תורה וכדורגל, וגם – תורה וטלוויזיה. או תורה ונטפליקס. צפייה מהנה. 
 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
15.04.2019

1. למה דתיים על הרצף צופים בסדרה?! מה השאלה? (מ)

מה זאת השאלה הטיפשית הזאת? רק עכשיו שמת לב שיש "דתיים" שבעצמם לא יודעים להסבר מה הופך אותם לדתיים?
חלקים מהחברה הדתית הופכים לניאורפורמים. בוקר טוב...
ויש גם סתם יצר הרע.

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

2. כמה כואב שאתה צודק (לא צופה)

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

3. כמה מדוייק (אבי)

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

4. אתה לא נורמאלי?! איך אתר דתי מפרסם כתבה כזאת?! (יהודי )

ברוך השם לא ראיתי אף לא דקה מהסידרה המלאת חוסר צינועות הזאת - בעיני זה לא הגיוני שאדם דתי רואה את זה. לראות את זה זה איסור חמור! שז"ל הירהחרי עברה וכ"ו - איך אפשר להצדיק את זה?!
מדובר על חטא! אדם שרואה את זה נופל בחטא הנקודה! איך אתר עם שם כזה מפרסם כתבה כזו?! אם אדם רואה את זה - שלפחות לא יראה את זה עם כיפה!

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

5. כמה צודק! עמה עצוב! נמאס מפמניזם וליברליסם שהורסים אותנו! (דתיה)

.

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

6. אתה נורמלי?! מה זו הוצאת שם רע הזה לציבור הדתי לאומי? (אמת)

מה זה הוצאת שם רע הזה?
אתה רוצה, דבר בשם עצמך. כן אני מודעת לבעיות שיש בציבור, אבל ברוך ה' היום יש התחזקות גדולה בציבור הדתי לאומי, יש המון שהולכים לכיוון התורני, יש ישיבות רציניות (לא רק הר המור, שהיא כמובן חשובה מאוד) , יש תלמודי תורה בציבור, אולפנות , בתי ספר וגם ישיבות קטנות.

להגיד ש:" אולי הגיע הזמן להודות שהציבור הדתי לאומי, קרוב יותר היום לעולם החילוני מאשר לעולם הדתי התורני"?! ממש לא, בדיוק הפוך. וכנ"ל בנוסף ל"סיסמה" שכבתבת בסוף, שהיא לא פחות ממביישת.

במחילה אבל מי שמרשה לעצמו לראות סדרה (לא ראיתי בשום צורה ברוך ה', אבל שמעתי ממישהי) שיש בה בנוסף לחוסר צניעות משווע, גם סצינות תקיפה מינית וכו', זה מה שהקב"ה רוצה?!

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

7. אני רק שאלה (יהודי)

מי אמר שאותם המתקראים דתיים (רצף או לא זה לא מעניין) אכן דתיים? בגלל שהם קראו לעצמם ככה? מעניין את הסבתא. מי שלא שומר על ארבעת חלקי שולחן ערוך ועל רוח ההלכה וישראל סבא לא יכול להתקרא דתי. הפתיחות שלהם לא מעניינת אף אחד.

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

8. עצוב כמה אתה צודק (ענת)

היה לפני כמה שנים ראיון ברדיו עם מאזינה שהזדהתה כדתית לאומית ומחתה על כך שהמורה לימדה את ביתה שעדיף מנקה רחובות דתי מאשר פרופסור חילוני, והמאזינה לא הבינה איך אפשר לומר דבר כזה...
עוד אישור לכך שהחברה שלנו יותר קובה לחילונים מאשר לדתיים.

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

9. בכלל לא ידעתי שיש סדרה כזו. (ידידיה שילה)

באופן כללי ההתמודדות עם תרבות המערב, זה המקום שהכי מפיל אותנו. צריך תרבות יהודית טהורה ואמיתית ולא תרבות אנשים חטאים. זו לא תרבות זו תת תרבות.

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

10. מאוד פשוט (בן יהודה)

במסגרת הבילבול הכללי של הפלורליזם כל אחד מגדיר את עצמו דתי או לא לפי ראות עיניו, ולא מוכן לקבל שיש פרמטרים מוחלטים שקובעים. כך אפשר להיות דתי שמסמ בשבת, או דתי שלא אוכל כשר, וכן, גם דתי מגלה עריות. כל אחד והאמת שלו.

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

11. אז אולי הגיע הזמן להרים את הכפפה וטלטל את הציבור שלמו בחשיבה לאן דרכנו??? מה יהיה לאן נגיע??? (אשר כהן)

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

12. משחקי הכס זה לא "תורה ונטפליקס", זה "התבהמות ונטפחיקס" (רואה סדרות)

ראיתי כמה סדרות וזה בסדר.
זה לא סותר את התורה.
אבל אדם שרואה סדרה כזאת בהמית ונמוכה פוגע בצלם אלוקים שלו ומוריד את תפארת האדם

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

13. Shtuiot (Maayan)

There is nothing wrong with Tora and beer - unless it is pesah, there is nothing wrong with Tora and soccer - unless it is shabat. The only problem is the misconception of the author. No, I , but still. do not have a tv in my house and don't watch

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

14. חיפוש תבניות מיותר מביא לכתיבת שטויות (נד סטארק)

דתיים תמיד השתלבו בחברה, החברה השתנתה ואיתה שילוב הדתיים. אין כל תהליך חדש ולא שום שינוי. דתיים תמיד ראו הצגות, סרטים וטלויזיה וזה פשוט מה שהולך היום, לא יותר מזה.

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

15. אפשר לראות ולהיות דתי (נוח)

רוב המגיבים (ואולי גם כותב המאמר) לא צפו בסדרה ולכן בטוחים שמדובר בסדרה שכל כולה חוסר צניעות.
אבל זה לא המצב. הסצינות הלא צנועות הן מיעוט, וכאחד שצפה בצורה מצונזרת אני יכול לומר שזה לא פגע באיכות העלילה.
העלילה והמשחק הם כוחה של הסדרה ולכן צופים בה.

ממליץ לכל מי שרוצה לראות בצורה מצונזרת לעשות כן דרך vidangel.

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

16. אין כמו להכות על חזה של אחרים (דני רוטמן)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

התלמידים מוחים צילום: צילום מסך

תלמידים מחו בפני דרעי בדרישה להאריך את כהונת הרב שטרן

קרא עוד