דובר צה"ל: "לבנון הפכה למפעל טילים של איראן"

במאמר חריג שהתפרסם באתרי אופוזיציה הזהיר תא"ל רונן מנליס את אזרחי לבנון מפני ההשתלטות האיראנית על מדינה. "איראן פתחה דה-פקטו סניף חדש בלבנון. צה"ל מוכן, הבחירה בידיכם", כתב

חדשות כיפה 28/01/18 11:17 יב בשבט התשעח

דובר צה"ל: "לבנון הפכה למפעל טילים של איראן"
תהלוכת טילים איראניים, צילום: saeediex / Shutterstock.com

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, פרסם היום (א') באופן חריג מאמר באתרי אופוזיציה בלבנון, שבו הזהיר את אזרחי לבנון מפני ההשתלטות האיראנית על מדינתם. "לבנון הופכת למפעל טילים אחד גדול", כתב.

"כשאני נדרש לבחור את תמונת השנה שלי בחזית לבנון, אני חוזר לסיור המשותף של מפקד חזית דרום לבנון בארגון הטרור חיזבאללה ושל ידידו, מפקד אחת מהמליציות השיעיות הנאמנות לאיראן, קייס חזעלי", פתח מנליס את מאמרו.

"התמונה הייחודית מבטאת יותר מכל את המעורבות האיראנית בלבנון ומרימה מסך מעל המציאות של שליטה איראנית בלבנון ההולכת ומתהדקת. ברור כי תופעה ייחודית זו של 'תיירות טרור' היא ביטוי מוחשי וייחודי לסכנה לעתידה של מדינת הארזים ושל האזור כולו – סכנת ההשתלטות של עושי דבריה של טהרן".

לדבריו, "שנת 2017, כמו 11 השנים שקדמו לה מאז סיום מלחמת לבנון השנייה, התאפיינה ביציבות יחסית בחזית לבנון. השקט הזה הוא לרווחת התושבים משני הצדדים. העובדה שבצפון ישראל ובדרום לבנון חיים ילדים בכיתה ו' שלא שמעו אזעקה בחייהם היא ההישג המשמעותי של מלחמת לבנון השנייה וההוכחה הטובה ביותר ליציבות ההרתעה הישראלית ולזיכרון הצרוב בקרב הלבנונים בדבר עוצמת הטעות הקודמת של נסראללה".

"את השנה החולפת ניצלנו צה"ל לשיפור מקיף של המוכנות למלחמה בחזית הצפונית: תוכניות, אימונים, הצטיידות ותרגילים משמעותיים, כשהבולט שבהם הוא תרגיל הגיס הצפוני, שנערך השנה בפעם הראשונה זה כ-20 שנים, והביא לתרגול ממשי של התוכניות המבצעיות של צה"ל בזירה הצפונית".

"כמו כן, ובכל העת, המשיכה מלאכת איסוף המודיעין, וכבר אמרו הרמטכ"ל וראש אמ"ן כי אילו אויבינו היו מבינים כמה אנחנו יודעים עליהם, הם היו מורתעים מכניסה לעימות לעוד שנים ארוכות. אנחנו מסיימים את השנה כשאנחנו ערוכים בעוצמה גדולה יותר ומוכנים טוב יותר לכל תרחיש בזירה הצפונית, למרות שפנינו אינן למלחמה".

עם זאת ציין מנליס כי "מנגד המשיך ארגון הטרור חיזבאללה במעורבות במלחמות שלא לו ואף הצליח להגדיל את רשימת ההרוגים שלו ואת המשבר הכלכלי שבו הוא מצוי. השנה החולפת הייתה הוכחה נוספת לכך שחיזבאללה משמש כזרוע מבצעת של איראן.

"בכל מקום שבו שרר חוסר יציבות גילינו את טביעת האצבע של איראן ובכל מקום גילינו את מעורבותו של חיזבאללה: לסוריה שלח אלפי לוחמים, בתימן העצים את הקרבות באמצעות מאות יועצים, ואפילו לעזה התרברב נסראללה כי שלח טילי נ"ט מיוחדים ואף נפגש עם נציגי כלל ארגוני הטרור הפלסטיניים, שהשנה חלקם גם עברו לגור בשכנות אליו בדאחיה בבירות. מיליארדים זורמים מטהרן דרך בירות לכל מקום במזרח התיכון שבו יש רוע וטרור.

"בלבנון לא מסתיר חיזבאללה את ניסיונו להשתלט על המדינה, שמצאה את ביטויו בהתפתחויות הבאות: נשיא שנותן לגיטימציה לארגון טרור, ראש ממשלה שמתקשה לתפקד בצל ההתנהלות הבריונית של נסראללה, הקמת תשתיות טרור ומפעלים לייצור אמצעי לחימה מתחת לאפה של ממשלת לבנון והיטמעות צבאית באוכלוסייה באין מפריע.

"לאורך הגבול עם ישראל, ועל אף החלטה 1701 של מועצת הביטחון האוסרת על נוכחות של פעילי הארגון בדרום לבנון, המשיך חיזבאללה לקרוא תיגר על האינטרס של מדינת לבנון. פעילי חיזבאללה ממשיכים לסייר לאורך הגבול בלבוש אזרחי ופועלים בלב האוכלוסייה.

"יתרה מזאת, חיזבאללה מנסה לגייס ולהפעיל קצינים וחיילים מצל"ב להשגת מטרתו. באופן חסר בושה אף הזמין חיזבאללה עיתונאים לסיור מיוחד להראות כיצד הוא 'מצפצף' על ריבונות מדינת לבנון והחלטות מועצת הביטחון. ההפרות האלה לא מאיימות עלינו. להפך, המרחק מהפרה שמסתיימת בדו"ח לאו"ם להפרה שתביא להידרדרות ביטחונית נתון בראש ובראשונה להחלטה ישראלית".

"החמור מכל הוא דווקא הסמוי מהעין: לבנון הופכת במעשה ובמחדל של הרשויות הלבנוניות ושל העלמת עין מצד חברות רבות בקהילה הבין-לאומית למפעל טילים אחד גדול. זו כבר לא העברה של נשק, כסף או ייעוץ. דה-פקטו איראן פתחה סניף חדש, 'סניף לבנון' – איראן זה כאן".

דובר צה"ל פנה לאזרחי לבנון, וכתב: "יטעה האזרח הפשוט לחשוב שתהליך זה הופך את לבנון למבצר. היא לא יותר מחבית אבק שריפה שעליה הוא, משפחתו ונכסיו יושבים. אחד מכל שלושה או ארבעה בתים בדרום לבנון הוא מפקדה, עמדה, מחסן נשק או מקום הסתר של החיזבאללה. אנחנו מכירים נכסים אלו ונדע לתקוף אותם באופן מדויק אם נדרש לכך. עתידם של אזרחי לבנון הוא כלי משחק בידיו של הדיקטטור מטהרן, ואשמים בכך גם אותם ראשי כפרים, עיירות ומוסדות שלטון שרואים ובוחרים לשתוק.

"בפתח שנת 2018 אני חושב שנכון להזהיר את תושבי לבנון מהמשחק האיראני בביטחון ובעתיד שלהם. מדובר בשנת מאבק ומבחן בנוגע לצורה שבה תתעצב לבנון. המאבק נובע מצד אחד מהצורך להביא ליציבות המדינה, לשגשוג כלכלי ולקידום נושאים מדיניים של לבנון לבין המשך הפעילויות להחלת הגמוניית איראן-חיזבאללה.

"המאבק תלוי בשני משתנים: האם מדינת לבנון והקהילה הבינלאומית יאפשרו לאיראן ולחיזבאללה לנצל את תמימותם של ראשי מדינת לבנון ולהקים מפעל לטילים מדויקים כפי שהם מנסים בימים אלו, והאם חיזבאללה בחסות שיטת הבחירות החדשה יצליח לדחוק את המחנה הסוני בבחירות הקרובות (מאי 2018) מאחיזה בשלטון ולהפוך את המדינה באופן רשמי למדינת חסות איראנית".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר