הרב הצבאי הראשי הסיר אחריות ממשלחת שטסה לתחרות בישול ללא משגיח כשרות

ברבנות הצבאית טוענים כי לא מובן להם מדוע מתעקשים בצבא לא לצרף למשלחת משגיח מטעמה.. דובר צה"ל: "המשלחת קטנה ואין חובה בליווי משגיח כשרות. יהיה משגיח מקומי" גורם המעורה בסיפור ל'כיפה': "אם קצין רפואה ראשי היה מבקש לצרף רופא, היו אומרים שיהיה רופא מקומי?"

משה ויסטוך 20/07/17 10:32 כו בתמוז התשעז

הרב הצבאי הראשי הסיר אחריות ממשלחת שטסה לתחרות בישול ללא משגיח כשרות
חיילים אוכלים בשטח, צילום: פלאש 90. משה שי

בתחילת השבוע הבא צפויה משלחת צה"לית לצאת לתחרות בישול בין צבאות העולם ברוסיה. על פניו מדובר בדבר מעניין, אך מאחורי הקלעים מתנהלת מחלוקת שלמה סביב סוגיית הכשרות.

ב'ישראל היום' פורסם הבוקר (חמישי) כי ראש מחלקת כשרות והלכה ברבנות הצבאית, אל"מ הרב חגי ולוסקי, שיגר לכלל הרבנים הצבאיים מייל, בו הוא הכריז כי על  המשלחת אין פיקוח כשרותי מטעם הרבנות הצבאית.

"בסוף חודש יולי", כתב הרב ולוסקי, "יוצאת משלחת של צה"ל להשתתף בתחרות הבישול 'משחקי הצבא' ברוסיה. לפני יותר מחודש הצטרפנו להיערכות לנסיעה. העברנו את דגשי הרבנות, שהעיקריים שבהם: מזון כשר, עמדה אחת קבועה וכלים חדשים. בדיונים הרבים שקיימנו הדגשנו נקודה נוספת - הצורך בצירוף נגד כשרות מטעמנו, שיפקח על ההכשרה, על רכש המזון, כמו גם על תהליכי הבישול והאפייה".

לטענתו, "מטעמים שאינם מובנים לא מאשרים צירוף נגד כשרות למשלחת, והמענה שניתן על ידי נספח צה"ל ברוסיה - משגיח כשרות מהקהילה המקומית. אין צורך להכביר במילים אודות הצורך באיש מקצוע בעל ניסיון בפרויקט גדול שכזה. איני יודע מה ניסיונו של המשגיח ואופן הפיקוח, ועל כן אנו מסירים את תמיכתנו במשלחת זו".

מדובר צה"ל נמסר כי "בתאריך 24 ביולי 2017 עתידה לצאת משלחת ובה עשרה נציגי צה"ל לרוסיה, על מנת להשתתף בתחרות בישול בין צבאות העולם. המשלחת מוגדרת, על פי פקודת הצבא כ'משלחת קטנה' מכיוון שהיא מונה פחות מ־20 משתתפים, ולכן אינה מחויבת בליווי משגיח כשרות. לטובת המשלחת, הוגדר משגיח כשרות מהקהילה המקומית אשר מודע לנהלים ולכללי הכשרות בצבא".

הרב אייל קרים

הרב אייל קרים                                                                               צילום: Lior Mizrahi/Flash90

יש לציין כי מי שמוסמך לטפל בכל נושא הכשרות בצה"ל ומי שקובע את הפקודות והנהלים הוא הרב הצבאי הראשי, תא"ל הרב אייל קרים, שמאוד מתעקש על נושא צירוף משגיח כשרות למשלחת.

גורם המעורה בנושא אומר ל'כיפה' ישנם הרבה סוגי משלחות ולחלק מהן באמת אין צורך לצרף משגיח צמוד. עם זאת הוא מדגיש כי במקרה הזה "מדובר במשלחת ראשונה מסוגה ולכן הפקודות שנכתבו אינן מתייחסות אליה ואינן רלוונטיות".

לדבריו, "המוסמך הבלעדי על ידי שר הביטחון,לטפל ולקבוע בנושא הכשרות זה הרבצ"ר. לא יתכן שדובר צה"ל יהפוך את עצמו, או כל גורם אחר בצבא, למומחה בנושא".

על הטענה כאילו משגיח מרוסיה ילווה את המשלחת הוא שואל, "מי קבע שמשגיח מקומי שאין לנו היכרות עמו הוא מספיק? ובכלל, אם קצין הרפואה ראשי היה דורש לצרף למשלחת רופא, מישהו היה מעז לומר לו שאין צורך ושיצמידו למשלחת רופא מקומי?"

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר