45 אלף בחברון ומאות בקבר יוסף: בצה"ל מרוצים מאבטחת עשרות אלפי המטיילים ביו"ש

30 אלף מבקרים במערת המכפלה, סיור בכפר שבו בוצעה פעולת תגמול לפני יותר מ-50 שנה, ומאות מתפללים במתחמי הקברים השונים. בצבא ציינו כי האירועים התקיימו "בהצלחה וללא אירועים חריגים"

חדשות כיפה 24/04/19 18:44 יט בניסן התשעט

45 אלף בחברון ומאות בקבר יוסף: בצה"ל מרוצים מאבטחת עשרות אלפי המטיילים ביו"ש
המטיילים בחברון וכוחות האבטחה, צילום: דובר צה"ל

בצה"ל סיכמו בסיפוק את פעילות חול המועד שהסתיימו הערב (ד') ביהודה ושומרון, והדגישו כי האירועים עברו ללא תקריות ביטחוניות שאיימו על ביטחונם של עשרות אלפי המטיילים והמבקרים באזור.

כוחות צה"ל, בשיתוף מג"ב, משטרת ישראל ושב"כ, פעלו במסגרת "חריג יהודי" לשמירה על המטיילים שפקדו את האתרים השונים באיו"ש.

יישוב היהודי בחברון, שבמרחב החטיבה המרחבית יהודה, ביקרו במהלך ימי חול המועד כ-45,000 מבקרים, מתוכם כ-30,000 מתפללים נכנסו למערת המכפלה. בדובר צה"ל ציינו כי "לקראת אירוע זה נערכו תרגיל הכנה ופעולות סיכול ממוקדות מקדימות שהביאו לביצוע שקט ובטוח".

כוחות הביטחון איבטחו גם מתחמי קברים ואתרי מורשת שונים, שונים כמו קבר עתניאל בן קנז, ברכת כרמל וקבר יוסף בעיר שכם, אותו פקדו כ-1,400 מתפללים. קצין ההגנה המרחבית של החטיבה המרחבית שומרון, רס" שלומי כהן, סיפר כי "במהלך חול המועד פסח קיבלנו לגזרתנו מבקרים רבים בין המעיינות השוקקים, נוף הגזרה רחב הידיים והאתרים שנפתחו בתיאום עבור המטיילים הרבים הפוקדים את הגזרה. אמש, קיבלנו את משימת ההגנה, לקיים תפילה סדורה ובטוחה בקבר יוסף שבשכם. את מבצע ההגנה לטובת קיום התפילות בצורה המסודרת והבטוחה ביותר ניהלו הגדודים הנמצאים בתעסוקה המבצעית בשיתוף עם החטיבה המרחבית שומרון, מג"ב ומשטרת ישראל. הכניסה התקיימה בהצלחה וללא אירועים חריגים".

אזרחים וחיילים מתפללים

אזרחים וחיילים מתפלליםצילום: דובר צה"ל

לפנות בוקר, בבית הכנסת העתיק שבכפר סמוע, ביקרו כ- 150 מתפללים, שם התפללו יחד תפילת ותיקין ושמעו את סיפור מורשת הקרב אודות מבצע "מגרסה", פעולת תגמול שבוצעה על ידי צה"ל בכפר בשנת 1966. הסיפור הועבר מפי מפקד גדוד 601, גדוד אשר לקח חלק במבצע והבוקר אבטח את כניסת המתפללים אליו. 

מג"ד 601, סא"ל מעוז סלומון, אמר כי "במקום זה, בו לחם גדודנו לפני 53 שנים מתחזקת תחושת ערך השרות. זו זכות גדולה לשמור על התושבים והעוברים בגזרה ולאפשר את קיום מופעי הפסח הרבים בשלום ובבטחה".

קצין מאבטח מטיילים ביו"ש

קצין מאבטח מטיילים ביו"שצילום: דובר צה"ל

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר