צה"ל פרסם את מסקנות הביניים מתחקיר מותה של הכתבת שירין אבו עאקלה

בתחילת השבוע פעלו כוחות צה"ל בג'נין, ובמהלך חילופי אש עם מחבלים נהרגה עיתונאית אל ג'זירה ששהתה במקום שירין אבו עאקלה. צה"ל פתח בתחקיר האירוע ומפרסם מסקנות ביניים: "לא ניתן לקבוע מהו מקור הירי"

חדשות כיפה 13/05/22 13:29 יב באייר התשפב

צה"ל פרסם את מסקנות הביניים מתחקיר מותה של הכתבת שירין אבו עאקלה
שירין אבו עאקלה, צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של שירין אבו עאקלה, לפי סעיף 27א/פלאש 90

מותה של הכתבת בג'נין: אתמול (ה') הציגו מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס, ומפקד חטיבת הקומנדו אלוף-משנה מני ליברטי, לרמטכ"ל אביב כוכבי, את מסקנות הביניים של התחקיר לאירועי הירי אשר הביאו למותה של הכתבת שירין אבו עאקלה.

על פי התחקיר, בלילה המדובר יצאו לוחמי צה״ל למבצע מעצרים בנפת ג׳נין. במסגרת הפעילות במחנה הפליטים, נורתה אש נרחבת ולא נשלטת לעבר כוח צה״ל, לצד ירי מדויק והשלכת מטענים אשר פגעו בכלי הרכב הצבאיים ובסמוך ללוחמים. לקראת סיומו של המבצע, באור יום ובעת יציאת הכוחות מהכפר, נפגעה עיתונאית פלשתינית אשר שהתה בתוך מרחב הלחימה גם בזמן חילופי האש.

מאז קרות האירוע, צה״ל מתחקר ומברר את נסיבות מותה של הכתבת. בסיום תחקיר הביניים נותרו עוד מספר פרטים הדורשים בירור, אך מתבהרת התמונה אודות האירוע והאפשרויות השונות לירי אשר הביא למותה. המסקנה מתחקיר הביניים היא שלא ניתן לקבוע מהו מקור הירי שפגע והרג את הכתבת.

יש שתי אפשרויות למקור הירי שפגע בה

מהתחקיר עולה כי ישנן שתי אפשרויות למקור הירי שפגע בה: כחלק מהניסיון לפגוע בכוח הצבאי בוצע ירי מאסיבי של חמושים פלשתינים, בו נורו מאות כדורים ממספר מוקדים. כחלק מהניסיון של החמושים הפלשתינים לפגוע בכלי הרכב הצה״ליים נורו עשרות רבות של כדורים באופן לא מבוקר לכיוון כלי הרכב הצבאיים, שהוא גם הכיוון בו שהתה הכתבת וייתכן שזהו מקור הירי שפגע בה.

האפשרות השנייה היא שבמהלך הלחימה אחד הלוחמים ביצע ירי של כדורים אחדים מתוך חרך מיוחד בג'יפ ודרך כוונת טלסקופית לעבר מחבל שירה על כלי הרכב בו היה הלוחם. המחבל ירה צרורות לעבר לוחם צה"ל מספר פעמים וישנה האפשרות שהכתבת שעמדה בסמוך למחבל החמוש ומאחוריו נפגעה מירי הלוחם לעבר המחבל. המרחק מכלי הרכב לכתבת הינו כ- 200 מטרים.

הפלשתינים לא נענו לבקשתנו לקיים תחקיר משותף

לפי צה"ל, קבלת הקליע לבדיקה בליסטית מקצועית עשויה להכריע בין שתי האפשרויות הללו. נכון לרגע זה הפלשתינים לא נענו לבקשות עורכי התחקיר לקיים תחקיר משותף או להעביר את ממצאי החקירה שלהם ובין היתר גם את הקליע. ישראל אף הציעה לנציגים הפלשתינים (וכן לנציג אמריקאי) להיות נוכחים ולהשתתף בתהליכי הבדיקה המקצועיים, הפתולוגיים, הבליסטיים ואף בבדיקה הפורנזית של הקליע - הצעות שנתקלו בחוסר שיתוף פעולה וללא מענה.

מצה"ל נמסר כי הרמטכ״ל כוכבי הנחה להמשיך ולפעול, לברר ולתחקר את האירוע. עוד נמסר: "אנו מביעים את צערנו על מותה של שירין, רואים חשיבות רבה בחופש העיתונות ופועלים לשמרו. צה"ל ימשיך לפעול לסיכול טרור בכל מקום שיידרש ולעמוד במשימותיו, תוך מאמץ להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר