איינשטיין | שו"ת עם הרב אבינר

הרב שלמה אבינר עם שו"ת מיוחד לכבוד יום הולדתו ה-140 של אלברט איינשטיין: "איינשטיין העדיף מדינה יהודית-ערבית על פני מדינה יהודית, עם גבולות וצבא, שתגלוש ללאומיות צרת אופקים. זה לא בדיוק ציוני"

חדשות כיפה
ד באדר ב'
,
11 במרץ, 2019 9:36
אלברט איינשטיין

אלברט איינשטייןצילום: shutterstock

שאלה: התפרסם שלכבוד יום הולדתו ה-140 של אלברט איינשטיין, נחשפו 110 מסמכים שלו שהגיעו עתה לאוניברסיטת עברית בירושלים.

שאלה: מסמכים מדעיים, מכתבים אישיים או ענייני מחשבה כלליים?

תשובה: גם וגם.

שאלה: לא נראה שיהיה בהם חידוש.  את התיאוריה המדעית הסופית של איינשטיין, אנו מכירים היטב, זו באמת גאונות עצומה בקנה מידה של דורות.  לא נרוויח הרבה לקרוא התלבטויותיו במהלך הדרך.  גם כל חייו הוא חיפש את "התיאוריה של הכל",  Grand Unified Theory,G.U.T. , שתאחד גרביטציה ואלקטרו-מגנטיות ולא מצא.

שאלה: ודברים אישיים ומחשביים?

תשובה: בזה הוא ככל אדם. לא בגלל שאדם הוא מדען דגול, זה מחייב שיהיה דגול בתחומים אחרים.

שאלה: באותם מכתבים הוא דואג מפני ההתחמשות הגרמנית.

שאלה: ודאי צדק. אך כדי להבין זאת, אין צורך להיות איינשטיין. אגב, באופן אישי, הוא לא חש בסכנה שנשקפת לו שם, ותלמיד אחד הציל אותו והבריח אותו, כפי שנהג לספר רבנו הרב צבי יהודה.

שאלה: הוא גם היה ציוני.

תשובה: גם בשביל זה, לא צריך להיות איינשטיין. הוא אכן תמך בציונות הסוציאליסטית, ויש לו גם זכויות רבות בהקמת אוניברסיטת העברית בירושלים. לא נדון כאן שכדי להיות ציוני אמיתי, לא די לדבר, אלא גם צריך לעלות לארץ. אבל הוא העדיף מדינה יהודית-ערבית על פני מדינה יהודית, עם גבולות וצבא, שתגלוש ללאומיות צרת אופקים. זה לא בדיוק ציוני. כמובן, זה לא מבטל זכויותיו ביחס לאוניברסיטה.

שאלה: איינשטיין היה בעל מידות טובות?

תשובה: כן. צנוע ועניו ומסתפק במועט, תמיד מוכן לעזור. אך הסיפור עם בתו הבכורה שנולדה שנה לפני החתונה, וסבלה ממחלת השנית, ויש אומרים שנמסרה לאימוץ, ושאיינשטיין מעולם לא פגש אותה – הוא בעייתי, וכן סיפור הקשר עם אשתו השניה שנים רבות לפני גירושיו מהראשונה,הוא בעייתי.

שאלה: הוא לחם בעד שלום עולמי?

תשובה: זה ודאי טוב מאוד. בהתחלה הוא היה פציפיסט קיצוני, אבל אחרי עלייתם לשלטון של הנאצים, הוא התמתן, אמנם נשאר פציפיסט, אבל הבין שאי אפשר לאחוז בקו זה באופן מוחלט, וכידוע הוא היה שותף ביצירת הפצצה הגרעינית. אחר כך הוא התחרט על כך ואמר שזו השגיאה היחידה שעשה בחייו. הוא הסביר שהוא פחד שהגרמנים ייצרו פצצה גרעינית לפני בעלות הברית.

באופן כללי, הוא לא העריך לאומיות, ראה בה מחלת ילדות של האנושות, והיה בעד ממשלה עולמית על-לאומית שתשלוט על שימוש בנשק. כמובן, זה לא מציאותי.

שאלה: אבל היה גאון?!

תשובה: ודאי. אך אמרנו  שגאון בתחום מסוים, איננו בהכרח גאון בכל התחומים. למשל הוא התכתב עם פרויד, אך רואים שלא הבין בפסיכואנליזה.

שאלה: יש אומרים שהוא האמין באלהים בסוף ימיו.

תשובה: לא נכון. אמנם  הוא הכריז שאינו אתאיסט, אבל אמר שאינו מאמין באל שמכיר אותנו, אוהב אותנו, מקשיב לנו, משגיח עלינו. בעיניו, זו תפיסה מגושמת פרימיטיבית, אמונה טפלה וילדותית. אלא הוא אמר שהוא מאמין באל של שפינוזה, שהחשיבו כגדול הפילוסופים של ימינו, כלומר אל שהוא הטבע, הוא העולם, הוא ההרמוניה והיופי שבהויה.

שאלה: זה גם משהו.

תשובה: להיפך. זו כפירה מנוסחת במילים יפות, ואז עוד יותר מסוכנת.

שאלה: אני רואה שאין כל כך מה להתלהב ממנו...

תשובה: כן להתלהב בצד המדעי, אך בשאר, הוא ככל אדם.

שאלה: אין קשר בין אמונה למדע?!

תשובה: יש קשר בין כל דבר. אך אלו שני תחומים נפרדים, כדברי המהר"ל בנתיבות עולם, נתיב התורה, פרק יד. המדע עוסק בהכרת המציאות, כלומר הוא תיאורי, דסקריפטיבי, התורה עוסקת במה שצריך להיות, שחייב להיות, כלומר היא נורמטיבית.

הרב אבינר והשר אריאל בכותל

הרב אבינר והשר אריאל בכותלצילום: דוברות השר אריאל

שאלה: מסופר שהוא נפגש עם מרן הרב קוק. על מה דיברו?

תשובה: לא כך כל הרבה, זו היתה פגישה קצרה מאוד, ואנשים מסביב יצרו אווירה לא מתאימה לשיחה עמקנית. מזכירו של מרן הרב, הרב שולמן כתב על זה בספרו הראי"ה קוק (עמ' יד-טו). מרן הרב התיחס לתורת היחסות, ואמר שבספר "ברית עולם" לאחד המקובלים הקדומים, שהזמן יכול להתחלף בכל עולם ובכל נשמה לפי כח קיבולה, כך שיתכן שרגע של נשמה אחת יהיה תקופה גדולה עבור נשמה אחרת (שם).

שאלה: זה ממש זהה לתורת היחסות...

תשובה: לא. כי תורת היחסות בונה דבריה על פיסיקה תיאורטית עפ"י משוואות מתמטיות ופה מדובר בהברקה רוחנית עליונה. אך אפשר לומר שזה הגרעין הפנימי של תורת היחסות. וגם בתורת היחסות, לא מדובר בעולם היום-יומי שלנו, אלא בחלקים זעירים מאוד ובמהירות האור שהיא אדירה.

שאלה: בכיוון שני, האם תורת היחסות יכולה לסייע להסברת האמונה?

תשובה: כן. לא בפרט זה או אחר, אלא בתפיסה הכוללת. זה דבר מאוד מענין. פגישה בין עולמות רחוקות. המדע עוסק בחומר והתורה עוסקת ברוח. לכאורה יש ניגוד ביניהם. המטריאליזם הוא היפך האמונה בד', והנה עקב איינשטיין, נחלש קצת המטריאליזם, כי כידוע הוא הוכיח בתורת היחסות המצומצמת, שהחומר הוא אנרגיה מרוכזת,   .E= MC^2האנרגיה היא מכפלת המסה ומהירות האור בחזקת שתים.

שאלה: אבל גם אנרגיה אינה דבר רוחני, אלא עדיין דבר חומרי, אמנם דק, אבל חומרי?

תשובה: נכון.  אבל פחות חומרי. יותר דק. יותר עדין. יותר מופשט. ובתורת היחסות המוכללת, הוא אומר יותר, שחומר הוא עקמומיות של המרחב.  אנרגיה היא עקמומיות קטנה במרחב, וחומר עקמומיות גדולה.  ולא מדובר במרחב הרגיל התלת מימדי אלא במרחב האיינשטייני שכולל מימד הזמן.  פיתולי המרחב הריק.

שאלה: עקמומיות במימד הזמן, זה נראה מאוד מיסטי!

תשובה: זה לא מיסטי. זה עולה מתוך משוואות מתמטיות של פיסיקה תיאורטית. קצת משתחררים מן המטריאליזם הגס. קצת.

שאלה: זה מופלא.

תשובה: כן. זה בא מכיוון לא צפוי. לא מאנטי-מדע ולא מפילוסופיה אלא מהמדע עצמו. כמובן, לא הכל הוא מאיינשטיין. היו עוד אנשי מדע לפניו ולאחריו שכתוצאה מהתיאוריות שלהם יש קצת שחרור כזה, כגון אדינגטון Edington ודה ברויי De Broglie.

מה גדלו מעשיך ד'.

ראיין: הרב מרדכי ציון

 

 

11.03.2019

1. איננשטיין וגדולי ישראל (משה)

גאון בתחום אחד אינו בהכרח גאון בתחומים אחרים--האם זה חל גם על גדולים בתורה? גדול בעניני נזיקין--הוא גם גדול בקדשים? בימי חז'ל הסמיכו לנושאים מסוימים.--יורה ו ידין--לא תמיד הלכו ביחד.

דווח על תגובה לא ראויה
11.03.2019

2. גאון בכשרות לא בהכרח מבין בנאציזם... (חמי)

דווח על תגובה לא ראויה
11.03.2019

3. גאון בכשרות לא בהכרח מבין בנאציזם... (חמי)

דווח על תגובה לא ראויה
13.03.2019

4. הגר"ש אבינר הוא גאון עצום!!,אולי היחיד בדור מבחינת ריבוי הנושאים שבהם הוא גאון!!! (ר)

בנגלה הוא מגדולי הדור כידוע, גם בפנמיות הוא מגדולי הדור כידוע, וגם בפילוסופיה ופסיכולוגיה ובמדע יש לו תעודה מסומכת לנושא מסויים, ויש לו ידיעה רחבה מאוד בנושאים האלה (איני יודע עד כמה) - איני מכיר עוד אישיות שאוצרת בקרבה גאונות בכל כך הרבה תחומים!!!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הצפות בחורף צילום: דוברות המשטרה

נערכים לשלג ולסופה: אזהרות והנחיות למזג האוויר הסוער

קרא עוד