חדשות כיפה

גם חילונים יוכלו לבחור שלא לעבוד בשבת

חוק שמאפשר לכל עובד לסרב לעבוד ביום המונחה, גם ללא תצהיר המעיד על קיום מצוות דתו, אושר בוועדה. כעת הוא יעלה לקריאה שנייה ושלישית

ללכת לעבודה

ללכת לעבודהצילום: shutterstock

ועדת הכספים אישרה היום (ב') לקריאה שנייה שלישית את הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא מיש עתיד וח"כ מיקי זוהר מהליכוד, לפיו כל אדם, גם חילוני, יוכל לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי, ללא צורך בתצהיר דת ומבלי להסתכן בפיטורין.

במצב כיום, חוק שעות עבודה ומנוחה קובע שמי שמקיים את מצוות דתו רשאי לסרב לעבוד ביום המנוחה בכפוף להגשת תצהיר המעיד על קיום מצוות דתו, לרבות שמירת כשרות ושבת. התיקון לחוק מייתר את הצורך באותו תצהיר, ויאפשר לכל עובד לסרב לעבוד ביום המונחה השבועי הקבוע לגביו, ולא רק למי שמקיים מצוות דתו. 

להצעת החוק נוסף סעיף המקנה לוועדת השרים ובאישור עבודת הוועדה והרווחה להחריג מקומות עבודה בשל טעמים ייחודיים הקשורים באותו מקום או סוג עבודה.

"במצב כיום, בחוק במדינת ישראל מעוגנת אפליה אבסורדית בין דתיים וחילונים בכל הקשור ליום מנוחה שבועי. התיקון חשוב כי הוא מכיר בכך שהשבת שייכת לכולם, וכי אין להבחין בין מי שמדקדק בתרי"ג מצוות ובמי שמגדיר עצמו כמסורתי או חילוני", אמרה ח"כ לביא.

"כוחה של ההצעה הוא בכך שאינה כופה דבר על אף אחד , אלא רק מאפשרת את הבחירה לעובד. בין אם מטעמי דת, ובין אם משיקולים סוציאליים ואחרים, ההצעה תאפשר לכל אדם החפץ בכך לבחור שלא לעבוד בשבת, מבלי להיבדק בציציות ומבלי לחשוש מפיטורים. מקווה מאוד שנשלים את תיקון החוק כבר במושב הנוכחי", הוסיפה.

לדברי ח"כ זוהר, "החוק נועד לאפשר חופש בחירה לכל אזרח. אין חוק דמוקרטי מזה ואין יהודי מזה. החוק נועד להגן בעיקר על העובדים החלשים שמקבלים שכר גלובלי ואינם מקבלים תוספת שבת, הם אלה שבאים לעבודה בשבת מכורח ולא מרצון.

"לפי החוק, מי שירצה לעבוד יעבוד ומי שלא ירצה לעבוד ביום המנוחה יוכל להישאר בבית. אין סכנה לסגירת מפעלים ומי שאומר זאת זורה חול בעיני הציבור. במקרים חריגים יש ועדה מיוחדת במשרד העבודה והרווחה לשם כך".

עקבו אחרינו בטוויטר
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ח"כ זוהר בוועדת הכנסת צילום:  Yonatan Sindel/Flash90 Keywords

ח"כ זוהר: "מקרה נתניהו הוא הדוגמה למה צריך את חוק החסינות"

קרא עוד