אינסטגרם: כך תוודאו שמבוגרים לא מנצלים את התמימות של הילדים שלכם

ילדים בגילאי 13-17 מהווים 8% מכלל המשתמשים של הרשת החברתית הפופולרית אינסטגרם. כיצד תוכלו לעזור לילדים שלכם לשוטט באינסטגרם באופן בטוח? הנה מספר טיפים שיעזרו לכם להגן על הפרטיות שלהם באפליקציה

חדשות כיפה חדשות כיפה 17/02/22 11:42 טז באדר א'

אינסטגרם: כך תוודאו שמבוגרים לא מנצלים את התמימות של הילדים שלכם
צילום: shutterstock

בזמן שחלק גדול מבני הנוער החלו להשתמש ברשתות חברתיות אחרות (כשהבולטת ביניהן היא טיקטוק), אינסטגרם ממשיכה להיות פופולרית בקרב משתמשי אינטרנט צעירים. ואכן, ילדים בגילאי 13-17 מהווים %8 אחוז מכלל המשתמשים הכולל של אינסטגרם, שעומד על 1.4 מיליארד.

כמו כל הרשתות החברתיות גם אינסטגרם עשויה לשים את הילדים בסיכון לפגיעה מאיומים כמו בריונות סייבר, תקיפות, הונאות וחשיפה לתוכן לא-ראוי.

כיצד תוכלו לעזור להגן על הפרטיות של ילדיכם באינסטגרם?

בחברת אבטחת המידע ESET מציעים לשים לב ולהשתמש במספר פיצ'רים שיוכלו לעזור לכם:

פרטיות החשבון ומי יכול לראות אותו – פרטי או ציבורי?

הדבר הראשון בו כדאי לעסוק הוא פרטיות החשבון – האם החשבון ציבורי או פרטי? כדאי לדעת כי אינסטגרם כחלק משורה של צעדים הקשורים למשתמשים צעירים, כברירת מחדל מגדירה חשבונות של בני 16 ומטה כפרטיים (כמובן שאפשר לשנות את זה). האפשרות העדיפה כמובן היא חשבון פרטי משום שהיא דורשת מבעלי החשבון לאשר באופן פרטני את האנשים שעוקבים אחריהם ויכולים לצפות בתכנים שלהם.

כדאי לחזק מודעות לסיכונים שמגיעים עם חשבון ציבורי ברשת חברתית

אם ישנה סיבה מיוחדת בגללה הילדים רוצים שהחשבון יהיה ציבורי, עזרו להם להפוך חלק מהתוכן לכזה שזמין רק לרשימת החברים הקרובים שלהם. שיח פתוח גם הוא מאוד חשוב, כדאי לחזק מודעות לסיכונים שמגיעים עם חשבון ציבורי ברשת חברתית ולהבין שהסתרת חלק מהסטוריז תהיה מעשה חכם, כזה שיעזור לא לספק לגורמים זדוניים מידע רב אותו יוכלו לעבד לכדי העתק חשבון של הקורבן.

ניתן להפוך את החשבון מציבורי לפרטי בכל זמן נתון, אך חשוב לציין שכל העוקבים שהם השיגו עד להפיכת החשבון הפרטי יישארו איתם ויוכלו להמשיך לראות את התכנים.

צילום: צילמוסך

הודעות, תגובות, תיוגים ואזכורים

הודעות מיידיות הן חלק ניכר מתרבות האינסטגרם: בני נוער לא רק מסמנים ״לייק״ ומגיבים על פוסטים וסטוריז של אחרים, אלא גם מתקשרים אחד עם השני באמצעות הודעות מיידיות. בהקשר הזה, כדאי להיות במידה מסוימת של שליטה על האנשים שיכולים לשלוח הודעות לילד שלכם.

כיום אינסטגרם מונעת ממבוגרים לשלוח הודעות לקטינים מתחת לגיל 18, כל עוד הם לא עוקבים אחרי הפרופילים של אותם מבוגרים. החברה שחררה פיצ׳ר בטיחות נוסף כדי להגן על המשתמשים הצעירים, והיא מעלה הודעות או הערות בטיחות כדי לעודד את הערנות של צעירים המשוחחים עם מבוגרים שאחריהם הם עוקבים: ״הערות בטיחות בהודעות מיידיות יודיעו לצעירים כשמבוגר שהתנהגותו נראית כחשודה יוצר איתם קשר בהודעות פרטיות.

לדוגמה, אם אדם מבוגר שולח כמות גדולה של בקשות חברות או הודעות לאנשים מתחת לגיל 18, אנחנו נשתמש בכלי הזה כדי לתת התרעה למקבלי ההודעות בתוך ממשק ההודעות המיידיות וניתן להם אפשרות לסיים את השיחה, לחסום, לדווח או להגביל את המבוגר״, הכריזה אינסטגרם במרץ 2021.

וודאו שזרים אקראיים לא יוכלו לתייג או לאזכר את הילד שלכם בפוסטים שלהם

תגובות, תיוגים ואזכורים הם דרכים נוספות בהן משתמשים יכולים לתקשר אחד עם השני, ומרבית הצעירים משתמשים בכולם. ככלל, כדאי לוודא שזרים אקראיים לא יוכלו לתייג או לאזכר את הילד שלכם בפוסטים שלהם וכך למנוע אפשרות להתקשרות לא-ראויה בין אותם זרים לילדים. אינסטגרם הצהירה לפני מספר שבועות שהיא ״תכבה כברירת מחדל את האפשרות לתייג או לאזכר צעירים מצד אנשים שאינם עוקבים אחריהם, או לכלול את התוכן שלהם בסרטוני Reels במהלך ההצטרפות הראשונית לרשת״.

אבל כדי לוודא שאכן זה קורה, ניתן לגשת להגדרות, לבחור בפרטיות ושם ב"אזכורים" או באנגלית Mentions, ושם לבחור אם רק חברים יכולים להזכיר אותם בפוסטים, או שאף אחד לא יכול.

כך תסתירו מילים שאתם לא רוצים שהילדים שלכם יראו 

כולנו יודעים שהתקשרויות במדיה החברתית עשויות להתפתח מדי פעם למהומה שלמה של תגובות לא ראויות והודעות מעליבות, בעיקר לאחר דיון סוער על נושא רגיש. במקרים רבים, התגובות נכתבות ע״י טרולי רשת שמנסים לפגוע במגיבים אחרים. הטרלות ברשת עשויות להפוך לבריונות סייבר או למעקב סייבר. לאינסטגרם יש מגוון כלים והגדרות שימושיים להגנה על המשתמשים מפני התנהגות זדונית כזאת, וניתן למצוא אותן בהגדרות הסתרת המילים.

אם תרצו להסתיר תגובות פוגעניות גם מהילדים שלכם וגם מהעוקבים שלהם, תוכלו להפעיל את מערכת סינון התגובות של אינסטגרם. המערכת תסתיר את כל התגובות שכוללות את המילים שברשימה, ואותה האפשרות קיימת גם עבור ההודעות המיידיות.

בנוסף, ניתן להגדיר רשימת מילים מותאמת-אישית, שבה תוכלו לכלול מושגים שאתם תופסים כמעליבים באופן אישי. ניתן לעשות זאת באמצעות כניסה להגדרות, בחירה בפרטיות ואז במילים נסתרות.

הסתרת מילים

הסתרת מילים צילום: צילומסך

בין אם הילדים שלכם משתמשים באינסטגרם כדי להיות בקשר עם חברים, לדבר עם זרים עם תחומי עניין דומים, לעקוב אחר הטרנדים האחרונים, לשתף חלקים מחייהם האישיים, או אפילו כדי לקנות מוצרים מסוימים – וודאו שאתם דואגים מראש לפרטיות ולבטיחות שלהם, ולא לאחר מעשה.

בהחלט מומלץ לנדנד לילדים כדי שינקטו בצעדים נוספים שימנעו שימוש לא-נכון באפליקציה. במרץ 2022 הפלטפורמה צפויה להציג סט ראשון של כלי בקרת הורים, שייתנו להורים הזדמנות לראות כמה זמן הילדים מבלים באתר וליצור הגבלות על משכי הזמן האלה.