סגור

הבן שלי שאל בכאב: למה לא קיבלו אותי? מה היה לא בסדר אצלי?

עשרות אלפי נערים ונערות שהגיעו לגיל תיכון, מצפים לתשובה מכריעה – האם התקבלו לישיבה או לאולפנה בה ביקשו ללמוד. אני פונה לתלמידים המקסימים שלא התקבלו: החיים עוד לפניכם| דעה

יובל לוינגר
יז באדר התשפא
,
01 במרץ, 2021 17:07
מסע גיבוש לישיבה תיכונית. אילוסטרציה

מסע גיבוש לישיבה תיכונית. אילוסטרציהצילום: הותר לשימוש

לפי הנחיות משרד החינוך, היום (שני) אמורים עשרות אלפי נערים ונערות שהגיעו לגיל ההתבגרות לקבל תשובה מכריעה – האם התקבלו לישיבה התיכונית או לאולפנה שבה ביקשו ללמוד. זה כבר הבן הרביעי שלי, ואני קצת מתורגל. 

התשובה תגיע במייל. אם תהיה שלילית, בחור צעיר שרק לפני שנה חגג בר מצווה ייאלץ להתמודד עם 'לא', ואז לשמוע אם גם חבריו האחרים התקבלו או נדחו. שלוש ישיבות בלבד יכול הבן לבחור וייתכן ולא יתקבל לאף אחת מהן! 

אני זוכר את בני מביט בנו ושואל: אפילו לא רשמו אותי בהמתנה?! אבל מה היה לא בסדר אצלי? הציונים טובים, ההתנהגות טובה, למה לא קיבלו אותי? ולמה דווקא אותי לא?! אז נכון, לא זכרתי איך לעשות רושם כמו שלימדו אותנו בבית ספר כבר מתחילת השנה. אני לא צדיק הדור, אבל גם לא רשע גמור. 

אני פונה אליכם בחורים מקסימים שקבלו את ההודעה השלילית: חבל לי שאתם צריכים להתמודד עם מבחן מאתגר כל כך בגיל צעיר. החיים עוד לפניכם. ובכל זאת, התשובה השלילית שקיבלתם תשייך אתכם לאנשים שידעו להצליח ולהאמין גם כאשר לא האמינו בהם.

תצטרפו לתומס אדיסון, סטף ורטהיימר, אלברט איינשטיין, רמי לוי, ועוד רבים אחרים שהצליחו בגדול, גם כשאחרים לא נתנו להם סיכוי. תגידו לישיבה שלא קיבלה אתכם תודה על מבחן הבגרות הראשון שעברתם, כשגיליתם שהערך שלכם לא תלוי בחשיבה של אדם כזה או אחר. 

רבים מאלה שהתקבלו לישיבות הטובות ביותר נושרים ומגיעים לשפל, ולעומתם ישנם מאלו שלא התקבלו - העולים בבוא היום מעל הרבנים שלא קבלו אותם.

ואתם ההורים – זה הזמן שלכם לעשות את מה שהישיבות והאולפנות לא כל כך ידעו לעשות – תקבלו באהבה את יצירת המופת ששלח לכם הקב"ה בלי כל תנאים ובלי מבחני קבלה.
 

01.03.2021

1. למה לא קבלו אותך? אולי כי אתה ספרדי "מדי"? (לא חשוב בכלל)

כן. גם בעידן שלנו.

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2021

2. בחירה (גיל)

ושנה הבאה העיתונים והעלונים יהיו מלאים, בעצות ,איך לבחור ישיבה,
בעצם אתה לא בוחר אלא בוחרים אותך או שלא.

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2021

3. אז עכשיו תאשימו את המוסדות? (צוות המוסד החינוכי)

אז עכשיו תאשימו את המוסדות?
אני מציע שתפנו את האצבע המאשימה שלכם לכיוון אחר. לכיוון של ההורים!
לא ההורים של אלו שלא התקבלו, אלא של אלו שהתקבלו.
למה?
פשוט:
יש היום המון מוסדות הטרוגניים, שמקבלים את כולם, חזקים וחלשים, אנטיליגנטיים וקצת פחות, תורניים וקצת יותר, את כולם.
זו דרך הרבה יותר יהודית, יותר מוסרית, יותר חברתית, ומסתבר שגם יותר מצליחה (למה? כי המגוון יוצר אצל הילדים צמיחה, אבל זה כבר נושא למאמר שלם...).
אבל מה הבעיה?
כל זה נכון אם אכן כל שכבות האוכלוסייה יגיעו לבתי הספר האלה. אבל יש הורים וילדים (לצערי, בעיקר במגזר שלנו), שלא נאה ולא יאה להם ללמוד עם החברים שישבו לידם בכל תקופת היסודי. הם יבחרו את בתי הספר הסלקטיביים, והשאר... שיתמודדו.
ההורים צריכים להצביע ברגליים, הרשויות צריכות להצביע דרך הארנק, ומשרד החינוך צריך להתחיל בכלל להתחיל להצביע: די לסלקטיביות. כולנו יכולים ללמוד יחד.

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2021

4. נ (שרית רוט יניב)

עצוב

דווח על תגובה לא ראויה
05.03.2021

5. 46% מבני הנוער נוטש את הכיפה הסרוגה. (יאיר)

דווח על תגובה לא ראויה
06.03.2021

6. יש כאן איזה חוסר ישרות קטן. הרי (דודו)

הסיבה שיש ילדי הנבחנים לישיבות ולא פשוט הולכים לתכון שמעבר לכביש, היא הרצון ללמוד במוסד שאליו "לא כל אחד" יכול להכנס, וממילא יכול להיות בעל יתרונות מסויימים. אמה מה, שכדי שהמוסד יעלה על הדרישות בגללם הולך אליו הילד, הוא אמור לא לקבל חלק מהאנשים, ובמקרה זה נפל הילד בין אותם שנשארו בחוץ. זו לא חכמה גדולה להתחיל לתהות על הרעיון לא לקבל את כולם, כשזו בדיוק הסיבה בגללה במודע או שלא ניסו ההורים לשלוח את בנם. מי שהענין באמת יושב לו בלב, מלכתחילה מוכן ללמוד בכל מקום שיהיה ולא רק כשהוא זה שנשאר בחוץ.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

לשכת הגיוס. עלייה במספר הפטורים על רקע נפשי צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

דו"ח מבקר המדינה: עלייה משמעותית בפטור משירות צבאי על רקע נפשי

קרא עוד