סגור

בית המשפט החליט: האם תצטרך לשנות את שם הילד

מה קורה כשההורים מסכמים על שם לילד ואז מתגרשים? ומה קורה כשהאמא מחליטה לתת שם לילד על דעת עצמה? מי מחליט על הילד?

חדשות כיפה
ה בטבת התשפא
,
20 בדצמבר, 2020 9:49
אילוסטרציה

אילוסטרציהצילום: shutterstock

פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה חייב אם לשנות שם לבנה התינוק – כך שיתאם לשם סבו (אבי אביו).  ההורים לתינוק נמצאים בעיצומו של הליך גירושים, ובנם הצעיר נולד לאחר שאבי המשפחה כבר עזב את הבית. 

האב תבע את האם בטענה כי בטרם נולד הבן, הושגה בינו לבין האם הסכמה, כי הילד ייקרא על שם אביו המנוח, אולם בפועל האם העניקה לבן שני שמות, אף לא אחד מהם השם שסוכם מראש. לדברי עוה"ד עינבר לב, רק בעקבות החלטה שיפוטית שניתנה במסגרת הליך הגירושים, נודע לאב ששמו של בנו אינו זהה לשם שהוסכם בין השניים. לדבריה, האב פנה למשרד הפנים, ושם גילה להפתעתו כי האם העניקה לבנו גם שם נוסף, אך גם שם זה אינו מזכיר כלל את שם אביו. "האם פעלה שלא כדין ובחוסר תום לב, בכך מנעה מהאב לממש את זכותו הבסיסית כאפוטרופוס של בנו בבחירת שמו" טוענת עוה"ד לב. 

האם הכחישה את קיומה של הסכמה כלשהי, לפיה שם הילד ייקרא על שם אבי האב. "האם מתנגדת בכל תוקף לשינוי שמו הפרטי השני של הקטין לבקשת האב, וכל מטרתו של האב בהגשת התביעה היא להילחם באם", טענו באי כוחה של האם.

השופטת עידית בן-דב ג'וליאן הציעה לאם לשנות את שמו השני של הילד לשמו של אבי האב המנוח, כאשר השם הראשון, שאותו היא בחרה, יהיה השם שבו יכונה בנם בשגרה. האם סירבה להצעה, ועל כן הזמינה השופטת תסקיר של עובדת סוציאלית, שתמך בתביעת האב לשנות את שמו השני של בנו. גם עמדת היועץ המשפטי לממשלה תמכה בעמדה זו ודגלה באימוץ המלצות התסקיר במלואן.

לפיכך הסכימה האם לשנות את שמו השני של הילד לשם בו חפץ האב, אך דרשה כי לא ייפסקו נגדה הוצאות. בשל כך פסקה השופטת, כי דינה של תביעת האב להתקבל "בחירת שם של ילד הינה מימוש זכות האפוטרופסות, והאב הינו אפוטרופוס של הקטין בדיוק כפי שהאם הינה אפוטרופוס של הקטין. לא שוכנעתי כי השם השני שבחר האב אינו לטובת הקטין מכל סיבה שהיא", קבעה השופטת וחייבה את האם בהוצאות משפט.

 

עו"ד עינבר לב עוסקת בתחום דיני משפחה, גישור, צוואות, מאבקי ירושה ועיזבונות

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר