סגור

חינוך הורס - תגובה לרב אבישי מזרחי

"כאשר איש חינוך מציג אותם באופן גורף כמי שחיים "בנתק או בדיסוננס עמוק בין התורה ובין החיים" זהו חירוף, גידוף וביזוי תלמידי חכמים" | הרב אבנר פורת משיב לרב אבישי מזרחי. דעה

חדשות כיפה
כו באב התשפ
,
16 באוגוסט, 2020 13:37
בית מדרש. למצולמים אין קשר לכתבה

בית מדרש. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: יוסי זליגר, פלאש 90

לאורך הדורות היו הרבנים בישראל מנחי הדרך והכתובת לייעוץ ולכל שאלה שיש בה מימד ערכי/רוחני/הלכתי. חיבורם לתורה ויראתם הקודמת לחכמתם היו הסיבה לכך, ולא בעיה שמעידה על ניתוקם.

מתוך עיסוקם בנאצל ובמופשט ידיהם היו תמיד מלוכלכות בדם, בשפיר ובשליה, כשהם מחוברים עמוק מאוד למתרחש במציאות (גם בלי להכיר את כל סדרות הטלוויזיה המעודכנות).

מחנכים במרחבי התוהו: מדוע המחנכים עדיפים על רבנים?

כאשר איש חינוך מציג אותם באופן גורף כמי שחיים "בנתק או בדיסוננס עמוק בין התורה ובין החיים" זהו חירוף, גידוף וביזוי תלמידי חכמים. 

כאשר הוא מאשים אותם בדרדור תלמידיהם ובזריעת ייאוש בליבותיהם זה כבר שפל של הוצאת דיבה, פגיעה קשה ביחס אליהם ושקר מוחלט. אם הדברים מעידים משהו, זה בעיקר על פגם כבד ביראת השמים של הכותב. 

כנ"ל לגבי האשמת החינוך הדתי בהידרדרות חניכיו בהאשמות הזויות. נראה שהכותב תקע את החיצים עמוק עמוק ואז צייר את המטרה מסביב. בוגרי החינוך הדתי הם המופקרים מבחינה מינית בגלל חוסר הכנה מספק? או שאולי דווקא התופעות הללו, במקומות שאכן הן קיימות בקרב הנוער הדתי, הן תוצאה של השפעות התרבות החילונית והנתק מתורה ויראת שמים.

המכנה המשותף של הדברים נראה כתפיסה מעוותת של תפקידם של התורה ושל מי שהשקיעו את מטב שנותיהם בצלילה עמוקה לעיסוק בה, כאילו נועדו לשרת את גחמות המציאות ואת המאוויים הנמוכים. מתוך כך אפשר גם להציב לרבנים ציפייה מה הם אמורים לומר ומה נדרש מהם להתיר. כל זאת, ב 180 מעלות לתפיסת התורה ונושאי דברה כמי שאמורים לרומם את המציאות מתוך סיבוכיה מעלה מעלה בקודש.

ב"ה שהרוב המוחלט של המחנכים ממש לא רואה כך את הדברים, ומשתדל לחנך את תלמידיו לכבוד תלמידי חכמים, למוראם, וליניקת התורה והיראה מהם, במגמה לעלות בסולם המוצב ארצה וראשו מגיע השמימה.

הדברים הללו מתחברים בהלימה מלאה למגמת ההשתלמות בנושא הלהט"ב שמוביל הכותב. מגמה שנודף ממנה ריח עז של לגיטימציה לחסרונות המציאות ולחולשותיה, וייאוש מאפשרות התיקון והיציאה לחירות, במקום להוביל כיוון חינוכי של תקווה, תיקון ושאיפת עלייה מתמדת בכדי לאפשר למי שמסוגל ורוצה להקים בית נאמן בישראל.

הרב אבנר פורת הוא פעיל בארגונים ציבוריים שעוסקים בזהות היהודית של המדינה כמו 'חותם' ו'בוחרים במשפחה'. היה מועמד מפלגת 'נעם' לכנסת

16.08.2020

1. לא כל דבר הוא ויכוח בין ליברלים לשמרנים (דורון)

או בין לייטים לחרדלים. ולכן לא צריך ישר לנקוט עמדה לפי הפוזיציה שלך.
יש כאן מורכבות שצריך בחינוך- מצד אחד קשר אישי, מצד אחד סמכות. לדוגמא למדריך בבני עקיבא יהיה הרבה יותר קל בקשר האישי ופחות בסמכות. ומנגד לרב בית כנסת יהיה יותר קשה בקשר האישי ויותר בסמכות.
הכותב הראשון העיר שחוסר בקשר האישי מקשה על קבלת הדברים ולכן צריך מחנך. הכותב הנוכחי כותב שחשובה הסמכות כדי להבהיר מה הדרך הנכונה. שניכם צודקים, זה רק דגש שונה שכל מחנך/רב צריך לראות איך הוא משפר את עצמו להגיע לאיזון הנכון לכל אחד ואחד.
ואולי אני לא הבנתי בכלל, אבל האמוציות שעולות בכל סוגיא כשבעצם אם היו מקשיבים אחד לשני היו מגלים את נקודת האמת בדבריו ואז לא היו דוחים את כל דברים ומוציאים קיטור היה מועיל יותר

דווח על תגובה לא ראויה
16.08.2020

2. אמת ויציב (תלמיד ישיבה תיכונית אזורית ממוצעת)

דברים נכונים ביותר,
צריך שהרמים(מחנכים ) יהיו הגשר בין התלמידים לרבנים/גדולי הדור לא תחליף

דווח על תגובה לא ראויה
16.08.2020

3. אחלה כותרות, אבל (יוני)

הבנו שאתה נגד, אבל מה בנוגע להתייחסות עניינית לנקודות שהרב מזרחי העלה? נשאיר פתוח באוויר?

דווח על תגובה לא ראויה
16.08.2020

4. לקרוא לבחורים מופקרים זו הבעיה האמיתית (אבא)

במקום לכנות אותם בכנויים מייאשים יש לחנך בחמלה. כנראה יש רבנים שחסרה להם התכונה הזו.

דווח על תגובה לא ראויה
16.08.2020

5. לקרוא לבחורים מופקרים זו הבעיה האמיתית (אבא)

במקום לכנות אותם בכנויים מייאשים יש לחנך בחמלה. כנראה יש רבנים שחסרה להם התכונה הזו.

דווח על תגובה לא ראויה
16.08.2020

6. הדרך של הרב מזרחי תקרב הרבה יותר מהקיצוניות שלך (מאיר)

דווח על תגובה לא ראויה
16.08.2020

7. לכן מפלגת נועם לא גרדה את אחוז החסימה (אליהו הכהן)

אתה מדבר לאליטה שבאליטה, ולקצה הקצה של היהודים בישראל. המאמר הנפלא של הרב מזרחי רלוונטי הרבה יותר ויקרב הרבה יותר אנשים לאביהם שבשמיים.
אני יודע שענווה זה לא הצד החזק של מפלגת נועם... אך אולי לקראת חודש אלול תכו קצת על חטא השחץ וההתנשאות.

דווח על תגובה לא ראויה
17.08.2020

8. זה לא מה שנכתב בטור עליו אתה מגיב (אחד שהבין)

מחילה, אבל כמי שבדרך כלל מסכים עם מה שהרב פורת כותב הפעם אני לא מבין מה הרב פורת רוצה מאותו כותב. הוא לא התייחס לרבנים בזלזול ולא השפיל תלמידי חכמים. בסה"כ הוא כאב מציאות שמוכרת לכולנו. זה נכון שיש רבנים שמחוברים לשטח אבל יש גם לא מעט שלא ואז זו בעיה גדולה מאוד.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מעצר אחד החשודים צילום: דוברות המשטרה

הותר לפרסום: פוענח הלינץ' במור ג'אנשווילי

קרא עוד