"שמיניסטית , למה כדאי לך מאד להתגייס לצבא"

הזמנות להתחזקות, תפקידים משמעותיים או קידוש שם שמיים: הרב אהד טהרלב מציג 9 סיבות למה כדאילשמינסטית דווקא להתגייס לצבא

הרב אהד טהרלב 06/03/17 15:57 ח באדר התשעז

"שמיניסטית , למה כדאי לך מאד להתגייס לצבא"
מדרשת לינדנבאום, צילום: מדרשת לינדנבאום

ההדים שיוצר הדיון הציבורי והתקשורתי הסוער סביב שילובן של נשים בשריון, עלול לא אחת להביא לבלבול בקרב מי שנמצאות בימים אלה בהתלבטות בשאלת שירותן. בצל כך, לפני שאת מחליטה איפה תשרתי שנה הבאה אני ממליץ לחשוב על שלושה דברים חשובים (בסדר זה): מה ה' שואל מעימך?, היכן תתרמי הכי הרבה לעם ישראל, או לחילופין איפה עם ישראל הכי זקוק לך? ומה הכי מתאים לך?

אז למה כדאי לך להתגייס לצבא?

א. חובה עלייך להיות שותפה במלחמת מצווה - כפי שכותב הרמב"ם בהלכות מלכים "שבזמן מלחמת מצווה אפילו חתן מחופתו וכלה מחופתה", ואין חולק על כך שאנו נמצאים כרגע בזמן מלחמת מצווה -"להגן ישראל מיד הצר". לצערנו, מאז הקמת המדינה, ואף לפני כן, אנחנו במצב שאויבנו רוצים לכלותינו ואנו נצרכים ממש כל רגע להגן על עצמנו. זכות היא לך להגן על עם ישראל, כאשר ההגנה כוללת מרחב גדול של תחומים מביטחוני ועד חברתי - לרבות תפקידים משמעותיים בשירות הלאומי.

ב. הצבא הוא הישות החשובה ביותר כיום בחברה הישראלית - זהו המקום לפגוש את כל חלקי עם ישראל השונים, ואף חלקי החברה הישראלית. זהו המקום המאחד אותנו כאומה אחת ובמקום שעם ישראל מאוחד השכינה שורה בו.

ג. הזדמנות להתחזקות - המפגש עם האחר והשונה שמזמן השירות הצבאי ידרוש מאיתך ברור פנימי של מי את ומה זהותך וכך יש לך הזדמנות להתחזק בעבודת ה'.

ד. הרחבת עולמות - המפגש עם האחר והשונה ותחומי עניין חדשים אליהם תחשפי יפתח בפניך עולמות וירחיבו את דעתך. עולם האמונה שלך יתרחב ו"השמים" שאותן את יראה יקבלו גוון עמוק ומלא.

ה. צמיחה מתוך האתגרים והקשיים שהצבא מזמן - כשאדם מתמודד עם אתגרים הוא צומח ומתפתח בעולמו הרוחני. עם הכנה תורנית טובה ומילוי מצברים, תוכלי להתמודד עם אתגרים אלו ולהתכונן אף בעתיד לחיים מלאי אתגרים רוחניים - באוניברסיטה, במקום העבודה ובחיייומיוםבחברההישראלית.

ו. תפקידים משמעותיים - כיום ישנם הרבה תפקידים משמעותיים מאד לבנות בצבא. תפקידים בהם תקבלי אחריות רבה, שמגדלת ומצמיחה ברוח, במידות ובעבודת ה'.ישנן תפקידים בצבא שהם מלכתחילה מתאימים מבחינה הלכתית וערכית לבנות דתיות, וישנם תפקידים שאפילו בדיעבד לא.

ז. חלק ממשהו גדול יותר - השירות במדים צבאיים נותן תחושה של שמחה ושייכות לדבר גדול מאד בתהליך גאולת ישראל. כך לדוגמה, כל מי שעמד במדים בצפירה ביום הזיכרון לחללי צה"ל בבית קברות צבאי חש בעוצמה הרוחנית של שייכות זאת.

ח. קידוש שם שמים - כחיילת דתיה, במפגש עם חלקי החברה במהלך השירות הצבאי, ביכולתך לקדש שם שמים ברבים ולהאהיב את שמו של הקב"ה על בריותיו.

ט. כדאי להתגייס כיוון שאת שומרת חוק ואזרחית נאמנה - החוק מחייב כל איש ואישה להתגייס לצבא. אנו מאמינים שלחוקים במדינת ישראל יש "דינא דמלכותא דינא" (החוק של המלכות הוא הדין). אומנם המדינה אפשרה לאדם המרגיש שמסיבות דתיות אינו יכול לשרת בצבא פטור משירות צבאי, אך לצערנו לא כל אחת המבקשת פטור באמת חושבת שהיא אינה יכולה לשרת בצבא מסיבות דתיות (הרבה מצהירות מתוך לחץ וכך נמצאות בעצם משקרות ועוברות על איסור "לא תשקר").

אסיים בסיפור. לפני כ- 20 שנה עת עמדנו לפתוח במדרשה את תכנית הדס המשלבת לימוד תורה עם שירות צבאי, התכנסנו חמי, אחיו ואנכי אצל הרב אברהם שפירא זצ"ל בעניין משפחתי. ניצלתי את ההזדמנות ושאלתי לדעתו על הרעיון של פתיחת התכנית. ר' אברום לא התבלבל ואמר לי "אם תכנית כזאת המשלבת לימוד תורה עם שירות צבאי כשבנות תשרתנה ביחד תוסיף יראת שמים לבת תבורך מהשמים. אני מעדיף שבת תלך עם קבוצת בנות לצבא ולא תהיה לבד בשרות הלאומי".

יש הרבה מאד מה לשפר בצבא (פני הצבא כפני החברה). יחד עם זאת, אם תבואי עם עין טובה וכעובדת ה', ובמיוחד אם תלכי במסגרתשל אחד הגרעינים של המדרשות המשלבות לימוד תורה עם שירות צבאי, ביחד עם בנותנוספות, אין ספק שיראת השמים שלך תתעצם ועבודת ה' שלך תעמיק ותגדל. "בזכות נשים צדקניות נגאלו ישראל".

הכותב הוא ראש מדרשת או"ת לינדנבאום מבית רשת אור תורה סטון

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר