50% מבעיות הפוריות הן אצל הגברים

מרכז ברטוב לחקר וטיפול בבעיות פוריות הגבר מציג שיעורי הצלחה פנומנליים להריון ולידה תקינים. אז למה לחכות כל כך הרבה זמן לפני שמתחילים?

חדשות כיפה דניאל דותן, דה מרקר. בשיתוף מרכז ברטוב 07/09/17 15:29 טז באלול התשעז

50% מבעיות הפוריות הן אצל הגברים
לרצות ילדים, צילום: shutterstock

על אף התפיסה הרווחת כי 90% מבעיות הפוריות הן אצל האישה, פרופ' בנימין ברטוב שחקר את תחום הפוריות למעלה מארבעים שנה יודע בבירור, כי בין 50-60 אחוזים מבעיות הפוריות הן אצל הגבר. הבשורה: במרכז ברטוב מציגים שיעורי הצלחה גבוהים ביותר לכניסה ושמירה על הריון תקין שמסתיימים בלידות.

הדבר העיקרי שמפתיע את פרופ' ברטוב ובתו, ד"ר רעות ברטוב שיפמן, הוא מדוע בעצם זוגות מגיעים אליהם בסוף התהליך, לאחר עשור או אף עשרים שנה של ניסיונות כניסה להריון כושלים והתמודדות עם הפלות חוזרות ונשנות, כאשר ניתן להשיג בהצלחה ודי בקלות הריונות תקינים עד ללידה בריאה, במרכז ברטוב.

הזוגות לרב מגיעים תשושים נפשית ופיזית לאחר עשרות ניסיונות כושלים, שנים של נטילת הורמונים וטיפולים מפרכים ובעיקר ייאוש עמוק, על כך שכלל הטיפולים הללו לא הניבו תוצאות.  

פרופ' ברטוב שחקר במשך עשרות שנים את נושא הפוריות והפך למומחה בעל שם דבר בתחום, יודע, שבאחוזים גבוהים מהמקרים בעיית הפוריות היא בכלל אצל הגבר ולמרות זאת במרבית הטיפולים מטפלים אך ורק באישה, אין פלא שלא מתקבלות תוצאות חיוביות.

הטכנולוגיה המתקדמת שמרכז ברטוב מציג, זו המספקת את אותם שיעורי הצלחה גבוהים בהריונות ולידות, היא מיקרוסקופ מיוחד שפותח במרכז ושבו ניתן לאבחן את תאי הזרע בהגדלה גדולה במיוחד -  בהגדלה של פי 6,000 (הבדיקה נקראת גם 'בדיקת מזום'- MZOME).  בבדיקה נבחנים לא פחות מ- 80 פרמטרים שונים במבנה (מורפולוגיה) של תאי הזרע שמצביעים על איכותם של התאים. שילוב הידע והניסיון הבלתי נדלה שצבר פרופ' ברטוב בתחום, מאפשר לו לבחור בסלקציה מתקדמת, רק את אותם תאי זרע איכותיים טובים שיצליחו להפרות את הביצית, ויהיו חזקים דיים לשמירה על הריון תקין עד ללידה. תאים אלה מוזרקים לביציות האישה בתהליך של הפריה חוץ גופית.

באמצעות שיטה מתקדמת זו, מרכז ברטוב מספק שיעורי הצלחה מדהימים של שליש לידות חי במקרי הפלות חוזרות.

כיום, חברות המיקרוסקופיה השונות מציעות אף הן מיקרוסקופ דומה לטובת תהליכי הפריה, אך הייחוד במרכז ברטוב הוא, אבחנת כל 80 הפרמטרים, ובקיאות באשר לתאי הזרע התקינים אותם יש לבחור בכדי להשיג הריון בר קיימא. ידע זה מורכב ביותר וקיים רק במרכז ברטוב.

ניהול מרכז ברטוב

כחלק מהשאיפה להביא את בשורת ההצלחה לציבור, ולזמן זוגות למרכז בטרם הם חווים שנים רבות של עקרות, מינה פרופ' ברטוב את אשר מנדל, למנכ"ל מרכז ברטוב לפוריות הגבר. מנדל ניהל מרכזי בריאות גדולים במשך שנים, וזיהה את הפוטנציאל בהנגשת הטיפולים לכלל הזוגות שמתקשים להיכנס להריון וללדת. תחת ניהולו של אשר מנדל, שמביא איתו קשרים רבים לצד הידע שצבר, נפתחו סניפים חדשים למרכז, וזוגות רבים פונים כיום לטיפולים וזוכים להריון תקין ולתינוקות בריאים ושמחים. 

ישנן מספר קופות חולים בארץ שמפנות מטופלים למרכז עם טופס 17, והשאיפה היא להגדיל את שיתופי הפעולה עם מרבית קופות החולים ומרכזי הבריאות בארץ.

באילו מקרים כדאי לבצע שיטת ברטוב?

אשר מנדל, מנכ"ל מרכז ברטוב: "השיטה הייחודית לבחירת תאי זרע תקינים להפריה חוץ גופית שפותחה על ידי פרופסור ברטוב ונקראת IMSI, מתאימה לזוגות שנכשלו בהפריה חוץ גופית בגלל בעיה במבנה (מורפולוגיה) של תאי הזרע, לזוגות הסובלים מתת פוריות על רקע בלתי מוסבר (Unexplained infertility=UI), לגברים שאיכות הזירמה שלהם ירודה, לגברים שאצלם יש צורך לחפש תאי זרע בודדים ברקמת האשך (TESA/TFNA), במקרים של הפלות חוזרות בטרימסטר הראשון וב- MSOME נמצא אחוז גבוה של פגמים מופולוגיים) בראש תא הזרע, ולזוגות להם הומלץ על תרומת ביצית אך איכות תאי הזרע ב- MSOME ירודה".

כיצד התהליך מתבצע?

"במקרים אלו ניתן למיין ולבחור תאי זרע בודדים בעלי איכות מבנה גרעין גבוהה. הבחירה והמיון מתבצעים בעזרת מיקרוסקופ האור המיוחד, אשר מאפשר לבחון את התאים בהגדלה גדולה של עד פי 6000.

המיון נעשה במקביל לשאיבת הביציות ותאי הזרע הנבחרים, מועברים למרכז הרפואי בו מתבצע תהליך ההפריה. בשלב זה האמבריולוג מתבקש להזריק את תאי הזרע בעלי האיכות המורפולוגית הגבוהה ביותר לביציות בעלות האיכות הטובה ביותר.

השיטה מבוססת על 80 הגדרות שונות של מבנה ראש תא הזרע. הגדרות אלו פותחו על-ידי פרופ' ברטוב. יתרונות השיטה שאף פורסמה בכתבי עת מדעיים ידועים: מכפילה את שיעור ההריונות, מגבירה את שיעור ההשרשה של העוברים, מקטינה את שיעור ההפלות בטרימסטר הראשון ומעלה פי 2 את הסיכוי ללידת יילוד חי."

 

פרופסור ברטוב לספרמטולוגיה וביוכימיה, מומחה עולמי בתחום המורפולוגיה (המבנה) של תאי הזרע, עוסק במחקר תיאורטי ומעשי למעלה מ-35 שנים ומפתח שיטות חדשות בתחום פוריות הגבר, כאשר הבולטת בניהן הינה שיטת ברטוב IMSI.

 

מוטרדים בתחום הפוריות? תנו ל'מרכז ברטוב' לעזור לכם. לפרטים נוספים הקליקו >>