ד"ר ברטוב: כולם היו בניי

הסיפורים הכי מרגשים הם אלה שנולדים במקומות הכי קשים. . אנחנו עובדים קשה ומחפשים תאי זרע. תהליך כזה יכול לארוך שנים ארוכות. וכשמצליחים, זה כמו נס. ביום כזה, כל המקום נמלא צווחות אושר של כל הצוות

ד"ר רעות ברטוב שיפמן 14/11/17 14:09 כה בחשון התשעח

ד"ר ברטוב: כולם היו בניי
דר רעות ברטוב ואביה במרכז, צילום: יחצ

יום חמישי בלילה, כבר אחרי חצות והמועדונים באיזור התעשייה בפתח תקווה עובדים במרץ. בחלון הקומה החמישית באחד הבניינים, עוד דולק האור. ד"ר רעות ברטוב שיפמן, המנהלת המקצועית של מרכז ברטוב לפוריות הגבר והאישה, מכינה דו"חות למטופלים. חלק מהמטופלים ביקשו לדעת את מצבם בהקדם וד"ר ברטוב משתדלת למלא את רצונם על הצד הטוב ביותר.

העבודה של ד"ר ברטוב היא הרבה יותר מרק פרנסה. עבורה מדובר בשליחות. ככה זה כשבעולם מסתובבים אלפי ילדים שכנראה לא היו נולדים בלעדיה, ובלעדי "מרכז ברטוב לפוריות הגבר והאישה", אותו הקים אביה, פרופ' בנימין ברטוב. "כל ילד שעזרתי להביא, הוא עולם ומלואו", היא אומרת. לכן היא לוקחת את עבודתה מאד ללב.

"אני צריכה להיות גם פסיכולוגית. אני עוסקת בצד מאוד אינטימי בחיים של הזוג ועם כולם נוצר קשר מאוד אישי. אני מרגישה קשורה אליהם ולהיפך".

חמישה ימים בשבוע, משעות הבוקר ועד שעות הלילה המאוחרות, הנושקות לבוקר שאחרי – היא כאן. רצה במהירות בין החדרים, מחייכת לכולם, מסתכלת על בדיקות, נותנת הוראות ובדרך גם מחזקת טלפונית מטופל מודאג שהתקשר לברר האם ניתן לעשות עוד משהו עבורו.

מה קורה בשבת?

"שבת היא מעין 'עולם הבא' ממש כמו בשיר השבת המפורסם. בשבת אין טלפונים, אין מטופלים ואין עבודה. אני מנותקת ונמצאת עם המשפחה שלי בלבד. אני מאד אוהבת את עבודות הבית אבל אין הרבה זמן במשך השבוע ולכן בעלי עושה את הרוב. השבת היא זמן המוקדש למשפחה.

קרה שרציתי לעבוד במוצאי שבת, במיוחד בתקופות החגים שבהן לא ממש עובדים. אבל ראיתי את הפנים של בעלי והילדים והרעיון נגנז מייד. צריך גם גבולות". היא מחייכת.

לא פשוט לגדל חמישה ילדים לצד עבודה תובענית כל כך.

הרבה פעמים נשים מוותרות על מקצועות כאלה בגלל גידול הילדים. אני לא ויתרתי ומעולם לא חונכתי שבגלל שאני אישה, אני צריכה לשאוף לפחות. להיפך, אבא שלי ובעלי מאד מעודדים ודוחפים קדימה. הבעיה היחידה היא ייסורי המצפון ותחושות האשם מהן סובלת כל אישה מודרנית. התחושה היא שאני לא נותנת מספיק לילדים ולא למקום העבודה. היומיום הוא מאבק מאוד קשה והתגובות של הילדים יכולות לגעת במקום רגיש, במיוחד של הקטנים שפחות מבינים. אני מעודדת את עצמי בכך שאני משתדלת, שיש לי הישגים בעבודה ושהצלחתי להוליד חמישה ילדים נפלאים. ואני יודעת עד כמה זה לא מובן מאליו".

ד"ר ברטוב היא ממשיכת הדרך של אביה, פרופסור בנימין ברטוב, מומחה עולמי בתחום המורפולוגיה (מבנה) של תאי הזרע ומפתח שיטת ברטוב (IMSI) – שבה נבחרים, תחת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה, תאי הזרע התקינים ביותר עבור הפריה חוץ גופית. שיטה המעלה את סיכויי ההריונות בטיפולי IVF ומורידה את שיעור ההפלות.

עם המטען שספגה בבית, היא הגיעה ללימודי ביולוגיה בבר-אילן, בה מלמד גם אביה. היא המשיכה למכון ויצמן, שם זכתה להסמכה כדוקטור. שם גם פגשה את בעלה ואבי חמשת ילדיהם, ד"ר לביולוגיה בעצמו.

למדת ביולוגיה על מנת להמשיך את מפעל החיים המשפחתי?

"לא חשבתי שארצה לעסוק בפוריות", היא מתוודה. ובכל זאת, בסיום הלימודים, בחרה לעבוד ב'מרכז פוריות הגבר', שהקים אביה לפני 35 שנים. "אחרי לבטים רבים, החלטתי להצטרף ולעבוד לצידו. לא פשוט לעבוד לצד אדם כל כך קרוב אלייך, אבל אבא שלי נותן לי את המקום והולך לנו טוב ביחד. היום, כשאני עובדת פה, יש לכך משמעות נוספת. אני מרגישה את ההמשכיות, אבא מלמד אותי המון. אני עובדת במפעל החיים שהוא הקים ופיתח והידיעה הזאת נותנת כוח עצום."

מפעל החיים שהקים פרופסור ברטוב, "מרכז ברטוב לפוריות הגבר והאישה" הוא מרכז פרטי וחדשני, המציע שירותים מקיפים בתחום פוריות הגבר והאישה ברמה הגבוהה ביותר. ד"ר ברטוב מעידה, שכשהתחיל המרכז לפעול היה ידוע שרוב בעיות הפוריות מקורן באישה. אך כיום, בזכות מחקריו המעמיקים של פרופסור ברטוב, ניתן דגש גם לצד הגברי על מנת לתת פתרונות מקיפים לבעיות הפוריות ולעזור בכך לזוגות שציפו הרבה זמן לחבוק ילד משלהם.

איך מתמודדים עם זוגות שמצבם מורכב?

"הסיפורים הכי מרגשים הם אלה שנולדים במקומות הכי קשים, כשאין כמעט תאי זרע לעבוד איתם ומסתיימים בלידה. מטופל שאמרו לו שלא יוכל להביא ילדים מזרעו או שניתוח שעבר לא הצליח וגם בהליך פולשני לא נמצאו תאים כדי להתחיל טיפול. אנחנו עובדים קשה ומחפשים תאי זרע. תהליך כזה יכול לארוך שנים ארוכות ואנחנו מעודדים את המטופלים תוך כדי תהליך. אנחנו עושים בדיקת חיפוש ופתאום מוצאים תא אחד בתנועה. זה כמו נס. ביום כזה, כל המקום נמלא צווחות אושר של כל הצוות".

אפשר רק לשער את גודל השמחה כשהטיפול הצליח ונולד ילד לזוג שציפה הרבה זמן.

"כשהטיפול הצליח, ההרגשה היא עילאית", היא מספרת. "אני תמיד מבקשת שיעדכנו אותי. ביומיום אנחנו עובדים מאוד קשה. כשמגיע מקרה לא פשוט, והמצב מעורפל לעתים, אתה מפעיל את כל הכוחות שלך כדי שזה יצליח. הבשורות הטובות הן אלה שנותנות את הכוח. כשרואים את תמונות הילדים המפארים את המרכז בחיוכים מתוקים עם ברכות התודה המרגשות של ההורים לצוות, זה קציר הפירות שלנו".

 

מוטרדים בתחום הפוריות? תנו ל'מרכז ברטוב' לעזור לכם. לפרטים נוספים הקליקו >>

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר