בזכות מרכז ברטוב, משה הפך לאבא

מסיבת ההודיה להולדת התאומים נריה והלל ישבו 2 אורחי כבוד מיוחדים. האב הגאה בירך ואמר: "אלמלא מרכז ברטוב, הייתי ממשיך את חיי ללא האושר העצום של להיות אבא". סיפור ארוך עם סוף טוב

מערכת כיפה, בשיתוף מרכז ברטוב 09/11/17 13:29 כ בחשון התשעח

בזכות מרכז ברטוב, משה הפך לאבא
משפחת מורנו, צילום: יחצ. מרכז ברטוב

מסיבת ההודיה להולדת התאומים נריה והלל הייתה שמחה במיוחד. בקהל האורחים ישבו שני אורחי כבוד מיוחדים. אלה היו פרופסור בנימין ברטוב ובתו ד"ר רעות ברטוב שיפמן.

משה מורנו הודה לאורחי הכבוד בקול נרגש על חלקם בנס הבאתם לעולם של שלושת ילדיו.

"אלמלא הם, הייתי ממשיך לחיות את חיי ללא האושר העצום של להיות אבא"

משה מורנו התחתן לראשונה בגיל 27. "ישר רצינו ילדים ", הוא מספר. "אבל ההריון המיוחל לא הגיע. כל חודש היינו מקווים מחדש והמשכנו להיבדק מתוך ידיעה שאם הדברים מתעכבים זה קשור באישה. גם הרופאים ממשיכים לבדוק את המערכת הנשית ואשתי המשיכה לעבור בדיקות כדי לבדוק את מקור הבעיה.

לאחר כמה חודשים, כשהכל נמצא אצלה תקין, הגיעו אליי. הייתי בטוח שהכל בסדר אצלי מכיוון שאני אדם בריא ומתפקד".

אבל אז הגיעו התוצאות שהראו מיעוט מוחלט של תאי זרע. בדיקה נוספת אישרה התוצאות. למשה יש בעיה בתאי הזרע.

"שנינו שמענו את התוצאות", משחזר משה " אבל לא הבנו את ההשלכות. כשיצאנו ממנה היינו אבודים כי לא היה מי שילווה אותנו בתהליך. היינו באוויר.התחלנו מיד תהליך של הפריה חוץ גופית ועדיין היו לנו ציפיות לנס, אבל ככל שעברו השנים התקווה הלכה ודעכה. "

הביטחון העצמי נפגע, מתחילות שאלות אמוניות וממש האשמתי את עצמי שאולי מדובר בעונש על משהו שעשיתי. טובי הרופאים לא יכלו להסביר את הסיבה לכשלונות ואני הרגשתי דפוק. היחסים בינינו, שגם ככה לא היו פשוטים, הלכו והתערערו. בסביבה שלנו הבינו שיש בעיה וכל אמירה של 'בקרוב אצלכם' כאבה והרחיבה את הכאב הגדול ממילא."

במשך השנים עברו הזוג מורנו טיפולי פוריות ללא הצלחה, כולל ניתוחים על מנת להפיק זרע. במקביל טופלו ברפואה אלטרנטיבית ואף הלכו לטיפול זוגי תוך כדי זה שמשה משלים עם גורלו שככל הנראה לא יהיה אב.

לאחר 8 שנות נישואין, התגרשו הזוג ומשה החליט שכדי שהבית שלו יהיה מלא, הוא יחפש אישה גרושה ויאמץ ללבו את ילדיה. כך יהיה, בעצם, הדבר הכי קרוב לאבא.

את בת עמי, אשתו הנוכחית, הכיר דרך מכרים משותפים. היא תושבת בית אל, גרושה ואם לשלושה ילדים.

"מי ששידכה בינינו אמרה שהוא מחנך בישיבה תיכונית, אדם שמאד רוצה משפחה אך יש לו בעיות פוריות", היא מספרת. "באותו זמן הייתי גרושה כבר שלוש שנים ומאד בודדה. היו לי ילדים ורציתי שיהיה לי בעל. למזלי הייתי תמימה ולא ידעתי מה זה אומר טיפולי פוריות. לא שיערתי את הקושי שניאלץ לעבור".

לאחר נישואיהם הגיעו משה ובת עמי למומחה להפריה חוץ גופית. המומחה הציע ניתוח TESA שבו נוטלים פיסות מרקמת האשך על מנת למצוא בהם תאי זרע להפרות את הביצית. משה סירב לניתוח מכיוון שלא האמין לסיכויו.

בניסיון העשירי זה הצליח

בניסיון העשירי זה הצליחצילום: יחצ. מרכז ברטוב

עם תוצאות המעבדה שהראו אפס זרעים חיוניים, הגיעו בני הזוג מורנו אל מרכז ברטוב. "עוד בנישואיי הראשונים שמענו על מרכז ברטוב וגם הגענו אליו", מספר משה, "אבל לא המשכנו בתהליך". הפעם, כדי לחסוך זמן יקר ואכזבות צפויות, התחילו ישר את הטיפול במרכז יחד עם ההפריה החוץ גופית.

בת עמי נכנסה לתהליך הורמונלי בעוד משה ביקר במרכז ברטוב על מנת לחפש תאי זרע תקינים.

"בהתחלה כל הבדיקות הראו אפס אחד גדול", מספר משה. "אבל פרופסור ברטוב נתן לנו תקווה. שוב ושוב הגענו למרכז לבדיקות במיקרוסקופ החדשני שלהם עד שנמצאו זרעים בודדים שניתן היה לעבוד איתם ואלה הובאו ליחידת ההפריה".

כמעט שנה לאחר שנישאו נעשה סבב הפריה, שלשמחת כולם, הצליח. אבל בשבוע העשירי הלכה בת עמי לבדיקה שבה התגלה כי לעובר אין דופק. בבית החולים חשבו שזה קשור באיכות הזרע ומשה היה מרוסק "כאילו ריבונו של עולם קירב אותך כמה תחנות בדרך ואז שוב, אתה נשארת באותה תוצאה. אפס".

חמש החזרות נוספות נכשלו ובכל פעם כזו הייתה התרסקות. בת עמי מודה שכמעט התייאשה אך טיפולים שעברה וקבוצת תמיכה שלקחה בה חלק, עזרו להתגבר על המכשולים.

בניסיון העשירי זה הצליח. "בסוף מרץ 2015, נולד בני הבכור דביר", הוא מספר ועיניו נוצצות מדמעות. "לא הפסקתי לבכות, אבל הפעם מאושר".

כמעט שנה לאחר הולדת בנם, חזרו בני הזוג מורנו למרכז ברטוב כדי להמשיך בטיפולים אך בבדיקה שנעשתה נמצאו תאי זרע להפריית 3 ביציות בלבד. "הספדתי את הסבב הזה" אומרת בת עמי "וכעסתי שאנחנו ממשיכים בתהליך למרות שהוא חסר סיכוי".

להפתעת כולם הופרו כל 3 הביציות ובני הזוג החליטו להחזיר את כל 3 העוברים. בדיקת הדם הראתה הריון, ולאחר מכן בבדיקת האולטראסאונד, התגלו שני שקי הריון.

בספטמבר 2016 הגיחו לעולם התאומים נריה והלל בשעה טובה ומוצלחת.

האם באלה משה ובת עמי מסתפקים?

"בת עמי עדיין לא מסכימה", מחייך משה "אבל יהיו עוד בעזרת ה'".

 

מוטרדים בתחום הפוריות? תנו ל'מרכז ברטוב' לעזור לכם. לפרטים נוספים הקליקו >>

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר