משחק - אבל חינוכי!

הלל אפלבום שוב מתנשא על הילדים שלו, אבל לפעמים גם מובס על ידי תולעת הספרים של הבית. ומה יש לרב סתיו לומר על זה?

הלל אפלבום
כד באב התשעז
,
16 באוגוסט, 2017 20:10
משחקי קופסה

משחקי קופסהצילום: shutterstock

"יש שאסרו על בנים מעל גיל בר מצווה לשחק ...משחקי קופסא משום בזבוז הזמן שבדבר, אך מדברי רוב הראשונים והאחרונים נראה כי גם מבוגרים רשאים לשחק... גם מבין השוללים משחקים באופן כללי, יש רבים שהתירו משחקים המחדדים את השכל..."

(הרב דוד סתיו, 'בין הזמנים' עמ' 130 – 131)

מכירים את אלו שמעקמים את האף כשאתם פורשים משחק קופסה? "לא עדיף שתקראו משהו?" הם רוטנים, "מה יצא לכם מהמשחק הזה?". למען האמת מרוב המשחקים באמת לא ייצא משהו, במובן החינוכי של המילה. 

היום אנחנו חוזרים למשחקים מרובי המשתתפים. לא יכולנו לבחור בו לשבת מפני ש'בוגל' (זה שם המשחק במקור, בארץ הוא נקרא 'מרוץ מילים') דורש נייר וכלי כתיבה. מבחינה פיזית המשחק פשוט מאד: טבלת פלסטיק של 4X4 משבצות, שלתוכן משתבצות 16 קוביות שעל פאותיהן אותיות בעברית.  בנוסף מסופק בקופסה שעון חול. בתחילת כל סבב משחק מעורבלות הקוביות ונוחתות באקראי במשבצות. שעון החול מתהפך והסיבוב – מתחיל.

כל שחקן מנסה לדלות מילים מרצפי האותיות שעל הלוח, במאונך, מאוזן וגם באלכסון. דרושות מילים שאורכן לפחות שלוש אותיות, בלי לעשות שימוש כפול באותה קוביה, שמות עצם (בלי הא הידיעה ובלי אותיות בכל"מ ושייכות), פעלים וגם תארי שם ופועל (בלי מילים בלעזית !). כל שחקן רושם את המילים שמצא על דף נייר עד ששעון החול אוזל (3 דקות), או אז מתחילים להקריא את המילים שנמצאו. מילה שנמצאה בידי שני משתתפים נפסלת (הניקוד לא קובע ולכן 'שָׁבַר' ו'שֶׁבֶר' הן אותה מילה לצורך המשחק) כך שבסופו של דבר כל שחקן נשאר רק עם המילים הייחודיות לו ועליהן הוא זוכה בניקוד (נקודה לכל מילה של 3 או 4 אותיות, 2 נקודות למילה בת חמש או שש אותיות וכן הלאה).

ברור שלקוראי הספרים (הספרים האיכותיים, לא סדרות הפנטזיה הרדודות עם אוצר המילים המצומצם עד להביך) יש כאן יתרון גדול. תאמינו לי שאין כמו לשחק עם הילדים ולמצוא בלוח מילה כמו 'חונב' ואז לשלוח אותם לבדוק במילון אחרי שהם בטוחים שהמצאת מילה... מה? גם אתם חושבים שהמצאתי מילה??? רגע! לעצור! אל תמשיכו לקרוא, לכו בבקשה למילון ובדקו. אני מחכה... אהה, יש מילה כזו?   הא הא! קיבלתי עוד נקודה. אין, פשוט אין כמו המשחק הזה שמאפשר לנו להתנשא מעל המון העם (=הילדים שלנו) בשל עושר הלשון שלנו, או להיות מובכים פעם אחר פעם אל מול תולעת הספרים הביתית שלנו ששולפת מילים של בית מרקחת. אבל העיקר הוא שעל הדרך אוצר המילים המשפחתי גדל. מה רע?

המשחק הומצא על ידי אלן טורוף ויצא לאור בשפות שונות (וגם בגרסאות מוגדלות של 5X5 ואפילו 6 X 6 קוביות). אל יהיה הדבר קל בעינכם. במשחק יש 16 קוביות, שש פאות לקוביה. בסך הכל – 96 פאות. איך נחלק את האותיות בין הפאות? באנגלית יש 26 אותיות, בעברית – 22. לא רק שזה לא מתחלק יפה אלא שברור לכל שאין דומה האות ט' לאות ת' מבחינת המילים שבהם הן משתתפות. בכל שפה יש להחליט אלו אותיות תופענה יותר פעמים ואלו פחות. ועוד לא דיברנו על החלוקה בין הקוביות. שלפתי עבורכם קוביה אקראית ומצאתי עליה את האותיות: א', ל', כ', ר', ת' וה'. בדיקה נוספת העלתה הרבה מאד ת' ורק ט' אחת. למה? שוחחתי עם מנכ"לית החברה המייצרת, ברישיון, את המשחק בישראל ('למדע תעשיות קלות') והיא אישרה באזני כי הושקעה מחשבה רבה בתרגום המשחק לעברית וכי חלוקת האותיות מתבססת על תכונותיה של השפה העברית.

רגע, למה שגם אתם לא תשקיעו מחשבה? הנה דוגמה ללוח בוגל, קחו נייר ועפרון ומצאו כמה שיותר מילים. כזכור מילה נוצרת מרצף של אותיות בכל הכיוונים. בדוגמה שלהלן סימנתי כבר את המילה 'שבר':

ל ו ה ל
נ ה ק ד
ר ב פ מ
ת פ ש י

 

בהצלחה !

את המשחק ניתן להשיג בחנויות המשחקים תחת המותג של 'קודקוד'

לטורים הקודמים

 

הלל אפלבום הוא מנהל שותף של פורום 'הורות ומשפחה' בכיפה, הורה ומורה, וחובב משחקי קופסה


 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אברי גלעד  צילום: Oren Nahshon\ Flash 90

אברי גלעד ניצל מבידוד נוסף

קרא עוד