חדשות כיפה

הספר שילמד אתכם שגם מאצבעות אפשר ללמוד

חודשיים לפני פטירתו של יונדב מזרחי ז"ל (1949-1997) בעודו שוכב על ערש דווי, על מיטת חוליו בהדסה עין כרם, הוא עוד עסק בלהט בהוצאת סיפור הילדים שכתב "מְשַׁל הָאֶצְבָּעוֹת".

צילום: אבישי מזרחי

גם כשהגוף של יונדב מזרחי ז"ל הלך ודעך הרוח המשיכה לפעום בחזקה. כמה תום ואהבה ואופטימיות האירו ממנו בקסם רב. עם חוויית היצירה הזו, שהיה בה קורטוב מלאות ושמחה, הלך לעולמו.

יונדב החל את עבודתו החינוכית בקרית שמונה אי שם בשנות השבעים כמדריך ומורה במרכז הנוער, צמח למנהל בית הספר "יצחק הנשיא" , ניהל את מרכז פסג"ה ובערוב ימיו הקצרים והמלאים  ניהל את אגף החינוך בעיר.

יונדב היה כותב פורה המושך בעט סופרים, הוא כתב חומרי למידה רבים, שירים, מחזות וסיפורים. וממש כמו בסיפור מְשַׁל הָאֶצְבָּעוֹת שכתב, הווייתו של יונדב הייתה "חיבורים" – ההתבוננות העמוקה שלו אל הטוב שבאדם, בכל אדם, חיברה אליו אנשים רבים ויצרה סביבו פסיפס אנושי נדיר ומרשים. 
בשבועות החולפים אחרי חבלי לידה ארוכים הוציאה משפחתו לאור את סיפור הילדים המתוק שכתב.

מתוך הספר

מתוך הספרצילום: יחצ


בנו של יונדב-  אבישי מזרחי, סיפר על אביו: "כמה ימים אחר פטירתו של אבי עליו השלום ניגש אליי אדם מבוגר שלא הכרתי, הייתי אז נער צעיר, מאות אנשים חלפו על פניי בשבעה, הציגו עצמם, סיפרו איזה דבר או שניים אודות אבא, הזילו דמעה והמשיכו בסבב הניחומים. הסיפור שלו תפס אותי.

"אבא שלך היה המנהל שלי בבית הספר היסודי בקרית שמונה. הייתי ילד מופרע, נענשתי בלי סוף, נזרקתי פעם אחר פעם מהכיתה וכשהמורה כבר לא יכלה לשאת את התנהגותי היא שלחה אותי לחדר המנהל. בפעם הראשונה רעדתי מפחד ואימה, בפסיעות מדודות נכנסתי אל המשרד של אביך והתכוננתי לנזיפה או ענישה חריפה. אך אבא שלך, כתמיד, היה נינוח ושליו, הוא דרש בשלומי, אחר כך לקח אותי לדוכן פלאפל סמוך, הזמין לי לאכול וגם לעצמו, הוא לא שאל אותי מדוע הגעתי אליו. פשוט ישבנו ואכלנו ושוחחנו על עניינים אחרים לגמרי. זה חזר על עצמו כמה פעמים. שוב נזרקתי לחדר המנהל ושוב ישבתי איתו לפלאפל... הרגשתי לא בנוח עם הסיטואציה המפתיעה הזו ופשוט מאז הפסקתי להפריע והתחלתי סוף סוף ללמוד. אני חייב את חיי לאביך. מאז אירוע הפלאפל הפכתי לתלמיד לומד ומצליח, מי יודע איפה הייתי היום אם התסריט היה אחר..."
 

יונדב מזרחי ז"ל

יונדב מזרחי ז"לצילום: אבישי מזרחיעשרים שנים אחרי צאתו לאור, הסיפור המתוק התעורר לתחיה וקיבל פנים חדשות ומלאות חן. המאייר הצעיר והמוכשר יועד שירן הלביש את האצבעות במבע אנושי, משעשע ומרגש. הוצאת הספרים "אופיר ביכורים" ליוותה במקצועיות מרשימה את תהליך ההפקה המחודשת כך שהקריאה בספר מעניקה חוויה סוחפת, עשירה ומלמדת להורה ולילד. אין ספר טוב מזה ללימוד שמות האצבעות , ולמה שמסתתר מאחוריהן.  בימים אלה ממש מצטרף "משל האצבעות" אל מדף ספרי הילדים בחנויות הספרים.  

בחן ובקסם רב מספר " מְשַׁל הָאֶצְבָּעוֹת" על הדרמה שהתחוללה  בין חמש האצבעות, "הָאֶצְבָּעוֹת קָמוּ בְּמַצַּב רוּחַ רַע... הֶחְלִיטוּ לְהַפְסִיק לְשַׁתֵּף פְּעֻלָּה." ... וכך דרך לימוד שמות האצבעות נפגשים הילדים ב"סיפור מחופש" הנושא מסר עמוק על "לבד" ו"ביחד" ועל כוחו הקסום של שיתוף פעולה.

משל האצבעות מאת יונדב מזרחי, בהוצאת "אופיר ביכורים", 24 עמודים מאוירים

 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

השר יואב גלנט שוב תוקף את גנץ צילום: פלאש 90

יואב גלנט ממשיך לתקוף את בני גנץ

קרא עוד