סגור
חדשות כיפה

"הטלאי הצהוב לסימון יהודים החל בבבל"

כנס מיוחד בנושא יהדות בבל נערך באוניברסיטת בר אילן. "5 יח"ל במתמטיקה זה חשוב, אך לא פחות חשוב זה ההיסטוריה שלנו כעם" אמר ד"ר שמעון אוחיון

טלאי צהוב. במקור מבבל

טלאי צהוב. במקור מבבלצילום: ChameleonsEye / Shutterstock.com

היום (ב') נערך כנס בנושא יהודי בבל בהובלת מרכז דהאן ובשיתוף מרכז מורשת יהדות בבל. הכנס התמקד בעת החדשה וסקר את תרומתם של יהודי בבל מאז הוגלו יהודים לשם ועד עליית עזרא ונחמיה, בה עלו לישראל רב יהודי בבל.

ד"ר שמעון אוחיון, מנהל מרכז דהאן אמר כי "לא הרבה יודעים, אבל הטלאי הצהוב לסימון יהודים החל בבבל. מדובר בקהילה מפוארת שמעטים ממנה עלו לארץ לאחר הצהרת כורש, אך רובה נשארה  בבבל. זכינו לאחת היצירות המפוארות בהיסטוריה היהודית שנכתבו בבבל, הלא הוא התלמוד הבבלי. לצערי, היום אנחנו עסוקים בעיקר במספר היחידות שהתלמידים עושים במתמטיקה, זה חשוב, אך לא פחות חשוב זה הכרת ההיסטוריה שלנו כעם יהודי שפוזר בעולם ושב לארצו לאחר 2000 שנות גלות.

חברי הפאנל בכנס

חברי הפאנל בכנסצילום: פלג לוי

משתתפי הכנס

משתתפי הכנסצילום: פלג לוי

ד"ר צבי יהודה, מנהל המכון לחקר יהדות בבל, סיפר כי "קבר יחזקאל שהיה אחד מסמליה של קהילת יהודי בבל עדיין לא נהרס אבל הוא הפך למסגד ולא נותנים ליהודים להיכנס. הוא הוא הפך לחלק מקומפלקס של מסגד. מחקו את בית הכנסת הסמוך. היום כדי להיכנס לקבר צריך לעבור דרך מסגד. ליהודים הם לא נותנים להיכנס למסגדים כי בעיניהם היהודים טמאים"

"אנו במרכז מורשת יהודי בבל גאים לעסוק בעתיקה שבקהילות ישראל, קהילת יהודי בבל ולהפיץ את עשייתה ותרומתה ברבים. זהו כבוד עבורנו לשתף פעולה עם אוניברסיטאת בר אילן ומרכז דהאן בהפצת הדרה של יהדות בבל" אמר פרופ' אפרים צדקה, יו"ר מרכז מורשת יהדות בבל.

ד"ר שמעון אוחיון בכנס

ד"ר שמעון אוחיון בכנסצילום: פלג לוי

בואו לבחור את אנשי השנה שלכם
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

סתיו שפיר צילום: פלאש 90, תומר נויברג

סקר מנדטים: סתיו שפיר על גבול אחוז החסימה

קרא עוד