סגור

סוסיא: תלמידים מצאו ממצאים ארכאולוגים בני 1200 שנה

טבעת, מטבעות, ואסימון עופרת נמצאו באתר 'סוסיא העיר העברית הקדומה' במסגרת תכנית חפירות חינוכיות. החופרים שמצאו הם תלמידי בית הספר האזורי של המועצה האזורית הר חברון

חדשות כיפה
כד בסיון התשפ
,
16 ביוני, 2020 14:43

צילום: ללא

בחפירות החינוכיות באתר המורשת סוסיא שבהר חברון נמצאו אתמול (ב') מספר ממצאים מרגשים: טבעת, מטבעות, ואסימון עופרת.  החפירות החינוכיות שנפסקו עקב הקורונה חודשו לאחרונה והם נערכות באתר 'סוסיא העיר העברית הקדומה' בהנהלת הארכאולוג אחיה כהן-תבור בשיתוף עם קצין מטה לארכאולוגיה במנהל האזרחי. החופרים באתר הינם תלמידי בית הספר האזורי של המועצה האזורית הר חברון כחלק מתכנית הלימודים. החפירה מתנהלת כשיעור בשטח, בו הילדים חופרים, מוצאים, ולומדים על הממצאים שהעלו בידם.

צילום: ללא

צילום: ללא

 אתר סוסיא המנוהל על ידי החברה לפיתוח והמועצה האזורית הר חברון נמצא בעיצמו של פרויקט שדרוג נרחב הכולל חוויה תוכן חדשה וטכנולוגית וכן סלילת דרכים חדשות ופתיחת מערות נוספות למבקרים. הפיתוח נעשה בשיתוף משרדי המורשת והתיירות.   

העיר הקדומה סוסיא הייתה יישוב ייהודי משגשג בתקופת התלמוד, והגיעה לשיאה תחת השלטון המוסלמי, לפני כ 1200 שנים. במקום ניתן לראות את בית הכנסת של היישוב, המעוטר ברצפת פסיפס מפוארת, ואת במת ארון הקודש הקדום הפונה לירושלים. התלמידים חופרים באחד מבתי המגורים של תושבי סוסיא הקדומים, וזוכים להכיר במו ידיהם את חייהם של תושבי סוסיא. 

כלי מתכת הם נדירים יותר, מכיוון שהם יקרים יותר ומשתמרים פחות לאורך הזמן. ולכן המציאה אתמול משמעותית- שתי מטבעות ברונזה, המתוארכות לפני כ 1500 שנה. כן נמצא אסימון עופרת, אשר כבר במשנה מופיע כאמצעי תשלום: "אסימון קונה את המטבע והמטבע אינו קונה את אסימון" (משנה, מסכת בבא מציעא, פרק ד, משנה א). משמעות המילה אסימון היא 'ללא סימן' (א-סימון). 

צילום: ללא

הממצא המרגש ביותר שנמצא היתה טבעת ברונזה מעוטרת. חלק מתכשיטים המעידים על עושרם של בני המקום הקדומים. "הטבעת מעוטרת בדגם פרחים, שהוא עיטור מקובל כבר בתקופות העתיקות, ומכונה 'רוזטה' (ורדה)." מסביר הארכיאולוג אחיה כהן-תבור. "למעשה עד היום פרחים הם עיטור מקובל, ומראה שאנשים לא משתנים כל כך הרבה. דווקא ממצא קטן כל כך מחבר אותך פתאום לאנשים שגרו פה בעבר ולהיסטוריה של הארץ בכלל".

17.06.2020

1. שוש-יה (משה אהרון )

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
יולי אדלשטיין  צילום: פלאש 90

אדלשטיין השתתף במסיבה עם עשרות אנשים - בערב ההודעה על ההגבלות

קרא עוד