יום העצמאות 2022: כך תבחרו בשר טרי איכותי למנגל

התארגנתם על חגיגת בשרים עם חברים או משפחה והטילו עליכם את האחריות לקניית המוצרים למנגל למרות שאין לכם מושג מה עושים? במיוחד בשבילכם, "כיפה" עושים לכם סדר בבחירת הבשר הטרי ובעיקר מה מותר ומה אסור בהכנת האוכל

חדשות כיפה חדשות כיפה 02/05/22 16:00 א באייר התשפב

יום העצמאות 2022: כך תבחרו בשר טרי איכותי למנגל
אילוסטרציה, צילום: פלאש 90. הדס פרוש

ההכנות לקראת חגיגות העצמאות כבר החלו, רבים הוציאו את המנגל מהבוידם, ניקו את המלקחיים ושיפודי המתכת מאבק והמנפנפים המצטיינים כבר החלו לרכוש את המוצרים. אז רגע לפני שנסתער על המדפים, משרד החקלאות מפרסם היום (ב') את כל הטיפים לבחירת בשר טרי ומשובח.

בשר בקר טרי הוא אדום למראה אך חסר ברק. הברק הוא בדרך כלל סימן לתוספים כימיים שהוספו לבשר. נתח בשר בקר טרי משובח הינו בעל מראה משוייש.

חשוב מאוד לשמור על שרשרת הקירור של הבשר. בשר טרי חייב להיות מוחזק בטמפרטורת המקרר של עד 4 מעלות. חשוב מאוד לא לתת לבשר להתחמם, לכן מומלץ לקנות אותו בסוף מסע הקניות, להגיע לבית ללא עיכובים ולאחסן אותו במקרר בהקדם האפשרי.

יש לבדוק את טמפרטורת המקרר הביתי מידי פעם, בתאי הצינון הטמפרטורה צריכה להיות פחות מ-4 מעלות ובתאי הקפאה 18- מעלות. חשוב לזכור: אסור להקפיא מוצרים שהיו קפואים והופשרו שוב. 

קיימים 4 כללי ברזל בהכנת המזון הביתי והם: ניקיון, הפרדה, בישול וצינון.

ניקיון

יש לנקות היטב את משטחי חיתוך הבשר, סכינים, וכלים אחרים שבאו במגע עם מוצרים שאינם מבושלים. כמו כן, חייבים לשטוף את הידיים בתדירות גבוהה במהלך הכנתם. לצורך הניקיון נשתמש בהרבה מים זורמים וסבון.

הפרדה

כלל חשוב מאוד הוא להפריד בין מוצרים גולמיים שלא עברו עדיין בישול למוצרים מוכנים למאכל כמו סלטים שנאכלים ללא טיפול נוסף או מוצרים מבושלים אחרי בישולם. ההפרדה יכולה להיות הפרדת פיזית, כלומר לחיתוך עופות ובשר נשתמש במשטח חיתוך אחד ולשם חיתוך ירקות נשתמש במשטח נוסף או לחלופין הפרדה של המוצרים יכולה להיות במועדים שונים כלומר קודם מכינים את כל הסלטים ומוצרים מוכנים לאכילה אחרים ורק אחרי זה נתחיל בהכנת בשרים גולמיים.

בישול 

בשלב זה משמידים חיידקים שיכולים להימצא בבשר. חייבים לבדוק שבסוף הבישול הבשרים יהיו מבושלים היטב ללא חלקים נאים.

צינון 

אסור להשאיר מוצרים, מבושלים או ללא בישול בטווח טמפרטורות שבין 4 ל-65 מעלות, יותר משעתיים, מכיוון שבטווח זה החיידקים מתרבים במהירות יחסית גבוהה. אחרי בישולם יש לצרוך את המוצרים או לאחסנם במקרר.