השארו מעודכנים

הכניסו לתיבה את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, ותקבלו התראה בכל פעם שמתפרסם עדכון כשרות חדש באתר. אין יותר פשוט מזה

הצטרף
itockphoto

כמה אחוזים מהתרומה מותר למתרים לקחת?

ארגונים רבים נוהגים לתת אחוזים מהתרומות למתרימים השונים, והדבר נותן פתח לטענות שונות בנושא, אולם כמה מותר למתרים לקבל על פי ההלכה?

מערכת כיפה
י"ג טבת תשע"ז, 11/01/2017 09:53

ארגונים רבים נוהגים לתת אחוזים מהתרומות למתרימים השונים, והדבר נותן פתח לטענות שונות בנושא, אולם כמה מותר למתרים לקבל על פי ההלכה?

 

במאמר שמתפרסם בגיליון טבת של כתב העת 'אמונת עתיך' מבית 'מכון התורה והארץ' הרואה אור בימים אלו, מסביר הרב דני שוורץ ממכון 'משפט לעם' כי נתינה של למעלה מ-50% מהתרומה למתרים הינה גזל, ומבחינה הלכתית עדיף לתת סכום פחות בהרבה מ-50%, הכל לפי טרחת המתרים.

 

ראשית פותח המאמר בשאלה מנין שמותר להפריש מתרומה לטובת המתרים?. הרב שוורץ מסביר כי הרב שטרנבוך כתב שההיתר לתת למתרים הוא משום שזו טובתם של העניים,  כי אם לא יקבל המתרים שכר טרחה, לא נמצא מי שיסכים לעסוק בהתרמה, ולכן ניחא לאלו שנאסף הכסף בעבורם שחלקו יינתן למתרים.

 

"מדבריו מובן מדוע איננו חוששים להפסדם של אלו שהתרומה יועדה להם, אולם עדיין יש לשאול: כיצד אנו עוברים על דעת התורם ומעבירים למתרים חלק מהסכום שניתן לצורך מטרה מוגדרת?".

 

תשובה לכך ניתן למצוא בדברי הרב יצחק זילברשטיין,  שאומר שאפשר להחשיב את כל הסכום שניתן למשולח שהולך וטורח ואוסף כספים בעבור הישיבה בכלל הנדר שנדר הנותן לתת, כי אין זה שונה משכר האומנין שבהקשרו נאמר בגמרא (שבועות י ע"ב): 'מותר הקטורת מה היו עושין בה? מפרישין ממנה שכר האומנין', ומכיוון שהמשולח טורח ויגע על התרומה, מגיע לו שכר על עבודתו.

 

"אם כן ניתן להפריש חלק מהסכום שנתרם כשכר למתרים, ואין בכך גזל מצד העניים שהכסף יועד להם, שכן הם מוחלים כדי שתרימו בעבורם סכום גדול יותר, ומצד התורם אין בכך גזל שכן ברור שהמתרים ראוי לשכר תמורת טרחתו בהשגת התרומה, ולנותן הצדקה ברור שהארגון נותן שכר למתרים מכסף התרומה", מסביר הרב שוורץ.

 

הרב שוורץ אף מציין כי פוסקים רבים אסרו על קבלה של למעלה מ-50% והסבירו שפשוט שאין בדעתו של התורם לתת את התרומה אם ידע שיותר ממחצית מהסכום מקבל המתרים, ולכן זהו הרף העליון שאם עוברים אותו הרי זה  גזל.

 

בשורה התחתונה כותב הרב שוורץ כי נראה שלעולם שכר האיסוף יקבע לפי השקעתו וטרחתו של המתרים, והמוניטין הקיימים למוסד שלשמו הוא אוסף, אך כמובן לא יקבל המתרים יותר מ-50 אחוזים.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגיות: תרומות
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. גם 30 אחוז זה הרבה וזה באסה לתורם
יהודי 1/11/2017 10:41:00 AM
אני חושב שמותר רק אם התורם יודע!!
תמונה
2. אסור לתקציב התפעול של עמותה לעלות על 22% מתקציב העמותה
הפדרליסט 1/11/2017 11:08:00 AM
כך לפי החוק. איכשהו נראה לי שהרבנים זילברשטיין ובוודאי שטרנבוך מתקשים לקבל את עקרון "דינא דמלכותא" במקרה דנן.
תמונה
3. הזוי ואבסורד
מאיר יאיר 1/11/2017 1:37:00 PM
יש ליידע את התורמים כמה מקבלים מתרימים
ועוד שרבים מן המתרימים אוטומטית דורשים 49%
יש כאן אונאת הציבור.
תמונה
4. למספר 2
אברהם 1/12/2017 9:45:00 AM
1. לא נראה לי שהרב זילברשטיין והרב שטרנבוך בכלל שמעו על החוק הזה.

2. מבלי להכנס לדיון העקרוני בדינא דמלכותא, רבים מהפוסקים הרואים בדיני מדינת ישראל דינא דמלכותא סוברים שזה בדין שנאכף וחל על כולם. דין שהוא "אות מתה" בחוק מסיבות שונות אינו כזה. כמדומני שהחוק שדיברת עליו הוא מסוג זה, כי עם רואה חשבון טוב אפשר לשחק היטב במספרים.

3. באופן כללי הייתי ממליץ לכל תורם לבדוק באתר גיידסטר על הגוף לו הוא תורם. ניתן לראות משכורות, הוצאות, הכנסות ועוד.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד