הרב קנייבסקי: "יש להפסיק להתפלל במניין"

הרב קנייבסקי: להפסיק להתפלל במניין. בנוסף יוצא נגד המניינים המאולתרים. בשו"ת שפורסם בשמו אומר על מי שמזלזל בהוראות הרופאים ויוצא מהבית שדינו "כרודף"

חדשות כיפה חדשות כיפה 29/03/20 13:15 ד בניסן התשפ

הרב קנייבסקי: "יש להפסיק להתפלל במניין"
הרב קנייבסקי, צילום: פלאש 90. נעם רבקין פנטון

מוטב מאוחר מלעולם לא, הרב חיים קנייבסקי, שנחשב לאחד מגדולי הדור בציבור החרדי - ליטאי, מתגייס למאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, ומורה: "להפסיק להתפלל במניין". כמו כן,  הוא יוצא נגד המניינים המאולתרים. עוד מוסיף הרב, "מי שלא מקשיב להוראת הרופאים - עובר על הוראות דין רודף".

עוד אמר הרב: "מותר למסור לרשויות שמו של אדם, בית כנסת או מוסד חינוך שמזלזל בהנחיות ומסכן אחרים - גם אם יוענש בקנס גבוה או במאסר".

נזכיר כי מפנה דרמטי בעמדתו של המנהיג הליטאי, אשר קבע לאחר הנחיות משרד הבריאות האוסרות על התכנסויות מעל 100 איש, כי יש להמשיך וללמוד כרגיל ולא להישמע להנחיות משרד הבריאות.

בהמשך פרסמו בבית הרב קנייבסקי שו"ת בענייני השעה. מבית הרב קנייבסקי נמסר כי "על פי הוראת מרן שר התורה מי שאינו שומר על הנחיות משרד הבריאות מוגדר כרודף, מוטל על כל אחד למסור למשטרה את מי שמזלזל בהנחיות, יש לענות בטלפון בשבת למי שמחכה לתשובות על בדיקת קורונה, ויש למחות בחריפות בפני כל מי שלא שומר בקפדנות על הוראות הרופאים.

"כמו כן פסק מרן הגר"ח כי מי שמזלזל בהוראות ומדביק אנשים אחרים, הוא קרוב למזיד. 
לפניכם השו"ת המלא: 

א. אדם שלפי הוראות הרופאים חייב להיכנס לבידוד כדי שלא ידביק אחרים אם חלה, והוא עצמו חש בטוב ואינו חש שום כאב או חולי, האם יכול לצאת מביתו, או שמצווה עליו להקשיב לרופאים למרות שמרגיש טוב?

"לשמוע לרופאים"

ב. אדם שטוען שהוא בוטח בה' שלא יחלה, ועל כן מזלזל בהנחיות הרפואה (בשמירת מרחק זה מזה, וביציאה מהבית שלא לצורך דחוף וכדו') האם אפשר להגדירו כ"רודף" כי עלול להביא אנשים אחרים לידי סכנה?

"כרודף"

ג. ואם ח"ו זלזל בהוראות וגרם למישהו למות, האם נחשב מזיד או שוגג?

"קרוב למזיד"

ד. אם יודע על אדם שחייב להיות בבידוד שיוצא החוצה ומסכן אנשים, מותר לגעור בו בקול ובחריפות, אף שאולי יתבזה מכך?

"מותר"

ה. האם מותר למסור את שמו של אדם שמזלזל בהוראות הרופאים ומסכן את האחרים, לרשויות החוק? וכן האם מותר למסור מידע על בתי כנסת ומוסדות שלא נשמעים להוראות הרפואה, גם אם יביא לקנס כספי גבוה או אפילו מאסר?

"מותר" 

ו. האם יש להשאיר טלפון פתוח בשבת למקרה שהרופאים יצטרכו להשיגו ויוכל לענות בשל חשש פיקוח נפש?

"מותר" 

ז. מה הציבור יכול לקבל על עצמו כדי לעצור את המגיפה הנוראה שכבר מתו בה רבים כל כך?

"להתפלל"