מומחים מעריכים: "הכינרת עשויה להתמלא כבר השנה"

האם סכר דגניה עומד להיפתח? לאחר שרק לפני שנתיים מפלס הכנרת הגיע לשפל היסטורי, כתוצאה מהגשמים החזקים שירדו ועוד צפויים לרדת, מעריכים מומחים כי הכנרת תגיע לרף העליון

חדשות כיפה 13/01/20 12:48 טז בטבת התשפ

מומחים מעריכים: "הכינרת עשויה להתמלא כבר השנה"
הכנרת. קפצה במטר, צילום: shutterstock

בעקבות המערכת הגשומה, מפלס הכינרת רשם עלייה של 2 סנטימטר מאתמול, ועומד הבוקר (ב') על 210.84-. מתחילת עונת הגשמים, המפלס עלה ב-1.06 מטר - ומומחים מעריכים שכבר השנה יגיע ל-40 ס"מ בלבד מתחת לכינרת מלאה. 

על פי התחזיות, צפויות עוד מערכות גשומות והסיכוי לשלג נוסף גדול. בעקבות כך, מעריך ד"ר עמיר גבעתי מומחה האקלים מחברת קליימסל ואוניברסיטת תל אביב, על פי ניתוח של כמויות הגשמים שירדו והמצב ההידרולוגי של שאר מקורות המים, כי עד לתחילת חודש מאי הכינרת תעלה בעוד 1.68 מטרים ובכך תושלם עלייה של 2.51 מטרים מאז ה-1 באוקטובר 2019. במידה ואכן תושלם העלייה, ייפתח סכר דגניה לאחר 27 שנה שהיה סגור, בכדי למנוע הצפות של הקיבוצים הסמוכים. 

רק בדצמבר 2018 היה מפלס הכנרת בשפל כמעט היסטורי: 214.42-, רק 35 ס"מ מהקו השחור שנקבע ב-2001. מאז ביצע המפלס מהלך משמעותי ביותר וזינק בכ-3 מטרים. גבעתי מעריך כי במידה וכמויות הגשמים מעתה ועד סוף אפריל יהיו בגבולות הממוצע יגיע מפלס הכנרת 40 ס״מ בלבד מכנרת מלאה.

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר