מר סמית הולך לוושינגטון

חדשות כיפה הלל אפלבום 02/08/09 00:00 יב באב התשסט

Mr. Smith Goes to Washington
ארץ: ארה"ב
שפה: אנגלית, תרגום :עברית
שנה: 1939
במאי: פרנק קפרה , Frank Capra
אורך הסרט: 129
מתאים לגילאים: נוער, תיכון, מבוגרים,

תקציר עלילת הסרט
כשמת במפתיע אחד הסנטורים של אחת ממדינות ארה"ב ממהר המושל למנות כממלא מקומו את גפרסון סמית הצעיר (גימס סטיוארט), מראשי הצופים במדינה. המושל, הסנטור הבכיר והבוס הפוליטי הכל יכול שלהם, ג'ים טיילור, בטוחים שיוכלו לשלוט בסמית התמים ולקדם מזימה נדלנית מושחתת.

אולם סמית מגלה עצמאות ויושרה הגורמים לכך שהמכונה הפוליטית המשומנת והמושחתת של ג'ים טיילור מאשימה אותו בשחיתות. ממש לפני שהסנט מחליט על הדחתו, פורץ סמית, בסיוע מזכירתו, במהלך פוליטי נועז.


http://www.youtube.com/v/cKGrAzh8Gyo&feature=related&hl=en&fs=1

ההמלצה שלי:
בשביל להבין את הסרט צריך להכיר את המערכת הפוליטית האמריקאית. בסנט יושבים שני נציגים מכל מדינה. בראש הסנט יושב נשיא הסנט שהוא המפקח על פעילות הסנט. סנטור המבקש את רשות הדיבור יכול להעלות כל נושא ולדבר עליו עד שהוא מוותר על זכותו לטובת סנטור אחר ( yielding) או עד שהוא מסיים ('מפנה את הרצפה' בז'רגון של הסנט).

הסרט הקלאסי הזה הופק מיד לפני מלחמת העולם השניה והוא נתפס בצדק כמניפסט בעד הדמוקרטיה והחרות. משום כך הוא נאסר בהקרנה ברוסיה ובגרמניה הנאצית.

נכון, הסרט שחור לבן ואיטי בהשוואה לסרטים של ימינו. אולם המסר של הרעיון הדמוקרטי, ועוד יותר הרעיון החרות העומד בבסיס ההוויה של מייסדי ארה"ב, רלוונטי גם היום.

עוד בהשוואה לסרטים של היום, הסרט אינו מתוחכם. הרעים מזוהים מיד, הטובים גם כן. הדרמה הנבנית בסרט נשמעת מאד אמינה אך לא מתוחכמת. הפתרון קצת דאוס אקס מכינה וגם הסוף הוא כזה 'באמצע'. בכל זאת הסרט מוגדר כ'חובה'. השחקנים טובים (מומלץ לעיין במחוות של נשיא הסנט) והמשחק משכנע.

הסרט צנוע מאד (כדרכם של סרטים ישנים).


מידע חינוכי:

הדרוג שלנו
שווה צפיה
די לאלימות
ערכים
צניעות
התנהגות שפה
איכות קולנועית