לרדוף אחרי הצל

ציפי קלר וחננאל רוזנברג 28/06/12 00:00 ח בתמוז התשעב


ארץ: ישראל
שפה: עברית, תרגום :
שנה: 2012
במאי: הרב מרדכי ורדי ,
אורך הסרט: 51 דקות
מתאים לגילאים: מבוגרים,

תקציר עלילת הסרט
זהו סרט מסע אישי של הבמאי בעקבות הרב שג"ר (שמעון גרשון רוזנברג) שמת מסרטן בגיל 57. כתלמיד החש דחוי, מוצא הבמאי את עצמו במקום לא פתור אל מול רבו, וכעת אחרי פטירתו הוא יוצא לבחון את מערכת היחסים ביניהם, ואולי אף את עצם התכנותה של מערכת יחסים ללא מורכבות, בין רב ותלמיד.

מפיק הסרט: נעם דמסקי
http://video.jew2go.co.il/Kipa/kipa/runZelSeret.wmv

ההמלצה שלי:
סוד דמותו של הרב שג"ר זצ"ל, שהלך לעולמו לפני כחמש שנים, טמון ברבגוניותה. האם היה הוא שמרן אורתודוכסי או מהפכן מחשבתי? למדן ישיבתי או איש מחשבה ופילוסופיה? ראש ישיבה אשר גידל תלמידים, רבנים וראשי ישיבות רבים או איש בודד ומעמיק, ללא כריזמה ויכולת רטורית? 'קוקניק', 'ברסלבר', 'חב"דניק' ומסטיקן חסידי או הוגה פוסט-מודרניסט? באופן כזה או אחר - הכל ביחד.

כיצד ניתן ליצור סרט המשקף רבגוניות זו? האם אפשר להעביר קווי אישיות כ"כ סותרים בסרט דקומנטרי, מבלי להשטיחם ולכופפם לנרטיב קליט ונגיש? זהו האתגר בפניו עמד הרב ורדי, במאי הסרט, וזוהי גם הצלחתו הגדולה.

סרטו של הרב ורדי "לרדוף אחרי הצל", מתאר את מסעו האישי בעקבות סוד אישיותו של הרב שג"ר. בחירתו של היוצר להצגת דמותו של הרב דרך עיניו האישיות, יוצרות סיפור מעניין ומקורי, ובכך מתמודדת בהצלחה עם הקושי הבסיסי בהקפת דמותו רבת הפנים, ההולכת ומתגלה לאורך כל הסרט. המסע האישי פותח בפני הצופה - גם זה שלא נחשף עד לצפייה בסרט לשמו של הרב שג"ר - חרך הצצה לדמותו, תוך שימוש בשפת הסיפור במקום שפת האידאות, וממילא מנגישה את הטקסט לקהל הרחב.

ב"לרדוף אחרי הצל" מדברים דוגרי, בכל סצנה, בכל ראיון ומכל זווית. כך דבריו הכנים והנוקבים של הרב שלמה פישר ביחס לתלמידו, כמו גם חוויות האבל של הרב דרייפוס ביחס לחברו הטוב ואף סיפורו של הרב מידן על רגעי פציעתו של הרב שג"ר במלחמת יום הכיפורים. אך גם בכך במאי הסרט אינו עוצר, ומוליך את הצופים צעד נוסף פנימה. ואכן, דווקא ההצצה למחברותיו האישיות של הרב שג"ר והריאיונות האינטימיים עם בני משפחתו, בשילוב החשיפה האישית שמציג הרב ורדי ביחסו לעצמו ולמשפחתו, משקפים את הקונפליקט האנושי העומד בבסיס הסרט: המחיר האישי אותו משלם זה השואף לאמת מושלמת. וככל שהשאיפה מדויקת יותר, וככל שהאדם רחב יותר – כך מתרחב מעגל הקרע אל עבר משפחתו ותלמידיו.

הסרט ערוך בקפידה ומלווה במוזיקה מקורית התואמת את הלכי הרוח בסרט. הרב ורדי מספר את סיפורו בקולו שלו ולרגע לא נותן לנו לשכוח שאנו מגלים את הרב שג"ר, דרך עיניו שלו, עיני התלמיד ש'פספס' את רבו. בחירת הקריין המציג את דברי הרב שג"ר מעניקה גם היא לסרט רצינות מדויקת המועצמת על ידי המעקב אחרי כתבי ידו.

בהקרנת הפתיחה סיפר הרב ורדי על מאות שעות של סלילי ראיונות מתוכם סינן כ-51 דקות בלבד. ללא ספק, אלו מכילים עדויות רבות על צדדים נוספים באישיותו של הרב שג"ר שלא נזכרו בסרט, כגון גדלותו העצומה בכל נבכי התורה ורבדיה, ודרכו החינוכית לשחרר את תלמידיו לדרכם העצמאית. את מה שנשאר - אל תפספסו.


מידע חינוכי:

הדרוג שלנו
שווה צפיה
די לאלימות
ערכים
צניעות
התנהגות שפה
איכות קולנועית

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר