יש לך הודעה

חדשות כיפה הלל אפלבוים 11/11/09 00:00 כד בחשון התשע

you've got mail
ארץ: ארה"ב
שפה: אנגלית, תרגום :עברית
שנה: 1989
במאי: נורה אפרון , Nora Efhron
אורך הסרט: 101 דקות
מתאים לגילאים: נוער, תיכון, מבוגרים,

תקציר עלילת הסרט
לקת'לין קלי (מג ראיין) יש חנות קטנה לספרי ילדים ברובע מנומנם של ניו יורק בשם 'החנות מעבר לפינה'. רשת של חנויות ספרים בשם FOX פותחת מגה-חנות ברובע ומאיימת על המשך קיומה של החנות. קת'לין מתעמתת שוב ושוב עם ג'ו פוקס (טום הנקס) מבעלי החנות. שניהם לא יודעים שבמקביל הם מיודדים מאד בעולם הווירטואלי. היחסים של קת'לין וג'ו משתנים במהלך הסרט ומתברר שההתמודדות האמיתית היא בין הדמות האמיתית ובין זו הוירטואלית.
http://www.youtube.com/v/jCetfaS7GAo&hl=en&fs=1

ההמלצה שלי:
סרט זה היא גירסה חדשה לסרטו של ארנסט לוביץ' 'החנות מעבר לפינה' שהוסרט ב 1940 (סרט חמוד להפליא). נורה אפרון פשוט שדרגה את הסרט בהיבט הטכנולוגי שלו והעבירה את תכתובת הדואר לתכתובת דואר אלקטרוני (המאפשרת אנונימיות גדולה יותר).

בסרט המקורי הייתה זו אשתו של בעל החנות שהקרינה אור שלילי על מוסד הנישואין, בסרט שלפנינו מערכות היחסים של שני דורות במשפחת פוקס מגיעים לדרגה פרודית של ממש ומהווים ניגוד משעשע לזוגיות הוירטואלית הנרקמת בסרט. כמו בסרט הקודם של צמד הכוכבים ראיין והנקס – 'נדודי שינה בסיאטל', נמצאים שני הגיבורים בתחילת הסרט במערכת יחסים המתפרקת תוך כדי הסרט ומומרת במערכת פוטנציאלית הדדית. מה שדורש הרמת גבה על נקודת המבט של אפרון על מערכות יחסים ומשכן.

האם הסרט פמיניסטי יותר ? לכאורה הדמות הנשית אסרטיבית ביותר, אולם התסריט עדין נותן לגבר את נקודת היתרון ומציב אותו בעמדת מי שמשחק בזולתו ומתמרן אותו במידה ידועה. יתכן שהסצנה שבה הגבר האמיתי מגלה שהוא מפסיד לגבר הוירטואלי היא הנקודה שבה 'מחזירה' אפרון את האיזון.

סרט חמוד להפליא (אבל שווה מאד להשיג גם את המקורי ולצפות בו קודם).

הערה חינוכית:

יש בסרט אמירה נגד התאגידים הבלתי אישיים. הסבר בא לידי ביטוי בסצנה שבו מוכיחה קלי את הידע העצום שלה בספרות ילדים אל מול בערותו של זבן הספרים בחנות הענק. אולם הסרט משדר גם ריאליות עצובה כאשר האנדר-דוג כושל אל מול הכח הכלכלי העדיף ממנו פי כמה.
מידע חינוכי:

הדרוג שלנו
שווה צפיה
די לאלימות
ערכים
צניעות
התנהגות שפה
איכות קולנועית