סגור

סדרה תיעודית חדשה על סיפורן של ה"מעברות"

סיפורו של אחד המפעלים הגדולים והשנויים במחלוקת בתולדות מדינת ישראל, החל מקום המדינה ועד אמצע שנות החמישים, מוצג בסדרת טלוויזיה חדשה

חדשות כיפה
יד באדר א'
,
19 בפברואר, 2019 18:37
מאהל של עולים חדשים מתימן במחנה הקליטה "בית ליד"

מאהל של עולים חדשים מתימן במחנה הקליטה "בית ליד"צילום: סיימור קטקוף באדיבות כאן 11

המעברות, היו מפעל שנוי במחלוקת ששיכן מאות אלפי עולים, היום - ישראלים ותיקים, והשפיע על החברה הישראלית באופן מהותי. מחנות העולים והמעברות היו פתרונות דיור זמניים שהמדינה הקימה מיד בראשיתה כדי לשכן בהם את העולים הרבים מאוד שהגיעו אליה בתוך זמן קצר. במשך ארבע השנים הראשונות לקיומן, שוכנו במעברות ובמחנות העולים למעלה מ-300 אלף עולים שהגיעו מכל קצווי תבל והתגוררו במבנים ארעיים, אוהלים, פחונים ועוד.

למעלה מ-130 מעברות הוקמו, והן התפרסו כמעט על פני כל הארץ. מרביתן הוקמו בין חדרה וגדרה, סמוך ליישובים קיימים. מרבית המעברות פונו עד אמצע שנות החמישים, ויושביהן עברו לשיכונים, אבל רבבות עולים נותרו במעברות, מהם אפילו עד שנות השבעים.

 

במסגרת הסדרה נחשפים פרטים חדשים רבים ועולות גם נקודות שנויות במחלוקת. התמונה המתקבלת היא שבמעברות היו גם עולים רבים ממוצא אשכנזי. למרות זאת בימי המעברות עצמם נטמנו זרעי הפורענות של האפליה כלפי יהודי ארצות האסלאם, בדיור, בתעסוקה, בחינוך ובתרבות, וביחס הכללי של הממסד ושל היישוב הוותיק לעולי המזרח שהתאפיין בהתנשאות כלפיהם וברתיעה מהם.

את הסדרה יצרו אריק ברנשטיין, שי להב, דינה צבי-ריקליס והילה שלם בהרד, ומלווה אותה בקריינות השחקנית יעל אבקסיס. במרואיינים: הסופר אלי עמיר, המשורר סמי שלום שטרית, הסופר יוסי אלפי, המשורר רוני סומק, והשר ויו"ר הכנסת לשעבר שלמה הלל.

 

הפרק הראשון יוקרן ביום רביעי, 20 בפברואר, בשעה 21:00, בכאן 11 ובדיגיטל.

 

 

 

 

 

20.02.2019

1. יאללה נוסעים לנבואה (עידן הנבואה)

נורא אהבתי את סלאח שבתי נורא מקסים קלט משהו מהתמימות של עדות המיזרח אז מהאמת היפה והפשוטה שבהם מהמון דברים יפים שהביאו. הלוואי עלינו היום כה זקוקים לזה התמימות והאמת והיושר והפשטות כה חסרים. הכל תוכנת שיהיה דומה אז. עכשיו הכל האפיל הישחית. מה עושים חוזרים לדברים הטובים האלה ולדרך הנכונה הזו שהלכה לצבא ועבדה ולא נסמכה על שום כספי גמרא. אני בתור מירחית שחייתי בערב לא מבינה למה החשיבה האשכנזית עליונה. באתי מערב לא הייתי דווקא זקוקה לכספי באנו למרכז תל אביב ונעזרנו מיכספנו שלנו ועזררה מקרובים. דרכי הורי בערב היו הכי פים בעולם מסורתיים ומודרנים וישרים והגונים ותמימים ומשכילים. היום השכלתנו מלאה אופל אז למה ליסגוד לשכלתנות. האמונה יקירים לא שכלתנית אהובינו מהתנך לא היו שכלתנים אלא משהו אחר לגמרי הם עבדו סליחה כמו חמורים והיו צבאיים .זה לא גמרא גם לא תלמוד זה לא קבלה גם לא אהרון ברק. היום זו הנבואה. היגיעה הזמן שהכהונה לסוגיה תיסתיים ותפנה מקומה לאידיאל הנבואה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

קריקטורה אנטישמית על רקע הקורונה צילום: דו"ח האנטישמיות

דו"ח: בעקבות הקורונה - צפויה עלייה חדה באנטישמיות

קרא עוד