שתילים וטיולים: לאיפה תצאו לטייל בט"ו בשבט?

נטיעות, עצי שקדייה פורחים, יצירות בטבע, וגידולים במדבר. כל המקומות והאירועים השווים ביותר לחגיגות ט"ו בשבט, אז אל תישארו בבית, צאו לטייל ותהנו ממרחבי ארץ ישראל היפה בחג האילנות

נעמי גוטקינד-גולן
יד בשבט התשפ
,
09 בפברואר, 2020 13:07

צילום: shutterstock

אירועי ט"ו בשבט לא מתמקדים רק ביום ט"ו בשבט עצמו, הוא תאריך ראש השנה לאילנות, אלא משתרעים על פני כל השבוע וחלקם גם גולשים לעבר השבוע שאחריו. הטבע הארצישראלי נמצא עכשיו בשיא יופיו, ומי שיכול להתפנות מעבודה ומטלות אחרות, ולצאת עם הילדים אל הנופים הירוקים, העצים המלבלבים והשדות הפורחים, יעשה טובה גדולה לעצמו.
 
אחד משיאי היופי האביבי הם כמובן עצי השקד שכבר מוצאים את ניצניהם הוורודים. ביפן, כידוע, אנשים נוסעים למרחקים כדי לראות עצי דובדבן בתקופת הפריחה שלהם, טקס לאומי קבוע. אז למה שאנחנו לא ניסע אל מטעי השקדים ברחבי הארץ, לשיר עם הטף את "בארץ אהבתי השקד פורח" כפי שכתבה לאה גולדברג. אחד המטעים הגדולים ביותר נמצא ליד יער יתיר. אלף דונמים של שקדיות פורחות – מראה שלא יישכח שנים רבות. ביום שישי 21 בפברואר מ-9:00 עד 14:00 יתקיים שם אירוע של הפנינג משפחתי, כולל סדנת יצירה בשקדים אכילים, קבלת תמונות משפחתיות על מגנטים למזכרת, הגרלה נושאת פרסים, שוק איכרים ועוד. 30 שקלים לאדם, 25 בהרשמה מראש. שימו לב, האירוע יתקיים רק אם מזג האוויר לא יהיה גשום. פרטים במוקד תיירות חבל יתיר.

צילום: הלל פלג


כלניות ונוריות אדומות הן פרחים מוגנים שאסור לקטוף בשדות, אבל אפשר לתת לילדים להרגיש קצת אדמה בידיים ובעיקר לקטוף פרחים, בחממות החקלאיות של משק קמי קנטור ברמת השרון. אלי כהן, חקלאי ותיק מאזור עוטף עזה, מזמין לכבוד ט"ו בשבט לבקר ולקטוף בימים שישי ושני, 7 ו-10 בפברואר, בשעות 10:00-13:00. עלות הסיור והקטיף 25 שקלים תמורתם מקבלים זר כליות או מארז פלפלים בקטיף עצמי. חובה להירשם מראש 050-8134444.
 

צילום: אלי כהן


משפחה חובבת פריחה תיהנה מאוד בשמורת אירוס הביצות בשמורת אחו נוב בגולן הנקראת גם שמורת אירוס הביצות. הנרקיסים פורחים שם בהמוניהם, לצד אירוסים, ופרחים צהובים וסגולים אחרים, באחת הביצות היחידות שנשארו בארץ. רשות הטבע והגנים הכשירה שביל מעגלי שאורכו כקילומטר וקל ללכת בו. הוא מתחיל בחניון השמורה עובר ליד ריכוזי הפריחה וחוזר לחניון. הקטיף אסור, אבל ההנאה מובטחת והכניסה ללא תשלום. מגיעים בכביש הגישה של חיספין, בפניה שמאלה כ-200 מטרים לאחר הצומת.


סדנה בשם "צלחת מנצחת", תתקיים לכבוד ט"ו בשבט בחיספין, לייצור צלחת ירקות מעוטרת. חפשו בפייסבוק: "העדי שבמטבח". ובמושב נטור תתקיים לכבוד ט"ו בשבט פעילות של הכנת קישוטים לעציצים ופרחים צבעוניים מזכוכית, כולל הדגמה של ניפוח ופיסול בזכוכית. לפרטים חפשו בפייסבוק: "סטודיו מנדרינה". אחרונה חביבה סדנת השוקולד ב"דה קרינה" בעין זיוון. בימים ראשון עד חמישי בשעות 9:00-17:00. וביום שישי 9:00-14:00. בכל המקומות האלה צריך להתקשר מראש ולברר.


מטיילים בירושלים? - בט"ו בשבט בגן החיות התנכ"י יקיימו ביום שישי 14 בפברואר בשעות 12:30-14:30 הפנינג של נטיעת שתילי עצים, סדנה של יצירה בחימר ואצטרובלים, סדנה לקישוט עציצים ועוד. מחיר הכניסה כולל כיבוד של פירות יבשים, שתיל שלוקחים הביתה, ומפייה בהאכלת בעלי החיים. במקרה של גשם יידחה האירוע הזה לים שישי 21 בפרואר באותן שעות.

צילום: חגית אלבג


את ביקור ט"ו בשבט בירושלים תוכלו להעשיר עבור הילדים גם במוזיאון המדע על שם בלומפילד ביום שני 10 בפברואר בסדנת בניית עציץ אקולוגי בשם "שתיל-פתיל", סדנת  "פרח פנוי להובלה" המתאימה לילדים מגיל 4 הכוללת הדגמות והפעלה של צמח החל מהשורשים, סרט בתלת ממד על צבי הים, ועוד. עד גיל 5 הכניסה חינם.
 

צילום: יעל אילן


יעד מומלץ נוסף לשבוע ט"ו בשבט, בימים 12-13 בפברואר, היא התערוכה החקלאית הגדולה בישראל בתחנת "יאיר" בחצבה. הכניסה ללא תשלום כולל סיורים מודרכים. יוצגו שם פלאי החקלאות המתקדמת בארץ ובעולם, כולל גידולים בלב המדבר, זנים חדשים של ירקות, פרחים ופירות, ביתן דגי נוי ואלמוגים, סרט תלת ממד, ועוד. 200 חברות מישראל וממדינות אחרות יראו את המילה האחרונה של הישגיהם בתחום. כדי להגיע כתבו בווייז: מו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית.
 

צילום: מופ ערבה תיכונה וצפוניתואסיים למי שזוכרים בגעגועים את הימים בהם הלכנו בתהלוכת ילדים עם שתילים ביד ושרנו את "כך הולכים השותלים/ רון בלב ואת ביד" עם הפעילות שתתקיים ביום שני 10 בפברואר בשעה 9:00 על הגג של דיזנגוף סנטר בתל אביב: 1,500 תלמידים מבתי ספר ברחבי העיר יקבלו כל אחד שתיל ועציץ במסגרת יוזמה הנקראת "עץ אחד" בשיתוף עם עמותת "יוזמת האנרגיה הטובה". השתילים יינטעו לאחר מכן בפארק גני יהושע ובמקומות נוספים בעיר. על גג הסנטר קיים מרכז של חקלאות עירונית, הכולל חווה לגידול הידרופוני של ירקות, גינת פרפרים, כוורת דבורים, ועוד.
 

צילום: סנטר פארק

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שרק יעזור בבית צילום: shutterstock

האם מותר להביא עוזרת לנקיונות פסח? משרד הבריאות מחדד הנחיות

קרא עוד