"הגירוש היה טראומה, יש שברים שעוד לא התאחו"

עם שלושה שירים בפלייליסט של גלגל"צ ועם מועמדות לפריצת השנה, הזמרת נרקיס עוד זוכרת את הבית בנצר חזני, את הגירוש מגוש קטיף וגם מספרת בראיון ל'כיפה' על היציאה בשאלה והחזרה בתשובה. ראיון חגיגי עם נרקיס

גלעד כהן 25/09/18 15:44 טז בתשרי התשעט

מועמדת לפריצת השנה | הזמרת נרקיס, צילום: צילום: טל עבודי
מועמדת לפריצת השנה | הזמרת נרקיס, צילום: צילום: טל עבודי

היא נולדה וגדלה בנצר חזני בגוש קטיף ("מקום מפואר"), יצאה לשאלה אחרי הגירוש ב-2005 ("אירוע טראומטי שעדיין כואב") וחזרה בתשובה אחרי שטיילה בהודו ("מקום עוצמתי"). כיום, היא זמרת מצליחה עם שלושה שירים בפלייליסט המבוקש של גלגל"צ ('שדות', 'ענני' ו-'אל תעזוב') וגם הייתה מועמדת לפריצת השנה ברשת ג' ובגלגל"צ. הכירו את נרקיס.

היית מועמדת לפריצת השנה ברשת ג' ובגלגל"צ. איך זה מרגיש?
זה היה מדהים ומרגש. היו שם מלא זמרות טובות ואני חלק ממשהו גדול. מה שה' רצה זה מה שקרה. בהתחלה חשבתי שזכייה בתואר היא ההכרה אבל זה לא באמת נכון. הזכייה או המועמדות לא מלמדת על הצלחה. ההצלחה של השנה הזאת, ב"ה, לא עומדת על כף המאזניים בהצבעה של כל השנה. ההצלחה היא השירים ('שדות', 'ענני', 'אל תעזוב') שנכנסו לפלייליסט של גלגל"צ ורשת ג'. אי אפשר להגיד שהמועמדות לפריצת השנה היא ההכרה, כי ההכרה קוראת ברוך השם.

נולדת וגדלת בגוש קטיף, איך זה מרגיש 13 שנים אחרי הגירוש?
זה עדיין אותה תחושת פספוס, המהלך הזה בסופו של דבר לא הניב שום תוצאה. זה עדיין כואב. אני באופן אישי עד עכשיו לא כל כך דברתי על זה ולא כתבתי על זה (על הגירוש). באלבום הבא דווקא כן יש שיר שנקרא "אם ננעלו" שנכתב על הגירוש.


אנחנו זוכרים מה קרה לאריאל זילבר אחרי שתמך במפוני גוש קטיף, את לא מפחדת ליצור שירי הזדהות עם גוש קטיף?
זה לא קשור לפוליטיקה. תמיד לפני שאני מבצעת את השיר הזה אני אומרת שבחוויה שלי זה לראות את ההורים שלי מפונים מהבית. יש פה חוויה אישית שלי. בלי פוליטיקה. ראיתי את ההורים שלי מתקפלים ועוזבים מקום מפואר. זה טראגי וזה טראומתי וזה דברים שעד היום לא התאחו. השיר "אם ננעלו" זה שיר שמחבר את האנשים לגירוש עוד יותר.


את מרגישה שאת שליחה של מפוני גוש קטיף?
אני מקווה להיות.

ספרי לי על היציאה לשאלה
אחרי שהתגייסתי התרחש הפינוי וכשזה קרה, עברתי ממש לצד השני. גרתי בתל אביב, רציתי לטעום את העולם הזה של "הבחוץ". היה בי כעס ותסכול. העולם הזה של תל אביב מפתה, אבל אין שם שובע, שובע רוחני. באותה תקופה למדתי משחק אצל יורם לוינשטיין ועבדתי על אלבום באנגלית. לקחתי את זה לקיצוניות ורציתי הכל מהכל. בסופו של דבר אתה יוצא בידיים ריקות ואתה שואל את עצמך מה עכשיו?

נרקיס בהופעה

נרקיס בהופעהצילום: הותר לשימוש


איך בעצם קרה התהליך של החזרה בתשובה?
חזרתי מהמקום העוצמתי הזה שנקרא הודו. העניין הוא שהודו היא המדינה היחידה שבה יש עבודה זרה ממש. אתה נכנס למקדשים שיש בהם פסלים, ממש עבודת אלילים. שמה, כגודל הטומאה, גודל הקדושה. כמו שבזמן בית המקדש כשהעבודה הזרה הייתה חזקה, ככה הקדושה הייתה חזקה, ככה גם בהודו. הרצון של הקדושה מתעורר דווקא שם. חלק חוזרים שם בתשובה וחלק לא מצליחים להתמודד עם המקום העוצמתי הזה.


כיום את מגדירה את עצמך כחלק מהציונות הדתית?
אני לא מתעסקת בזה. קשה להגיד שאני שייכת למגזר. באתי מבית דתי, חזרתי בשאלה, חזרתי בתשובה והייתי סוג של חרדית קיצונית. אנחנו כולנו מנסים למצוא את עצמנו בעולם המבלבל הזה. הייתי שמחה כן להיות שליחה של הקדושה בעולם. הדתיים מחפשים באיזה משבצת של מגזריות אנחנו. בסופו של דבר, כולנו עומדים בשורה אחת ביום הדין.

לוח מודעות בירושלים

"הכרת הטוב, רק להגיד תודה" | שלט בירושליםצילום: צילום: גלעד כהן

בתקופה מסוימת כשגרה בצפת, נרקיס הפסיקה לנגן ולעשות מוזיקה בגלל הבעיה ההלכתית של שירת נשים והופעות מול קהל מעורב. בסופו של דבר המוזיקה בערה בנרקיס והיא החליטה לבקש את ברכת הרב שלה כדי להופיע ולעשות מוזיקה. הרב של נרקיס, רב באחת החסידויות הסגורות בצפת אישר לה ליצור מוזיקה ולהופיע. 


מה לגבי שירת נשים? יש עלייך ביקורות על כך שאת שרה מול קהל מעורב?
אני מקבלת ביקורות ולרוב אני לא עונה להם. בסופו של דבר יש לי רב ויש פסיקה הלכתית. אני שלמה עם עצמי במאת האחוזים בהופעות שלי. אני מבינה את מי שמבקר.


מי מגיע להופעות שלך?
יש גם דתיים, גם חילונים, יש אפילו אנשים עם פיאות וכיפות שחורות וכל מיני סגנונות. כל עמך ישראל. יש לי קהל מאוד מיוחד.


איך זה לראות מרגיש לראות מודעות שלך בשלטי חוצות?
זה רק הכרת הטוב, רק להגיד תודה. ישתבח שמו. השם מתוק. מתוק.


איזה זמר ישראלי הכי השפיע עלייך?
אביתר בנאי ללא ספק. כשאני יוצרת זה מתוך העולם הפנימי שלי. אבל כאדם וכאמן אני מאוד מאוד אוהבת את אביתר בנאי. אפילו הוא בחר את השיר שלי פעם בגלגל"צ. אני גדלה למוזיקה שלו ופתאום הוא משמיע שיר שלי. ישתבח שמו.


קורץ לך פעם לך פעם לחזן בבית כנסת?
לא. אנחנו נשארים בקטע של המוזיקה לגמרי.

מה את מאחלת לעצמך בשנה הבאה?
החגים מרגישים כמו שישי בצהריים. מקווה שבשנה הבאה אהיה בן אדם טוב יותר, סלחנית וגם אחזור בתשובה ושאהיה יותר מפוקסת בעולם הזה. אני מצפה לשנה טובה יותר. שתהיה שנה טובה ומבורכת.

 

נרקיס כבר עובדת על אלבום שני, הסינגל הראשון מתוכו צפוי לצאת בעוד כחודש בהפקתו של צח דרורי. ההופעה הקרובה ב25.9 בזאפה תל אביב. וביהוד ב22.11

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר