סגור

האם מותר להתפלל להצלחת נבחרת במונדיאל?

הקרב על מקום בגמר גביע העולם יפגיש את נבחרות צרפת ובלגיה למשחק גורלי, והאוהדים לא יודעים את נפשם מרוב מתח. הרב יוני לביא מעדיף להשאיר לשחקנים לעשות את העבודה במגרש

הרב יוני לביא
כז בתמוז התשעח
,
10 ביולי, 2018 11:42

צילום: סיגל בדלוב

שאלה: האם מותר להתפלל או לשים פתק בכותל להצלחת נבחרת במונדיאל?

תשובה: אין דבר בעולם שאי אפשר להתפלל עליו. על מה שחסר וכואב ועל מה שכבר יש אבל שואפים ליותר. דברים גדולים ודברים קטנים. לעולם לא תתקבל הודעה חוזרת משמים: "בקשתך מטופשת ולא רלוונטית, נא נסה שנית". 

יחד עם זה אם מבינים שתפילה אינה סוג של "כספומט" שבו אדם מנסה רק "לחלוב" את אלוקים ולהשיג ממנו "הטבות ומבצעים". יש בה ביטוי עמוק של הנשמה והתחברות לערכים ולתובנות שעליהם ראוי לבסס את החיים. 

לכן, מי שחשוב לו מה יקרה במשחק בין צרפת לבלגיה יכול להכניס פתק בכותל בנושא, אבל טוב יעשה אם ישאיר לשחקנים לעשות את העבודה שלהם במגרש, וישמור את הרגעים המקודשים בהם האדם עומד לפני בוראו – כדי לבקש על דברים שמקדמים אותו ואת עם ישראל למקום טוב יותר.
 

10.07.2018

1. "ביטוי עמוק של הנשמה והתחברות לערכים ולתובנות" ואני חשבתי לתומי שהתפילה היא מצוה מדאוריתא ? (רותם)

פשיטא.
ומי אמר שהתפילה נוסדה "כדי לבקש על דברים שמקדמים אותו (המתפלל) ואת עם ישראל למקום טוב יותר" ? בשביל זה לא צריך תפילה, הוא יכול לבקש בקשות כל היום מהבוקר עד הערב.

דווח על תגובה לא ראויה
10.07.2018

2. מגב 1, אתה טועה (ר.נ.)

1. לפי הרמב"ם תפילה מדאורייתא מתקיימת בשחרית ובמנחה; לפי הרמב"ן רק תפילת זעקה בעת צרה היא מדאורייתא. תפילות אחרות אינן מדאורייתא.
2. "ביטוי עמוק של הנשמה" = "ולעבו בכל לבבכם ובכל נפשכם" כך שגם הסתירה שהעלית מדומה.
3. מי אמר שהתפילה נוסדה "כדי לבקש על דברים שמקדמים אותו (המתפלל) ואת עם ישראל למקום טוב יותר" ? שלמה המלך אמר במלכים א פרק ח.
4. בשביל מה להתפלל על שטויות חסרות חשיבות? הרי זה לא משנה מי ינצח במונדיאל. זה לא עוזר לכלום.

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2018

3. ל2. כדי לגרום לך לחשוב מעט על דבריך ועל מחלוקתך המיותרת עמי, אני ממליץ לך בחום לעיין בדברי הנצי"ב (רותם)

בפרושו "הרחב דבר" לפרשת כי תבוא על הפסוק השקיפה ממעון קדשך מן השמים וגו' (דברים כו, טו). דבריו הם דרשה לראש השנה שנשא לפני תלמידיו בישיבת וולוז'ין והוא מדבר על תכלית התפילה לכל ישראל ולא רק לתלמידי חכמים.

לעצלים שבינינו אני מביא כאן סיכום הדברים בליווי הערות קצרות שלי:
דברי הנציב על ג' גישות בתפילה

...שיתפללו כל ישראל ברה"ש על מלכות שמים "מְלוֹךְ עַל כָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ בִּכְבוֹדֶךָ, וְהִנָּשֵׂא עַל כָּל הָאָרֶץ בִּיקָרֶךָ, וְהוֹפַע בַּהֲדַר גְּאוֹן עֻזֶּךָ עַל כָּל יוֹשְׁבֵי תֵבֵל אַרְצֶךָ". אמנם (פועָל) כוונת תפילה זו אין שווה לכל אדם...

... יש (אדם) אוהב ה' בכל ליבו ומתפלל על כבודו ית' שיתגדל. ויש מתפלל על ישוב ישראל על אדמתו. ויש שאין לו הרגש, בצרת הגלות, להליכות עולמו בהצלחה, ותפילתו זו בלי לב רק מצוות אנשים מלומדה...

ואמר (דוד) ברוה"ק "פָּנָה אֶל תְּפִלַּת הָעַרְעָר" (תהילים קב) אותו יחיד שבכל ההמון, המעורר רחמי שמים מעומק הלב על כבוד שמים, מכ"מ "וְלֹא בָזָה אֶת תְּפִלָּתָם" של כל ההמון אע"ג שתפילתם רק בשביל טובת עצמם, (או) מן השפה אל החוץ, מכ"מ אל כביר לא ימאס (את) תפילת הציבור הבאה יחד עם (תפילת) הערער". (הערער הוא כידוע שיח מדברי נדיר מציאות).

הנצי"ב ממשיך "..שיהיו בטוחים (ההמון) שנשמע תפילתם אם מעט ואם הרבה. ואמר "כִּי הִשְׁקִיף מִמְּרוֹם קָדְשׁוֹ ה' מִשָּׁמַיִם - אֶל אֶרֶץ הִבִּיט" (שם). אע"ג שבאמת תפילת הציבור אין כדאי להיות נשמע, מכל-מקום השקיף ה'... ממרום קדשו...

...והתבונן כי גם בהם יש תָּהָלָה (גם ההמון כל אחד בדרכו מהלל את השי"ת) על כן (נאמר) ה' משמים אל ארץ הביט, (כלומר מטה) על בני האדם אשר מעפר המה, הביט ברחמים לשמוע אנקת אסיר, מי שמצטער על כבוד שמים, שהוא אסיר תקוה שאינו מתפייס על שטוב לו בגלות, לפתח בני תמותה. ואותם שאין להם הרגש על צער השכינה, ורק עכ"פ מתפללים, יגיעו (ברבות הימים) לספר בציון שם ה' ותהילתו בירושלים בהקבץ עמים וכו'."

ואגב כך נזכרתי בדברי הנשר הגדול, רבנו הרמב"ם, גדול המאמינים שקם לנו מאז משה רבנו, בסיום פרקי טעמי המצוות בחלק השלישי המסכם במורה נבוכים הוא אומר: "ודע כי כל מעשה העבודות הללו, כקריאת התורה והתפלה ועשיית שאר המצוות, אין תכליתן אלא שתוכשר בהתעסקות במצוותיו יתעלה מלעסוק בענייני העולם, כאלו התעסקת בו יתעלה לא בזולתו."

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עמית הלוי  צילום: צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי

עמית הלוי מתכונן לכניסה לכנסת: "רוב גדול בתנועת הליכוד יצביע נגד הקמת מדינה פלסטינית"

קרא עוד