שאל את הרב

שנאה כלפי אלוקים

הרב יובל שרלו 11/05/22 20:43 י באייר התשפב

שאלה

שלום רב יקר,

רציתי לשאול איך מתמודדים עם השנאה כלפי אלוקים?

מצד אחד אני מאמין שיש בורא לעולם והוא ברא את הכל, מצד שני אני מקלל אותו ושונא אותו כל כך על כל הרע שיש, על זה שהוא "מנהל" את העולם בשלט רחוק... איזה מטורף עושה את זה לילדים שלו??

תראה לי אבא שמביא ילדים ופשוט זורק אותם "שיתמודדו"..

אבא שאי אפשר לדבר איתו ושיענה באמת, שיעמוד מולך ויגיב, לא איזו ישות נסתרת.

לצערי אני לא כמו כל הדתיים, אני לא מתחבר לכל הרגשות אשמה שמנהלים את הדת... "שאנחנו צריכים לסבול... שארץ ישראל נקנית בייסורין... שאלו ניסיונות... חבלי משיח..." וכו'...

חשיבה כזו כל כך מעוותת בעיני, ורק גורמת להרגיש יותר רע עם עצמי..

נמאס לי שהדת מושתת על אשמה, ושרבנים ממשיכים לעשות זאת, להדגיש כמה שאנחנו לא בסדר... שזה קורה "בגלל החטאים שלנו"...

מה אם אלוקים היה פה איתנו, מה הוא היה עושה אם היה במקומי ובמקומך?? נראה אותו גיבור גדול...

נראה לי כבר חולני כל התפיסה הזו שצריך לקבל את רצון אלוקים ו"הכל זה לטובה"

באמת שאי אפשר כבר עם החיים האלו

איך אלוקים מרשה לעצמו לאפשר לנו לסבול ככה?

למה שאמשיך בכלל להתפלל אליו?

הוא בכלל לא שם על אף אחד!!!

אבא שמסתובב עם הבת שלו בבני ברק ויורים בו?? נו באמת?? אנשים שיוצאים מהפנניג ודוקרים אותם?? כל קשה לאלוקים "לשלוח" התקף לב למחבל? או לפתוח את האדמה ולבלוע את החלאות האלו??

איך אפשר לקום אחר כך ולהמשיך להתפלל שאתה יודע שאין שום ערך לתפילות!!! שלאלוקים ממש לא אכפת מכלום!!!! איך אפשר??!!

אני רק מכבודך נמנע מלקלל פה, אבל תאמין שהקללות שאני מקלל את אלוקים, זו שנאה מטורפת שלא האמנתי שאני יכול לשנוא ככה,

הלוואי שהייתי עומד לפניו ואומר לו כל מה שאני חושב, אוהו, הוא היה חוטף ממני..

עלק "ואהבת את ה' אלוקיך"... טקסט חסר ערך בעיני!! איך אפשר לאהוב מישהו שבכלל לא רואים, לא מתייחס ולא עונה??

זורק את הילדים שלו ושם פס על כולם??

כמה אפשר להמשיך ככה??

באמת שנמאס לי כבר מכל הסיפורים החולניים האלו בתנ"ך, כמה שאנשים אחרים קיבלו באהבה את כל הטירוף והחולניות שלו, שאברהם אבינו עמד בניסיון החולני שלו לעקוד את הבן שלו... נו, בחייך, דבר כזה נשמע לך הגיוני???? ממש סיפור חולני ודפוק לגמרי!!

נראה אם אבא אחד יגיד דבר כזה לבן שלו: "שמע, לך תעקוד את הנכד.. כדי להוכיח שאתה מאמין בי..." מיד היו מזמינים את לשכת הרווחה...

ובגלל חטא אדם הראשון וחווה כולנו צריכים לסבול?? זה נשמע לך הגיוני??

בגלל שאנחנו תולדות של אדם הראשון?? איזה תירוץ חולני זה, באמת שכבר נמאס לי לשמוע את כל זה!!!

אם נניח הייתי מורה בכיתה, וילד אחד מקשקש על הקיר, הייתי מעניש את כל הילדים בכיתה? וכל הילדים שילמדו באותה כיתה אחריו??

דבר כזה נשמע הגיוני??

אתה אולי חושב שאני מטורף, או אדם שממש רחוק מאמונה, אבל הלוואי, הלוואי שלא הייתי מאמין בכלל באלוקים, והלוואי והייתי אתאיסט טהור, אז אין סיכוי שהייתי שונא כל כך את אלוקים, כי אם אני לא מאמין בו, אז איך אפשר לשנוא אותו??

אז מצד אחד, אין לי ספק שיש בורא לעולם, אבל מצד שני לנהל את העולם ככה????

די כבר עם המלחמות האלו די!!! די עם כל מה שקורה!!

תוסיף לזה את השואה+כל הפיגועים שיש ותמיד היו+כל מה שיש בחדשות+כל הרע שבעולם+קורונה+יוקר מחייה מטורף+ממשלה מושחתת+ משפטים שאומרים לך "הנה, משיח ממש עוד שניה מגיע..."

ודי, אתה מגיע לשלב של זהו, מתפוצץ מבפנים, אין לך כבר כוח לחכות, אתה כבר מפסיק להאמין, אתה מאבד תקווה ומבין שזה הכל חארטה, הרגשה של דיכאון וייאוש מטורף, והדבר היחידי שאתה מתפלל אליו זה שכל העולם הזה ישרף אמן!!!

בטח בשלב הזה אתה בשוק וחושב שאני באמת מישהו מטורף ושאין לו שום קשר לדת, אבל באמת שכמו שכתבתי הלוואי ובאמת הייתי כזה, הלוואי שלא הייתי מאמין באלוקים, ואז נראה לי שבאמת הייתי חי בשלווה!!!

הלוואי שהייתי מפסיק לשמור שבת, חגים, צומות, ולאכול כשר, ולהתפלל... הלוואי שבאמת הייתי יכול להפסיק בלב שלם עם כל זה, ולדעת שכל מה שאנחנו עושים, לאלוקים לא מזיז!!!!!

התלבטתי אם לכתוב את השאלה הזו, מה כבר אתה יכול להגיד לי שיכול להניח את דעתי?

אני מניח שאתה כמו כל הרבנים... שעוד מעודדים להתחתן ולהביא 10 ילדים לעולם של סבל אין סופי...

בכל אופן, מצטער אם מה שכתבתי פגע בך, בטח שאין לי כוונה לפגוע, הייתי חייב לכתוב את שעל ליבי (אני בטוח שיש עוד מלא אנשים שמרגישים וחושבים כמוני, רק לא מעיזים להגיד את זה, ומעידיפים להמשיך בהצגה של אמונה שלימה בבורא, לי כבר קשה עם ההצגה הזו..)

תשובה

שלום וברכה

הבה ננקה קודם כל את הדיון: לא פגעת בי. לא פגעת באמונתי. גם אם היית עושה זאת – הזעקה שלך היא זו שצריכה להיות במוקד של עולמך. לא החשש שמא למישהו לא נוח עם זה. לא זו בלבד. הדברים שכתבת אינם נובעים מכפירה. להפך, הם נובעים מאמונה עמוקה, ומציפייה כי הקב"ה יפעל בדרך מסוימת, וכשהוא לא עושה זאת – אזי הכאב גדול.

גיבורי המקרא ביטאו את הכאב הזה פעמים רבות. ספר שלם עוסק בכך – ספר איוב. עורכי התנ"ך, אנשי כנסת הגדולה, לא נמנעו מלהכניס את הספר הזה ואת זעקת איוב לתוך כתבי הקודש. ללמדך שאכן הכאב גדול והוא לא פתיר.

ואכן, זה העולם שאנו הושלכנו אליו. מציאות מורכבת, ותקופה בה אין לנו מענה ישיר לשאלות שלנו. זה לא המצב האידיאלי. במצב האידיאלי יש עמנו נביא, שעיקר תפקידו הוא לפרש את ההנהגה האלוהית, אבל לנו אין נביא כזה, ובשל כך אנחנו במצוקה.

ואכן, האמונה לא צריכה להיות מושתתת על אשמה, או על הנחה ש"הכל לטובה". היא כן צריכה להיות מושתתת על ההכרה כי ריבונו של עולם אינו פועל כפי שהיית רוצה שיפעל, בשל העובדה שלא זה העולם שהוא ברא. הוא ברא עולם אחר מזה שהיית רוצה. עולם שבו הוא מצמצם את עצמו, מניח לאדם לפעול בעולם בבחירתו החופשית, והבחירה החופשית של האדם יכולה גם לבחור ברע.

בניגוד למה שכתבת – זה לא בגלל שלא איכפת לו. במקורות רבים כבר בתנ"ך, והרבה בספרות חז"ל, אנו מוצאים את גישתו הטובה לעולם. זה בשל העובדה שכך ראוי שיהיה העולם: בני אדם, שהם בעלי צלם אלוהים ולא מריונטות, שניתן להם כוח עצום לבנות, והצל של הכוח העצום הזה הוא האפשרות להרוס. זו משמעותה של בחירה חופשית, והמחיר שלה אכן קשה מאוד. בוודאי שהוא היה יכול לשלוח התקף לב למחבל, אבל לא אלה החוקים שבהם הוא ברא את העולם. העולם אינו מתקיים בניסים. הוא מתקיים במעשי בני אדם.

האם אפשר להציע לך להחליף את התפילה ? לתפילה כי בני אדם ייבחרו בטוב; כי הצדדים המאירים שבאנושיות יבואו יותר לידי ביטוי. לא רק להתפלל על כך, אלא למלא את המשימה המרכזית בעולם הזה – להפוך אותו לעולם יותר טוב. זה המסע שאנחנו נמצאים בו בעולם. אפשר להתייאש – אך יותר טוב לבחור בדרך אחרת: לבנות, לקדם, להיטיב, לעשות את מה שאנחנו מסוגלים לעשות בעולם לטובת ההתקדמות.

וריבונו של עולם ממתין שכך אנחנו נפעל, כי זה מהותו של העולם הזה.

כל טוב ושמחה

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר