קשת בענן

בס"ד

שלום כבוד הרב,

שמעתי פעם שכשרואים קשת בענן זה לא סימן טוב על עם ישראל. רציתי לדעת קצת יותר על העיניין ועד כמה זה נכון. מה בכלל אומרת הקשת בענן? ואם בכלל...

תודה מראש!

-אני-

תוכן התשובה:

שלום רב

מתוך אתר ויקיפדיה:

קשת ביהדות
תופעת הקשת בענן מוזכרת לראשונה בתנ"ך בספר בראשית, כסמל לברית שכרת אלוהים עם בני האדם לאחר המבול בימי נח. ביהדות ישנה ברכה הנאמרת כאשר רואים את הקשת. הברכה היא: "ברוך אתה ה' אלקינו מלך העולם, זוכר הברית ונאמן בבריתו וקיים במאמרו". הברכה אמורה להזכיר את הבטחת אלקים לאי־הישנותו של המבול ולברית שכרת עם נח בצאתו מהתיבה. התלמוד הבבלי פוסק ש"המסתכל בקשת ראוי לו שלא בא לעולם", כיוון שמראה כבוד האל מתואר בחזון המרכבה של יחזקאל כמו קשת בענן, אך יש המפרשים שמדובר בחלק מסודות התורה, ולא בקשת ממשית. הגמרא משבחת מספר תנאים, ואומרת שההוכחה לגדלותם בתורה והחשיבות שלהם לדור כולו היא העובדה שבכל ימיהם לא נראתה קשת בענן. כאשר נראית הקשת, משמעות הדבר היא, שהיה ראוי לעולם שיבוא מבול אך בזכות הברית שכרת הקב"ה עם נח הוא לא מביא כעת מבול לעולם. אותם תנאים היו כל כך משמעותיים לדורם, שבזכותם העולם היה ראוי להמשיך להתקיים. בקבלה הקשת מסמלת את גלות השכינה בין הקליפות.

אריאל

התשובה התקבלה מצוות ישיבת פתח תקוה,
יב בכסלו התשסח
,
22 בנובמבר, 2007
לקריאה נוספת
26.11.2007

1. אני לא מבינה.. (?)

כן.. גם אני למדתי שקשקת בענן זהו סימן שהיה אמור להיות מבול, אך בגלל הברית של נח עם הקב´´ה אנו נגאלים מהמבול.. אבל.. הקשת היא דבר טבעי!! כשאשר יש גשם+ שמש יש שקת! בלי קשר לברית.. לא?!
תגובת הרב
אמנם יש לקשת בענן סיבה מדעית, אך הגמרא טורחת לציין בפנינו שיש דורות כאלה שכלל לא נראתה בהם הקשת. משמעות הדבר, במובן הרוחני, היא שלקשת על אף האופן הטבעי בו היא נוצרת - יש משמעות של ברית נח, ולכן היא מהווה אות ביינינו לבין הקב"ה שעתה היה אמור להיות מבול, אך ה´ מרחם עלינו.
כל מאורות השמים הם לכאורה תופעה טבעית לחלוטין שלא יכולה להיות מושפעת מעניינים רוחניים, ובכל זאת אנו מתפללים כל יום "המחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית" - משמעות הדבר שזה לא מובן מאליו. אנו חייבים להתפלל לה´ שימשיך להאיר לנו את הקשת במקום להוריד עלינו מבול ח"ו.

דווח על תגובה לא ראויה
10.03.2011

2. לא תמיד (ליטל לוי)

דווח על תגובה לא ראויה
03.10.2013

3. ללא נושא (בדש ויטוריו)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון צילום: shutterstock

חדשות השבת: מניין קרבנות הקורונה עולה, עשרות מחוברים למכונות הנשמה

קרא עוד