סגור

קשה לי להגיד את התפילה בבירור

שלוב רב,

ממש קשה לי להגיד את התפילה בצורה טובה, הרבה פעמים אני בולעת אותיות ומילים...

אפילו כשאני ממש שקועה ומנסה להתכוון-אני לא מצליחה להגיד את הברכות כמו שצריך..

גם אני מנסה ללמוד איך הוגים נכון את המילים, אז ניסיתי ללמוד מלעיל ומלרע וגם שווא נע ונח. ואני כל פעם מתבלבלת בניקוד או במילה עצמה ולא מצליחה להגיד טוב את המילים... אני גם לא יודעת אם אני צריכה לחזור על הברכה מההתחלה, נגיד בתפילת עמידה-לצערי, כמעט כל תפילה אני חוזרת על אותה ברכה אפילו חמש פעמים ויותר.. ואני אפילו לא יודעת אם זה בסדר.

מה אני אמורה לעשות במצב כזה?

תודה רבה!!!

תוכן התשובה:

בס"ד

שלום רב,

החובה להגות באופן מדויק את האותיות היא רק בקריאת שמע (מדאורייתא רק בפסוק הראשון - 'שמע ישראל') וגם כאן אם קראת שלא בדקדוק – יצאת. בתנאי שלא תחסירי מילה או הברה שלימה מתוך מילה.

לכן את צריכה להקפיד לקרוא מהסידור את המילים. אם את קוראת את המילים של הברכות והתפילות מהסידור, את יוצאת ידי חובה, ואסור לך לחזור, מפני שזאת חזרה מיותרת.

לעניין הכוונה: תשתדלי לכוון בפסוק 'שמע ישראל...' (את יכולה לרשום לעצמך את תמצית הכוונה על פתק בסידור ולהתבונן בפתק: 'אני מקבלת על עצמי עול מלכות שמים').

בתפילת עמידה צריך כוונה רק בברכה הראשונה - ברכת אבות. לחשוב על כל מילה שאת אומרת. גם מי שלא התרכז ולא כיוון בברכת אבות - לא חוזר.

המסקנה מכל הדברים הללו - רק אם לא חשבת בקריאת שמע - את צריכה להמתין ואז לחזור ולקרוא. בכל מקרה אחר אסור לך לחזור על תפילות וברכות.

בברכת אבות צריך להתאמץ ולהתרכז במה שאומרים - אבל לא לחזור גם אם לא הצלחת לכוון.

בכל שאר התפילות והברכות - תקראי מהסידור ותנסי לכוון, בלי להצטער יותר מדי על כל מה שלא הצלחת לכוון מפני שידי חובה את יוצאת גם בלי להגות במדויק ובלי לכוון בכל מילה.

התשובה התקבלה מהרב גלעד שטראוס, ר"מ באולפנת כפר פינס
יב בשבט התשפא
,
25 בינואר, 2021
לקריאה נוספת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: Tomer Neuberg/Flash90

"ארץ נהדרת" תשלם 50,000 שקלים לאיש ההתיישבות

קרא עוד