ספר חדש על התורה שבעל-פה

שלום!

יצא לאחרונה לאור ספר חדש בשם "מיתוס התורה שבעל-פה", ספר שמגובה בהמון מחקר אקדמי, ומטרתו להפריך את התורה שבעל-פה מבחינה היסטורית, פילוסופית, מקראית והגיונית.

שאלתי היא - האם מותר לקרוא אותו??

תוכן התשובה:

שלום

אינני מכיר את הספר.

ככלל, כתב הרמב"ם שיש בקריאת ספרים מעין אלו איסור מדאורייתא-,

"כל מחשבה שהוא גורם לו לאדם לעקור עיקר מעיקרי התורה מוזהרין אנו שלא להעלותה על לבנו ולא נסיח דעתנו לכך ונחשוב ונמשך אחר הרהורי הלב.... ואם ימשך כל אדם אחר מחשבות לבו נמצא מחריב את העולם לפי קוצר דעתו כיצד פעמים יתור אחר עבודת כוכבים ופעמים יחשוב ביחוד הבורא שמא הוא שמא אינו מה למעלה ומה למטה מה לפנים ומה לאחור ופעמים בנבואה שמא היא אמת שמא היא אינה ופעמים בתורה שמא היא מן השמים שמא אינה ואינו יודע המדות שידין בהן עד שידע האמת על בוריו ונמצא יוצא לידי מינות. ועל ענין זה הזהירה תורה ונאמר בה 'ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם אשר אתם זונים' כלומר לא ימשך כל אחד מכם אחר דעתו הקצרה וידמה שמחשבתו משגת האמת כך אמרו חכמים אחרי לבבכם זו מינות"

כל טוב

התשובה התקבלה מהרב ברוך אפרתי, רב קהילה באפרת ויו"ר רבני 'דרך אמונה'
י בכסלו התשפ
,
08 בדצמבר, 2019
לקריאה נוספת
08.12.2019

1. זה ספר נוצרי (מ)

מילא היה זה ספר חילוני מחקרי אקדמי, שאולי היה צד לטעון שאינו מוטה, או לפחות לא בא לקדם איזה אג'נדה מכוונת, אבל מדובר בספר נוצרי, שכל מטרתו לקעקע את עולם ההלכה היהודי, מתוך אינטרס למשוך אנשים לעולם הנוצרי

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

2. נו, על ספרים כאלה אומרים "הכלבים נובחים והשיירה עוברת" (סטודנט למדעי הרוח)

מי שחושב שהעולם האקדמי הוא "חף מהטיות אישיות" והוא "אמת אובייקטיבית", חי בסרט רע. זה אולי נכון במדעי הטבע (התואר הראשון שלי במדעי החיים) אבל בלימודי החברה, ועוד יותר במעי הרוח (אני סטודנט תואר שני בהיסטוריה) זה ממש, אבל ממש לא נכון. כל דבר יכול לקבל פרשנות שונה ומאמרים הם בסך הכל פרשנות המתיימרת להיות מלומדת ומנומקת. הרבה מהעבודה בתואר שני זה לדעת להעריך טענות אלה. מאמרים אקדמיים מגיבים למאמרים אקדמיים אחרים, מתבססים עליהם או מאתגרים אותם וכו'. כבר מצאתי חומרים שנחשבים "אקדמיים" והם היו פשוט אוסף של שטויות בעטיפה מלומדת. כל סטודנט יודע, שלכתוב משפט כמו "אם אתה לא חושב כמוני אז אתה טמבל" זה ממש, אבל ממש לא אקדמי. אבל מה לעשות ומשפט כמעט זהה הופיע אצלי באחד מספרי הקורסים שעשיתי??? זה היה יוצא דופן, לשמחתי. רוב הספרים הם "יש כמה דיעות, אנחנו נוקטים בגישה/דיעה אחת (בגלל חוסר מקום להתרחב יותר מדי) והקורא יבחר".
אז מצאת ספר המגובה בהמון מחקר אקדמי שנעשה ונאסף על ידי אנשים בעלי מגמה מסויימת, שהיא לא תמיד "חקר האמת"... (וזו נקודה שצריך לזכור בכל חומר אקדמי, לא משנה הדיעה. אחד היסודות העיקריים באקדמיה זו ביקורתיות, בייחוד כלפי חומר אקדמי)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
המדוזות בתחנת הכוח צילום: שמי ביטן, חברת החשמל

צפו: אלפי מדוזות וצב ים בתחנת הכוח באשקלון

קרא עוד