סגור

מצוות סוכה בצל הסגר

שלום וברכה לכבוד הרב,

רציתי לדעת אם ישנם הקלות במצוות ישיבה בסוכה, בצל הסגר ופרסום ההודעה על קנסות למתארחים בסוכות של אחרים. אני חברת קהילת הרווקים הדתיים בתל אביב, ורובנו המוחלט גר בדירות קטנות ללא מרפסת או חצר, ורבים מאיתנו גרים לבד, כך שבדרך כלל אנחנו מתארחים אצל בעלי סוכות לארוחות החג (חברים, משפחה וכדומה).

לאור ההנחיות- רציתי לדעת אם ישנם הקלות הלכתיות בנושא. וספציפית עבור הגברים (בהנחה שאני פטורה, כאישה)- האם למשל מותר לנו לשבת בצוותא בחוץ תחת כיפת השמים לארוחת חג, על מנת לעמוד בתקנות משרד הבריאות? או האם יש פתרון מומלץ אחר לארוחות חג השנה לאלו מאיתנו ללא סוכות..?

תודה מראש, כל טוב, וחג שמח.

תוכן התשובה:

שלום וברכה

אוי...

אחלק את תשובתי לשני חלקים:

על פי התקנות, אם הסוכה פתוחה יחסית, יש להתייחס אליה כאל מקום פתוח. על כן, הדבר הנכון לעשות מצד התקנות הוא למצוא סוכה שהיא יחסית פתוחה ומאווררת ואז מבחינת התקנות הכל בסדר.

ברם, התקנה הזו היא חלק מתרבות הזלזול באפשרויות ההדבקה, והושגה מסיבות פוליטיות ולא מסיבות מקצועיות, ולענ״ד גם לא מסיבות הלכתיות. הסוכות האלה מסוכנות מאוד, והם בסופו של דבר התכנסות צפופה, סגורה באופן יחסי, ולכן איני מבין כיצד הישיבה בהן כשרה מבחינה הלכתית, שנאמר ״לא תעמוד על דם רעך״.

על כן, הדבר הנכון ביותר הוא כן לבנות סוכות מאולתרות ולשבת בהן. אם אין אפשרות כזו - אזי הדין דומה למצב של ״אונס״ שאדם נתקע בלי סוכה, ואז בלית ברירה הוא אינו יושב בסוכה.

נראה לי, לא מבחינה הלכתית אלא מבחינה רוחנית, שיהיה זה לא נכון להתכנס ביחד במקום בלי סוכה, ואין לנו אלא שיאכל כל אחד בביתו ובדירתו, בעיצבון על כך שלא זכה לשבת בסוכה השנה.

כל טוב וחג שמח

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול
יח בתשרי התשפא
,
06 באוקטובר, 2020
לקריאה נוספת
01.10.2020

1. ושמחת בחגך? (מ)

לא רק את מצוות סוכות נפסיד השנה, אבל את מצוות ושמחת בחגך?
תגובת הרב:
למה צריך להפסיד את מצוות ושמחת בחגך ? האם המצווה הזו תלויה בנסיבות חיצוניות ? היא כמובן מושפעת מהם, ואין ״שמחה אלא בבשר ויין״ מלמד על קשר לחיצוניות, אך לא מדובר על תלות.

דווח על תגובה לא ראויה
01.10.2020

2. עצבות (-)

למה דומה הדבר? בני ישראל במצרים כשקיבלו את גזרת פרעה על הבנים שיושלכו ליאור. החמירו הגברים ולא רצו בכלל להביא ילדים לעולם, וכך גזרו אבדון על הבנים ועל הבנות. הנשים הצדקניות הן אלה, יחד עם המראות הצובאות, שגרמו להמשך השושלת של עם ישראל. כך כאן עם סוכות ושמחת החג. יכולים אנו להיות עצובים מחוסר היכולת שלנו לקיים את מצוות החג, אבל אדרבה- בוא נקפיד יתר על המידה במצוות שמחת החג!
חג באמת שמח.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נפתלי בנט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנהיג 'השולמנים' אביר קארה מצטרף לבנט וימינה

קרא עוד