מיניות

שלום הרב,

יש שאלה שממש מעסיקה אותי בנוגע למיניות אצל נשים. ידוע שגברים מכירים את הגוף שלהם וחווים איתו התמודדויות אך גם היכרות עם מקום של העונג המיני. בנות לא מודעות לנושא בשום צורה אולי רק קצת בצורה של הווסת וגם זה ממקום לא שלם ונגעל אפילו. אני יודעת שיש את המקום בהלכה של זרע לבטלה והאיסור על כך, אבל מה תשובת ההלכה לגבי בנות, האם מותר לבת לגרום לעצמה עונג מיני ע"י מגע בגופה. סתם שאלהשמסקרנת אותי בעקבות דיבור עם חברה חילוניה שטענה וני חושבת שבצדק, שהרבה נשים מגיעות חרדות ודוגות לקראת מגע פיזי אחרי החתונה בעקבות חוסר היכרות עם גופן ועם המקום המיני בכללותו הרי הבנים חיים ומתמודדים עם זה ואישה הרבה פחות. תודה רבה.

תוכן התשובה:

שלום.

שאלת שאלה טובה מאוד.

לפי הידוע לי, בניגוד לגבר, אין לאישה איסור לענג את עצמה כפי שתיארת. אמנם להשתעבד לדבר הזה ולהתעסק עימו בצורה מרובה, בוודאי איננו דבר טוב, כמו שכל עיסוק מוגבר בענייני העונג של הגוף איננו רצוי, גם אם אין בו איסור מפורש (למשל אכילה מופרזת של מתוקים וכיוצא בזה), כיון שהאדם משפיל עצמו ומגביר את החומריות שלו על פני הרוחניות. כמובן שאיננו נוצרים ולא רואים בגוף של האדם ובנטיותיו שטן, אלא אנחנו מתאמצים לשלוט על הנטיות (ולא להיות נשלטים על ידיהן), לעדן אותן ולתת להן מקום באופן ובזמן הראוי. ביחס לאוכל למשל, יש אכילה של צורך (כמו שכותב הרמב"ם לבחור במועיל ולא בערב), ויש אכילה של עונג בקדושה (סעודות שבת, קורבנות ועוד). וכך גם ביחס לנטייה המינית, היא אמורה להופיע במקום ובזמן הנכונים, כלומר בחיי הזוגיות, ואז בהחלט יש מקום חיובי מאוד גם לעונג שבה (ומצווה על האיש לענג את אשתו), וצריך לשאוף תמיד לעלות למדריגות הקדושה.

לגבי מה שכתבת על ההגעה לחתונה, אני מניח שיש אמת במה שאת כותבת, אבל למיטב ידיעתי היום זה כבר אחרת, ובהדרכות לקראת חתונה מדברים על כך (אני מניח שלא כולן).

אני חושב שגם נכתב על הנושא הזה לא מעט, למשל בספרים של נעמי וולפסון, ואולי גם בספר של הרב יהושע והרבנית נעמי שפירא על התמודדויות של בנות (אני לא זוכר כרגע איך קוראים לו).

אני מניח שיש עוד כאלה שעוסקות בנושא, רק לשים לב שזה נעשה מתוך יראת שמים ובצניעות ובדרכים הנכונות.

מקווה שסייעתי.

בהצלחה רבה

התשובה התקבלה מהרב אבנר פורת, מושב גיתית
טז בתמוז התשעט
,
19 ביולי, 2019
לקריאה נוספת
21.07.2019

1. תודה על התשובה! הנושא מאוד חשוב (תהילה)

אני אישית גדלתי בלי שום ידיעה ועם מחשבות לא ברורות למה הגוף שלי מרגיש צורך למגע
עד אמצע שנות ה20 בערך לא הבנתי אם זה בסדר או לא והרגשתי רע עם עצמי
לפעמים, דיבורים כאלה נשמעים כמו "התבכיינות" (גדלתי בבית שכך נשמעו הדברים)
אבל - בנות ובנים יקרות ויקרים - בורא עולם ברא אותנו מהממים, משהו מיוחד!
אנחנו רוצים, זה טבעי שנרצה, וזה בריא לחיות במגע ואהבת המגע
שולחת הרבה אהבה לכל מי שגדל מבולבל כמוני! בנות-בנחת. בנים-ביישוב הדעת. 3>
תגובת הרב:
וכמובן רק על פי גדרי ההלכה

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ח"כ אבי ניסנקורן, יו"ר הוועדה המסדרת צילום: פלאש 90

כחול לבן נגד הליכוד: "מתנגדים להעלאת מימון המפלגות"

קרא עוד