מגע בלידה

שלום רב. אישתי בע"ה לפני לידה ואינני מבין מדוע מותר לחלל את השבת מדאורייתא על כיבוי או הדלקת נר בפני יולדת עיוורת, ואילו מתן יד ותמיכה תוכ לידה אסור. אציין שהדבר מהווה מקור לחץ גדול עלינו משום שאני אהיה המלווה היחיד בלידה עקב סיבות שונות. אשמח להבין את החילוק בין המצבים וכן מה ניתן לעשות בנידון

תוכן התשובה:

בס"ד

שלום וברכה

תחילה נברכם בברכת מזל טוב ואי"ה הלידה תעבור בשלום ושמחה

חז"ל התירו כל דבר שהוא מיישב דעתה של יולדת כדי שתוכל ללדת מתוך הרחבת דעת. על כן התירו לעשות מלאכות שהם אסורות כדין כל חולה שיש בו סכנה שמתירים לעשות לו מלאכות, חלל עליו שבת אחת כדי שישמור שבתות הרבה, כן גם בנושא זה. אולם איסור נידה איננו דבר מקרי ללידה, אלא זהו איסור כללי ולא התירו אללא ככל דיני נידה, דהיינו כמו כל חולה שיש גדרים מה מותר לעשות בין איש ואשה בשעה שהיא חולה. ברור שאם יש פקו"נ מותר לאיש לעזור, אבל בדברים שאין בהם אלא נוחות והרגשת נינוחות והקלה על הצירים לא התירו.

אפשר לבקש תחילה אפידורל שמשכך מאד את הכאבים. אפשר לבקש מעוד אשה שתבוא ותעזור. לא חייבים דולה שעולה שכר רב, אלא גם חברה טובה וידידה קרובה שיש לה נגישות ללידות ויש בה רוך וחיבה יכולה לעשות את ההקלות לאישה היולדת. כמו כן שנים רבות נשותינו ילדו ללא כל ליווי של האיש וב"ה גדלו דורות בעם ישראל שכולם זרע ברך ד'.

יהי רצון שהלידה תעבור בקלות ובשמחה

יהודה הלוי עמיחי

מכון התורה והארץ

התשובה התקבלה מרבני מכון התורה והארץ, שאלות בנושאי מצוות התלויות בארץ
א באייר התשעח
,
16 באפריל, 2018
לקריאה נוספת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב שלמה אבינר צילום: פלאש 90. יונתן סינדל

הרב אבינר: צריך לרומם את הרבנות הראשית

קרא עוד