ליצנות

לכבוד הרב,

אני "חוזר בתשובה" - כלומר דתל"ש שבדיוק בשלבים של לגלות את הדת מחדש אחרי שמצאתי חכמה אינסופית בספרים.

לאחר תקופה שבה הרגשתי ש"איבדתי את עצמי" - ממש הרגשתי שאין בי חיות, לא מצליח לחוות את עצמי, ברמה של פעם בכמה ימים להיזכר שאני קיים - מצאתי קשר ישיר למידת הזהירות בתחילת מסילת ישרים ומשם כל הקרבה לדת החלה.

התרחקתי מהקרבה לחברה הרעה והסרתי מעצמי באופן משמעותי טרדות העולם בהצלחה רבה (שהפתיעה אפילו אותי). גם עם הליצנות הצלחתי להתמודד יחסית בגבורה ונהייתי אדם שמח הרבה יותר ושלם יותר.

הבנתי את משמעות הליצנות, כאדם שהיה חשוב לו מאוד לחפש אמת ולא מצא מרגוע בשום דבר בעולם החילוני (או יותר נכון בחברה החילונית, מלבד שמירת שבת די חייתי באותו אופן כמו לפני) הליצנות היוותה מקום של בריחה. מפני שלפעמים החיים שלי הרגישו כמו הפסקה הראשונה של מאמר הדור (באמת הרגשתי שיש שם תיאור מושלם של הכאב שלי), הדרכים להתמודד עם הכאב שם אומצו לכל מקום שיש בו קושי אפילו אם הוא הקטן ביותר.

בכל פעם שיש מחשבה לא רצויה, צוחקים, בזולות - צוחקים או נכנסים לאינטרנט, לווטצאפ, או לפעמים אפילו סתם מחייכים לרגע. זה לווא דווקא בפעולת צחוק, זו כל פעולה שתשכיח לך את הרגע. העיקר שההרגשה הרעה תעבור. זה כבר כמעט ולא נשלט, זה הרגל נורא.

אז באמת שעשיתי תהליך אדיר, אם פעם לא הייתי מסוגל שלא להגיב בבדיחה לכל דבר שהייתי רואה, והייתי מכור להרגשה המצחיקה, היום זה רק ברגעים מאוד מתבקשים. אבל אני מרגיש שזה הורס לי מאוד ובכל מקום, בשיחות רציניות עם חברים, בשיחות רגילות עם ארוסתי, ועוד.

במקום שהדברים יהיו עניינים, אני מרגיש איך הליצנות הורסת את האמת הפנימית שכל כך נלחמתי להצליח להתחיל לגלות אותה. וזה מגיע לכל מקום כל הזמן.

רציתי לשאול את הרב אם יש ספרים בעניין כי לא מצאתי שום מקור מידע על זה. ומה עוד הרב יכול להמליץ?

בתודה רבה

תוכן התשובה:

שלום וברכה

ברוך הבא.

האם יהיה נכון לומר כי אתה בשל עתה לעשות עבודה גדולה של הבחנה ובירור – בין ליצנות וטשטוש הדעת (שהוא מעשה של בריחה בדיוק כפי שכתבת), ובין הומור ושמחה, חיוך ואירוניה עצמית – שהם דברים מבורכים מאוד ?!

זו פעולת בירור ארוכה וגדולה, שאפשר שעוד לא נעשתה בצורה מלאה, אך היא עשויה לפתוח בפניך פתחים רבים ושערים רבים.

אני לא מכיר ספרות טובה על הנושא (אולי מי מהקוראים). אולם אפשר שתוכל למצוא בספר הזה https://www.inn.co.il/News/News.aspx/294023

שלמעשה מופיע ברשת http://www.daat.ac.il/daat/vl/tohen.asp?id=739, תוכל אולי למצוא פתח לבירור הזה.

ואם זה לא מה שאתה מחפש – אנא שוב, ונחפש דבר מה אחר.

כל טוב

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול
ו באדר ב'
,
13 במרץ, 2019
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ליברמן ונתניה. פיצוץ במו"מ צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו יאפשר לליברמן לנהל את הטיפול בחמאס על פי דרישותיו

קרא עוד