כשחשבון נפש לא בריא לי, מה עושים?

שלום,

הימים הנוראיים בעיצומם, ורציתי השנה לעשות תהליך ניקוי פנימי, היטהרות וחידוש מצברים

הבעיה היא שהפעולה פעלה ההפך. בעקבות ההרהורים על קטנותי וסופיות חיי אל מול נצחיותו של הבורא- התעוררו בי התקפי חרדה קשים, שלא פקדו אותי כבר 4 שנים. אני יודעת שהקב"ה רחום, רוצה להיטיב עמנו, ומצפה שנשוב אליו מאהבה גדולה, אבל הרגשות שמלווים אותי מתעלים על כל שיקול דעת, ועסוקים ביצירת בעתה עצומה. אני מרגישה מחד שבכל פעם שאני נפגשת עם ההתעסקות הפנימית זה שב ומציף אותי, מערער נפשית ומדיר שינה מעיניי, ושבוודאי לא לכך מצפה ממני הקב"ה. ומאידך, איך ייתכן שאעבור את התקופה הזו ללא עבודה פנימית? ללא התעסקות, כואבת ככל שתהיה, בתיקון האני שלי?

האם עליי להמשיך בכך למרות המחיר הנפשי, מפאת קדושת הימים?

אני כרגע גם דואגת להשיג מרשם לכדורים נוגדי חרדה, אך החרדה כולה עוסקת סביב זמניות החיים ובהלה מהעתיד לקרות בעולם הבא, כך שהמחשבות הללו בלתי נפרדות מהתקופה הזו.

אשמח להכוונה. תודה.

תוכן התשובה:

שלום וברכה

ושנה טובה

ראשית, שתהיה זו שנת פתיחת שערים, משמחת ומקדשת, ושתמצאי חן ושכל טוב בעיני א-לוהים ואדם.

העולם הרוחני של העבודה הפנימית והתיקון עצמי היא בעלת נתיבים רבים. כבר חז"ל, בדברם על התשובה (בעיקר בסוף מסכת יומא), דיברו על מסלולים שונים של תשובה, ובעיקר על תשובה מאהבה ותשובה מיראה. בכך הם סללו בפנינו את הדרך לפרוץ דרכים חדשות המתאימות לנו, והמביאות אותנו אכן למקומות מכוונים יותר ומדויקים יותר לפני ריבונו של עולם. טוב לנו אפוא לבחור את מה שבונה בתוכנו.

הדרך אל האור יכולה לנוע בהרהורי קטנות; אולם יש גם נתיב של הרהורי גדלות, ואולי הוא שמתאים לך יותר. הרהורי גדלות על האפשרויות שיש בנו; על הרצונות שלנו להגיע למקום גבוה יותר; על מה שעשית עד היום, ועל מה שעולמך מבקש לעשות; על תיקון מכוון לזרעי האורה ("אור זרוע לצדיק") שאנחנו מסוגלים לנטוע; ובעיקר – האופטימיות הגדולה, שככל שנהיה מכוונים יותר לרצון הפנימי והטוב שבנו – כך ייטב לנו, וייטב לעולם, וייטב לסובב אותנו.

למעלה מכך, זו אכן מהותו של יום הכיפורים, שהוא יום כפרה וסליחה ומחילה, ויום טוב לישראל, המאפשר לפתוח מחדש את שערי המציאות שלנו.

ואולי זהו הנתיב היותר מתאים לך, ומכוחו תיוולד תשובת אהבה עמוקה מאוד, מרוממת, מקדשת ומשמחת.

פתחי שערים. ואם שערים אלה לא ייטיבו עימך - אנא חזרי, ונמצא אחרים.

כל טוב ושנה טובה

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול
ג בתשרי התשעט
,
12 בספטמבר, 2018
לקריאה נוספת
13.09.2018

1. מתפעלת (Tamar Moses)

מעבר לרעיון המצוין של התמקדות בכוחות החיוביים ותיעולם העתידי לטוב, נגע כל כך לליבי המשפט המסיים: "אם שערים אלה לא ייטיבו עימך - אנא חזרי, ונמצא אחרים." כמה תקווה זה נוטע, ותחושה שהשואלת איננה לבד
יישר כח

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

איחוד מפלגות הימין. יורים בנגמ"ש צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

עוצמה יהודית: "דרשו להוציא אותנו מההסכמים הקואליציונים. תקעו לנו סכין בגב"

קרא עוד