סגור

המשך, שאלה בעבודת ה'

הרב כתב פה(https://www.kipa.co.il/%D7%A9%D7%90%D7%9C-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A8%D7%91/%D7%A9%D7%90%D7%9C%D7%94-%D7%91%D7%91%D7%A1%D7%99%D7%A1-%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%AA-%D7%94/?key=1c65e3bb6dac6c5520e3da4d9e22814d) שהקשר בין אדם לה' הוא כמו קשר של איש לאישה.

א. מה המטרה של כל הקשר, לאן הוא מוביל? מה תכליתו של הקשר? מה התכלית?

(שאלה שנייה, שולית יותר, אבל חשובה:

יוצא ממה שהרב כתב שאין חיוב לאף אדם *להכנס* לקשר עם הקב"ה. ועוד, שהרי קשר כזה, שהאדם הוא זה שבוחר אם להכנס אליו, יכול ליצור מצב שבו (מכיוון שהוא זה התחיל את הקשר) הוא מחליט להפסיק מתי שהוא רוצה/ יום ככה ויום ככה/ מצווה זו כן, והשנייה לא...)

תודה רבה! (נוח מאד לפנות לרב באינטרנט, זה נותן חופש, לפעמים ישנה בושה לפנות למישהו עם השאלות הללו)

תוכן התשובה:

שלום וברכה

יישר כוח על המשך העיסוק בשאלות נכבדות אלה.

איני יודע מה המטרה ומה הקשר ולאן הוא מוביל ומה התכלית. בהמשך לדימוי – איני יודע לענות תשובות לשאלות אלה כאשר אנו עוסקים באהבה שבין איש ואישה. המילים קטנות מידי, והיכולת הפילוסופית להגדיר את התשובות לשאלות אלה היא דלה. לא התשובות המנוסחות היטב הן המענה להן. זוהי חוויית החיים עצמם, היונקים מתוך עצמם ממש, ואין הם נובעים מסיבות חיצוניות, או מתכליות חיצוניות. כך לגבי אהבת איש ואישה; כך, להבדיל, לגבי ״ואהבת את ה׳ אלוהיך בכל ללבך ובכל נפשך ובכל מאודך״.

לגבי החובה לעשות כך: לא זה מה שכתוב בתורה. בתורה כתוב שקיימת חובה להיכנס לקשר הזה. לעתים האדם לא מצליח; לפעמים יש לו שאלות קשות; לעתים האהבה מתייבשת וכדו׳ – אבל כל אלה הם מצבי אונס. לא הכרעה שלא מעוניינים.

וגם הדברים על היכולת לעשות יום ככה ויום ככה אינה קיימת. לא ביחסים שבין איש ואישה שכרתו ברית נישואין; לא, להבדיל, בעבודת ה׳ ובדבקות בו. משמעותה של כריתת הברית היא המחויבות, היציבות והקביעות של הבסיס, וחיפוש מתמיד אחר ״שיר חדש״ שיהווה תוספת על היציבות הזו.

כל טוב ושנה טובה

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול
כו באלול התשפ
,
15 בספטמבר, 2020
לקריאה נוספת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: תנועת רגבים

הרשות הפלסטינית מציגה: בית ספר חדש - בתוך חודש

קרא עוד