סגור

שימוש באפליקציית וידיאו כדי להקל על בדידות הקשישים בליל הסדר

שלום הרב.

עקב נגיף הקורונה, אנשים שבקבוצת הסיכון, במיוחד מבוגרים מעל גיל 60, לא יוצאים החוצה ונשארים לבד בבית. בימי חול אפשר להתקשר לדבר וגם לעשות שיחות וידאו. אבל בשבתות הרבה פעמים הזקן נשאר לבד ומבודד ומנותק לגמרי מהחברה ומהמשפחה. מעבר לאתגר הרגיל שבכך, ליל הסדר מאוד מעיב עלינו. יש שברון לב גדול בכך שלא תהיה שום אפשרות שזקני המשפחה הבודדים והמבודדים יוכלו לקיים אפילו במעט את מצוות "והגדת לבנך", ולהשתתף בסדר בשום צורה.

לאור הנסיבות הללו, האם ניתן לפני כניסת החג לפתוח מפגש אלקטרוני (דרך אפליקציית ZOOM או בכל אמצעי אחר) שיימשך במשך 4-5 שעות לתוך החג עצמו, וכך הקשיש או הקשישה יוכלו להשתתף במשהו בסדר המשפחתי הרחוק מהם, ולקיים במעט את מצוות "והגדת לבנך"? הכוונה היא שבחג עצמו לא תהיה נגיעה אנושית במחשב כלל. בחלוף הזמן המיועד, התכנית תיפסק ותסגר באופן אוטומטי (כמובן שאין שאלה שאת הברכות ומצוות הסדר יעשו לעצמם).

האם ניתן להקל בשביל כך, ולהתיר שימוש מוגבל למצלמת וידאו או תכנית ZOOM וכדומה?

בכבוד רב

מרים פנסטר

תוכן התשובה:

שלום לך.

התיעצתי בנושא הזה עם מורה הוראה מובהק, והוא אמר שאי אפשר להתיר כך בצורה גורפת אלא שאם את מכירה קשיש שמאד זקוק לכך, יש מקום להתיעץ עם רב בשביל להתיר לו באופן ספציפי.

בימים האחרונים התפרסם פסק בחתימתם של רבנים חשובים שמתירים זאת באופן כולל, ולאחר מכן פורסמה על ידי הרבנים - לפחות חלקם - הכחשה גורפת. על כן אני מציע לפנות לרב באופן אישי על מנת לברר את ההלכה

בהצלחה רבה.

טוביה

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים,
כט באדר התשפ
,
25 במרץ, 2020
לקריאה נוספת
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מאחדים כוחות בהצבעה. ליכוד, ימינה ותקווה חדשה צילום: דוברות הכנסת

הוועדה המסדרת אישרה קידום מהיר של הסדרת ההתיישבות

קרא עוד