בחרת ללדת בבית? התכונני לביקורות

את שתי הלידות האחרונות שלי ילדתי בבית, בחירה אישית ופרטית שלנו. מהר מאוד הבנתי, שיש מי החושבים כי זו חובתם המוסרית להביע את התנגדות, ולהוכיח אותי - היולדת חסרת האחריות

חני כהן יהונתן
ו בניסן התשפ
,
31 במרץ, 2020 19:48
חני כהן יהונתן

חני כהן יהונתןצילום: רעות קורנברג

אחת ההשלכות של הקורונה היא עליה חדה ודרמטית במספר הנשים שמבקשות ללדת בבית. את שתי הלידות האחרונות שלי ילדתי בבית, בחירה אישית ופרטית שלנו, כמו של יולדות אחרות שבוחרות כך.

מהר מאוד הבנתי שהציבור לא רואה בכך עניין פרטי כלל: יש מתנגדים רבים לבחירה הפרטית באופן הלידה, המשותף לכולם שהם חושבים שחובתם המוסרית להביע את התנגדותם ולהוכיח את היולדת חסרת האחריות.

זה התחיל בנזיפה מהמעגל הקרוב יום (יום!) אחרי הלידה. המשיך בשכנה חביבה שה'מזל טוב' שלה לבש מילים כאלו: "צריך לתלות אותך!" (ודאי, יש לדון באופן מיידי כל יולדת בית לתליה. ואולי פשוט לשרוף כמו את שאר המכשפות?).

רב מוכר שאמר שמדובר באיסור חמור ופיקוח נפש (לו יולדת הייתה מתייעצת איתו, ניחא. אבל אף אחת לא שאלה, לא הייתה שום יולדת בית שבאמת רצתה לדעת מה דעתו של כבוד הרב על איך שהיא צריכה ללדת).

רופאת נשים מגזרית שכותבת השכם והערב, כיצד הבחירה ללדת בבית כדי לחוות לידה פסטורלית, היא פינוק פושע, העדפה של חוויה אישית רומנטית על פני בטיחות ואחריות (את רופאת נשים ואת חושבת שלידה היא דבר פסטורלי? רומנטי? איפה את חיה? עם כמה יולדות בית טרחת לשוחח ולבדוק את הנושא שאת יודעת מה המניעים שלהן?).

זה ממשיך ולא נגמר עם כל הנשמות הטובות (אינסוף, איזה שפע), הבטוחות, שהבחירה שלך היא טעות תמימה, שאת פשוט לא מודעת, וכולן עומדות בתור לספר לך את סיפורי האימה והזוועה מהלידות שלהן, לידות שנגמרו בשלום רק בזכות סביבה 'בית חולימית' וניתוח חירום.

אז למי שלא יודע, הנה קיצור תולדות ההיסטוריה המיילדותית שלי: לידה ראשונה בבית חולים. אלימות מיילדותית, ציוד לקוי ורשלנות רפואית. הייתה מצוקה עוברית, וכמעט יצאנו בלי תינוק. שבורים בגופנו ורוחנו, 15 שעות לקח לנו לבשר להורים שלנו בבכי, שנולד להם נכד. חודשים ארוכים של החלמת הגוף, כמעט שנה בדיכאון עד שהנפש החלימה. פניה למשרד הבריאות והנהלת בית החולים נענתה בבוז, זילזול והאשמת הקורבן.

הריון שני, תשעה חודשים של התקפי חרדה קשים. פניה לאבנר שיפטן, רופא ומיילד בית. לידה שניה קשה אך מרפאת ריפוי עמוק בכל כך הרבה רבדים שקצרה היריעה מלתאר. אבנר מתגלה כמלאך בלבן. לידה שלישית, שוב עם אבנר, נולד בסלון ביתנו בונבון במשקל 4.100 בחוויה בריאה, מרפאת ומעצימה לי וליעקב.

אגב, למרבה האירוניה ד"ר אבנר נרדף על ידי מנהל אותו בית חולים שכמעט הרג לי את התינוק. משרד הבריאות רודף כבר שנים את ד"ר שיפטן, למרות שמעולם! שום יולדת שילדה איתו לא הגישה תלונה נגדו.

אני יכולה לכתוב ולספר שבכל יום רגיל, בלי קורונה, מתים בבתי החולים כ-20 איש (מתים! מדי יום!) רק מזיהומים וחיידקים שהם חוטפים שם, ושזו לא סביבה מיטבית ליולדת. אבל זה לא מעניין אותי בכלל. זה מחובתם של כבוד הרב וכבוד הדוקטור לדעת.

אותי מעניינת הנפש שלי, הבחירה החופשית שלי.

המסר שהייתי רוצה להעביר כאן, זה שאין מקום לשיפוטיות. לקבל דעה שונה משלי זו זכות שהיא חובה. מעולם לא הטפתי לנשים ללדת בבית. מעולם. אבל הטפות ללדת בבית-חולים קיבלתי (ומקבלת, גם כשאני לא בהריון בכלל!) בלי סוף.

תעצרו את הרכבת הזו, אני רוצה לרדת. הקורונה עצרה את הקרון. עצרה את העולם. עכשיו צריך לעצור. צריך לנשום. צריך לקבל. צריך להכיל. מי שלא פתח את הלב והקשיב בימי שיגרה, פותח עכשיו את המוח בעל כורחו. יש גם דרך נכונה אחרת משלך.

עוד מעט ספירת העומר. 24,000 תלמידי רבי עקיבא לא מתו במגיפה בגלל שלא שמרו על בידוד.
הם מתו מפני שלא נהגו כבוד זה בזה. לשמור על בידוד זה חשוב, מאוד חשוב! אבל אסור לשכוח את העיקר. בואו נלמד את המסר מסיפור תלמידי רבי עקיבא, ונעצור יחד יותר ממגיפה אחת.

 

לטורים קודמים

ליצירת קשר, חפשו בפייסבוק "חני כהן יהונתן".

 

היכן בטוח יותר ללדת בימי הקורונה?

 

 

31.03.2020

1. מצד שני (ר)

לנו נולדו 6 תינוקות בבתי חולים היינו מרוצים מאוד מהיחס והשירות!!
ואגב אני חושבת שמחובתו של בן אדם כשרואה חוסר אחריות וסכנת חיים לשיטתו להביע את דעתו.

דווח על תגובה לא ראויה
31.03.2020

2. גם אני ילדתי בבית (יהודית)

בלידה השביעית.... חןויה שאני מאחלת מכל הלב, עם הכנה נכונה וליווי מתאים, לכל אשה.
ד"ר שיפטן מופלא ומעורר השראה.

דווח על תגובה לא ראויה
06.04.2020

3. אני מבינה שאם יש סיבוך בלידת הבית-את לוקחת את זה על עצמך? (מישהי שפויה לשם שינוי)

מאיפה את פוסקת שזה מה שצריך להיעשות?! את ארבעת ילדיי ילדתי בשתי בתי חולים שונים ומשניהם נשאר לי טעם טוב, מאיפה הפסיקה שבגלל שהיתה לך לידה ראשונה נוראית את כל הלידות צריך ללדת בבית?! את מוכנה לקחת על עצמך את הסיבוך שיהיה בלידה של אחץ הנשים שקראה את הטור שלך ולקבל את זה על הראש שלך?? תשמעי, את הזויה ברמות! אין לי מילה אחרת להגדיר אותך.
ושוב-את כל הזמן נכנסת למקום של "מה אנשים יזרקו לך" ומה אנשים יגידו.. יש לך איזושהי בעיה עם הדמוי שלך או ריגשי נחיתות,המלצתי לך בעבר לטפל בזה.. כדאי..

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אברהם פריד צילום: צילום מסך

מסר של אחדות: הזמר אברהם פריד קורא לציבור לקנות אותיות בספרי תורה. המטרה: אות לכל יהודי

קרא עוד