קרן ההלוואות לעסקים תגדל בשישה מיליארד ש"ח

ועדת הכספים הזמנית של הכנסת אישרה את בקשת משרד האוצר, להגדלת קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים בשישה מיליארד שקלים נוספים, בצל משבר הקורונה

חדשות כיפה חדשות כיפה 04/05/20 11:49 י באייר התשפ

קרן ההלוואות לעסקים תגדל בשישה מיליארד ש"ח
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ עודד פורר, צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ב') את בקשת משרד האוצר להגדלת הקרן להלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים ב-6 מיליארד שקל נוספים דבר המעמיד את סך היקף הקרן על 14 מיליארד שקל.

לאור מספר הבקשות הגדול ושיעור האישורים הגבוה, נערך החשב הכללי לניצולה המלא של הקרן שצפוי להתממש תוך זמן קצר. משכך ונוכח היקף העסקים שפנו בבקשה לקבלת הלוואה מהקרן, אושרה הגדלה של ערבות המדינה על מנת להעמיד הלוואות נוספות בסכום נוסף של עד 6 מיליארד שקל.

מתחילת פעילותה של הקרן הוגשו כ-50,000 בקשות בסך כולל של כ- 32.8 מיליארד שקל, הושלם הטיפול בכ- 23,200 בקשות, מתוכן אושרו כ-15,700 הלוואות דבר המעמיד את אישור ההלוואות בקרן על כ- 68%. ניצול הקרן עד כה עומד על סך כולל של כ-5.9 מיליארד שקל.

החשב הכללי, רוני חזקיהו, העריך כי לאור קצב האישורים הגבוה של המערכת הבנקאית, עסקים יקבלו הלוואות בהיקף של מיליארדי שקלים נוספים תוך פרק זמן קצר מאוד. לדבריו, "לאור הביקוש הרב להלוואות בקרן בערבות המדינה מצד העסקים הקטנים והבינוניים ראינו לנכון להגדיל באופן משמעותי את היקף ההלוואות בקרן.
אני מברך על ההתגייסות של ועדת הכספים ושל מערכת הבנקאית לטובת הסיוע למגזר העסקי בעת הזו".

יו"ר ועדת הכספים הזמנית, ח"כ עודד פורר, אמר לאחר האישור: "אתמול שוחח איתי שר האוצר שיגיע חוק שיגדיל את התקציב לעניין המשבר ב-15 מיליארד ש"ח, הקרן לעניין עסקים במצוקה תהייה בהיקף של 4 מיליארד ש"ח, עם ערבות מדינה של 40 עד 50 אחוזים. לאור כך הורדנו את הרביזיה בהסכמת חברי הכנסת".