מלחמת מגן וחץ
מלחמת מגן וחץ

מלחמה עסקית: אלו הערים שנפגעו הכי קשה - זו העיר שהתאוששה הכי מהר

ההוצאות בכרטיסי אשראי בשדרות וקריית שמונה נחתכו בכ-80%, בנתיבות ואשקלון בכ-40% | הפעילות העסקית בערים באזור השפלה והמרכז במגמת התאוששות מאז תחילת ההקלות על העורף, ובתל אביב המצב הכי טוב

חדשות כיפה חדשות כיפה 12/11/23 09:26 כח בחשון התשפד

מלחמה עסקית: אלו הערים שנפגעו הכי קשה - זו העיר שהתאוששה הכי מהר
מרכז קניות ריק, צילום: Yossi Aloni/Flash90

חברת שב"א, מפתחת ומנהלת מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי אשראי, מפרסמת לראשונה את נתוני ההוצאות בכרטיסי אשראי בערים הגדולות בישראל, ובערים בדרום ובצפון שמושפעות ממלחמת "חרבות ברזל". מהנתונים עולה כי הערים שדרות וקריית שמונה נפגעו בצורה הכי קשה מהמלחמה וההוצאות בהן בכרטיסי אשראי נחתכו בהיקף של 80% ויותר.

תל אביב מתאוששת

בערים נוספות בדרום ובצפון, דוגמת אשקלון, נתיבות, באר שבע, אשדוד ונהריה, ההוצאות באשראי ירדו בהיקף של 30%-40%. בערים הגדולות באזור השפלה והמרכז ניכרת מגמה של התאוששות וחזרה לשגרה בצל המשך המלחמה וכך העיר תל אביב, שבשבוע הראשון ההוצאות באשראי בה צנחו ב-40%, הצליחה להתאושש ובמהלך השבועיים האחרונים ההוצאות בה נמוכות בהיקף של 20% בלבד לעומת השגרה.

חנות am:pm

חנות am:pm בתל אביב | צילום: מרים אלסטר/פלאש 90

סמנכ"לית השיווק, המכירות והפיתוח העסקי של שבא, טלי הולנברג, מנתחת כי "ככלל, אנחנו רואים מהנתונים שהמשק אכן נמצא במגמה של התאוששות מהטראומה של השבוע הראשון במלחמה, והחזרה לשגרה מוגבלת, בצל המלחמה, תורמת רבות לגידול בפעילות העסקית בכל הארץ".

ראשון לציון עדיין בשפל, אילת מפתיעה לרעה

עוד עולה מהנתונים כי הירידות הדראסטיות בהיקפי ההוצאות מתרחשות בערים שתושביהם פונו על ידי המדינה כמו שדרות וקריית שמונה, ובערים שסובלות בצורה משמעותית מהירי לעברן כמו אשקלון, אשדוד, ראשון לציון, נהריה ונתיבות.

"אנחנו רואים שהעיר ראשון לציון, שכאמור הפכה לאחד ממוקדי השיגורים במלחמה, עדיין לא מצליחה לחזור להיקפי פעילות כמו של הערים הסמוכות אליה באזור השפלה והמרכז, והפעילות העסקית בה עדיין נמוכה לעומת נס ציונה, רחובות וחולון. העיר אילת, למרות שמקומות הלינה בה מלאים כמעט עד אפס מקום, חווה גם היא ירידה בפעילות העסקית ואנחנו מניחים כי הסיבה לכך היא שהמפונים שהגיעו לשם לא נמצאים בחופשה, אלא מתאוששים מטראומה שעברו, ולכן הצריכה האישית שלהם אינה כמו של מי שנמצא בחופשה בעיר".