הותר לפרסום מנהלי קבוצת גבאי נעצרו בחשד להעלמת הכנסות של עשרות מיליוני שקלים

הותר לפרסום: ארבעה ממנהלי חברת הבנייה חשודים באי דיווח על הכנסות ממכירת דירות ומרכישת דירות לעצמם במחיר מופחת, שלושה מתוכם הם בני משפחתו של יו"ר החברה. עורך הדין שמייצג את החשודים מסר: "התנהלותם הייתה ללא דופי ולא נפל בה כל פגם"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 01/03/22 11:11 כח באדר א'

מנהלי קבוצת גבאי נעצרו בחשד להעלמת הכנסות של עשרות מיליוני שקלים
מכרו לעצמם דירות בזול, אילוסטרציה, צילום: Gili Yaari / Flash90

בית משפט השלום בראשון לציון התיר אמש (ב') לפרסם את שמותיהם של ארבעה מנהלים בחברת הבנייה "גבאי ייזום וביצוע בע"מ", החשודים בעבירות מס. החשודים הם אלי גבאי, בעל מניות מטעם החברה, מנכ"לית החברה מיה גבאי-טובול, סמנכ"לית השיווק והמכירות אורית טירר-גבאי, ומנהל המכירות רועי פפר. שלושה מארבעת החשודים הם אחים וילדיו של יו"ר החברה.

במהלך חקירה סמויה שניהלה היחידה הארצית למאבק בפשיעה ברשות המסים (יחידת "יהלום"), עלה החשד כי המנהלים ביצעו הנמכה של מחירי דירות ששיווקה החברה, ערכו חוזים כוזבים לעניין שווי העסקאות, דיווחו דיווחים כוזבים למס הכנסה ומיסוי מקרקעין אודות שווי העסקאות, וקיבלו תשלום במזומן בניגוד לחוק עבור ההפרש בין השווי המדווח לתמורה האמיתית.

בנוסף, התגלו במהלך החקירה ראיות לכך שחלק מהמנהלים אף רכשו דירות מהחברה עבור עצמם, תוך הנמכת שווי הנכסים ודיווח כוזב לרשות המסים על העסקאות. מהחקירה עולה כי שלושה מתוך ארבעת החשודים רכשו דירות 5 חדרים בגודל של 129 מ"ר בבניין שבנתה החברה ברחוב ארבר 13 בתל-אביב תמורת סכום של 2,050,000 עד 2,125,000 שקלים, המשקף שווי של כ-16 אלף שקל למ"ר. זאת, כאשר יתר הדירות בבניין נמכרו לפי שווי של 21 עד 36 אלף שקלים למ"ר.

כמו כן עלה החשד כי הדירות נמכרו למנהלים בחברה בידיעה ובהסכמה שכל דירה תפוצל לשתי דירות נפרדות, כאשר עלות הבניה והפיצול תהיה על חשבון החברה. כך יצא שבמחיר של קצת יותר משני מיליון שקלים, קיבל כל אחד משלושת המנהלים החשודים בעבירה זו שתי דירות בתל אביב, עם חניה ומחסן צמודים. בידי היחידה החוקרת נתונים בנוגע לביצוע עסקאות נוספות של אותם חשודים מול חברות אחרות בשליטתם, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. 

סעיף 3(ט) לפקודת מס הכנסה קובע כי אדם שמימש זכות לרכישת נכס (במקרה הזה דירה) במחיר הנמוך ממחיר השוק, והפחתת המחיר נובעת מהיותו בעל שליטה או קרובו, ידווח על ההפרש שבין המחיר ששילם לבין שווי השוק כהכנסה בדוח השנתי שלו לפי סעיף 2(4) לפקודה. על פי חומר הראיות שנאסף החשודים לא כללו בדוחות שהגישו הכנסה זו. החשודים נעצרו ושוחררו בתנאים מגבילים. החקירה נמשכת. 

עו״ד אורי שפיגל, המייצג את החברה ומשפחת גבאי, מסר בתגובה: "הרקע לחקירה של רשות המיסים הוא סכסוך עסקי שמתנהל בבתי משפט בין מרשיי לצדדי ג' בנוגע למספר דירות בפרויקט ספציפי שבנייתו הושלמה. מרשיי משתפים פעולה באופן מלא עם גורמי החקירה. אנו סמוכים ובטוחים שבסיומה יתברר כי התנהלותם הייתה ללא דופי וכי לא נפל בה כל פגם".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר