15 קניונים נפתחים ברחבי הארץ: אלו הקניונים שזכו בהגרלה

מלבד ששת הקניונים הגדולים שנבחרו, תשעה נוספים עלו בהגרלה שערך משרד הכלכלה, והם ייפתחו היום. בחנויות וברשתות מקווים שמבצעי ה'בלאק פריידי' ימשכו קונים לחנויות, ובמקביל זועמים על התנהלות הממשלה

יהונתן קליין, חדשות כיפה 27/11/20 07:31 יא בכסלו התשפא

15 קניונים נפתחים ברחבי הארץ: אלו הקניונים שזכו בהגרלה
כבר נפתח. קניון איילון, צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חמישה עשר קניונים ייפתחו היום (ו'), לראשונה מאז ערב ראש השנה, לאחר שמשרד הכלכלה פרסם את תוצאות ההגרלה שנערכה בין הקניונים, במסגרת הפיילוט של משרדי האוצר והבריאות. כזכור, קבינט הקורונה אישר שלשום כי הקניונים ייפתחו במסגרת פיילוט, ובהמשך ייפתחו שאר הקניונים ברחבי הארץ, בהתאם למתווה משרד הבריאות.

הקניונים שנבחרו וייפתחו היום:

• הקריון
• עזריאלי חיפה
• קניון איילון
• הקניון של קבוצת עופר בפתח תקווה
• מלחה בירושלים
• גרנד קניון באר שבע

הקניונים שעלו בהגרלת משרד הכלכלה:

באזור ירושלים והדרום: ביג פאשן בית שמש, סנטר 1 ירושלים, קניון ערד.
באזור תל אביב והמרכז: אם הדרך בבית ינאי, שבעת הכוכבים בהרצליה, קניון שרונים בהוד השרון.
באזור הצפון וחיפה: קניון לב המפרץ בחיפה, ארנה בנהריה, קניון מבנה בנוף הגליל.

דן פילץ, מנכ"ל ובעלים משותף של דיזנגוף סנטר, ביקר בחריפות את התנהלות הממשלה בנושא פתיחת הקניונים. בשיחה עם ynet אמר פילץ כי "לצערנו הרב נשאר לנו מעט מאוד זמן להתכונן וברמה האנושית מדובר בסוף במאות אנשים שלא יודעים עדיין אם יש להם עבודה מחר או לא. רבים מהם כבר יותר מחודשיים בבית וגם הלילה מצפה להם דרמה לילית לגבי מחר". 

הוא הוסיף כי גם במסגרת הפיילוט אין נהלים חדשים שלא היו כבר בעבר: "אני לא מצליח להבין חלק מההחלטות האלה, כמו למשל, איך חנות של 70 מטר יכולה להכיל עד 10 אנשים וחנות של 1,000 מטר יכולה גם לארח עד 10 אנשים. אם הבעיה היא צפיפות, אין לתקנה הזאת שום היגיון". 

הכללים שקבעו חברי הקבינט לפתיחת הקניונים:

1. חובת מינוי סדרנים שתפקידם להעיר לאנשים וליידע אותם בנוגע להוראות התקנות, וכן לנהל רישום של הפרות לצרכי בקרה.
2. חובה לנהל רישום ממוחשב בקניון, וככל שאפשר – גם במוזיאון ובשוק  - של מספר השוהים במקום (ללא פרטים מזהים) לצרכי וויסות.
3. חובה למנוע התקהלויות ובפרט בתורים בכניסה למקום ובסמוך לכניסה לחנויות.
4. חובת ליידע את העובדים ובעלי החנויות ולהדריכם בהוראות התקנות.
5. לעניין התפוסה המותרת בקניון – התפוסה המותרת תהיה ביחס של אדם ל- 7 מ"ר. 
6. התפוסה המותרת בחנויות שבתוך הקניון – לגבי חנויות שעד היום פעלו ("חנויות חיוניות") יפעלו עם אותו מספר שוהים, וחנויות שאינן חנויות חיוניות, יפעלו עם מספר דומה לאלו של "חנויות רחוב" – ביחס של אדם ל 7 מטרים רבועים, וסך הכל עד 10 אנשים. 
7. הקנס על הפרה של התפוסה המותרת על ידי המחזיק או המפעיל של הקניון תהיה 5,000 ₪ (במקום 2,500 ₪ כפי שחל על מקום ציבורי ועסקי אחר) – נוכח העובדה שמדובר בעסק גדול, שמחזור הרווחים שלו גדול. 


(ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש בתדרוך, אמש)

ממונה הקורונה, פרופ' נחמן אש, התייחס אמש בתדרוך לפתיחת הקניונים, ולאפשרות של סגר נוסף. לדבריו, "אין מקום לשאננות. בתי הספר מתחילים להיפתח, מחר בבוקר יחל פיילוט קניונים ושווקים. עלולה להתרחש הידרדרות שתוביל לסגר. 
 
"כראש מגן ישראל לא אהסס בעתיד להמליץ על סגר ארצי אם נידרש לכך. אזרחי ישראל, אנחנו נוכל להשיג שגרת חיים סבירה לצד הקורונה אך ורק אם נקפיד על ההנחיות. בראש ובראשונה: עטו מסכות! המסכה היא אמצעי המיגון האישי החשוב ביותר זה חשוב מאד. הקפידו על מסכות – בעיקר בתוך מבנים ובחדרים. שמרו על ריחוק! בצעו פעילויות בחוץ! אל תלכו לאירוע בו יש מפגש המוני. זה המפתח למניעת סגר שלישי".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר